Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Własny biznes - jak? Interfejs diagnostyczny do pojazdów.

12 Aug 2009 15:59 1875 3
 • Level 20  
  Witam:D

  Obecnie jestem studentem V roku politechniki (wydział transportu - budowa pojazdów samochodowych itp)
  Od 3 lat programuje mikrokontrolery AVR w języku C. W ostatnim czasie zbudowałem kilka ciekawych przyrządów, interfejsów diagnostycznych itp.. Przyszedł czas w którym zaczołem sie zastanawiać czy na zdobytej wiedzy i włożonej pracy można by nieco zarobić. Nie chodzi mi o wielką kase ale przynajmniej lekko dorobić na studia. Nie chce też sprzedawać "kiczu" typu MEGA HIPER itp. Chce coś zrobić dla ludzkości :D

  Posiadam 1 egzęplarz prototypowy ciekawego urządzenia - interfejs diagnostyczny do pojazdów. Prosta budowa: uC, wyświetlacz LCD, 3 przyciski i kilka tranzystorków. Najważniejsze jest oprogramowanie umożliwiające diagnostykę pojazdu, kasowanie błędów, wyświetlanie parametrów bierzących na LCD. Urządzenie działa itp. Podłanacza sie go do pojazdu przez specjalne złącze.

  Niestety w domowych warunkach nie mam możliwości wykonywania kilku takich urządzeń tygodniowo. Obudowa + płytka (przewlekana) + lutowanie to czas pracy około 10 godzin na sztuke co mija się z celem.
  Innym tematem jest trwałość takiej roboty i estetyka.
  Nie posiadam żadnej firmy, aby sprzedać cokolwiek musiałbym mieć jakiś certyfikat bezpieczeństwa czy coś?
  Może ktoś zechce odkupić samo oprogramowanie uC? (30 godzin mojej pracy)
  co radzicie? co robić?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 30  
  Możesz zawsze zlecić firmom wykonanie poszczególnych elementów.
  Płytki drukowane wykona Ci jakaś firma i to profesjonalnie, z zabezpieczeniem ścieżek. Coraz więcej firm umożliwia także lutowanie elementów od razu do niej (chodź jeśli mówisz że jest tam niewiele elementów to lepiej samemu to powsadzać).

  Najgorzej chyba z obudową, z tym i ja zawsze problem mam więc trochę ciężko doradzić. Ale są i firmy wykonujące obudowy na zamówienie (nie wiem czy przypadkiem skóry by z ciebie nie zdarli razem z kasą), lub kupować jakieś gotowe pudełka i je przystosowywać (chodź wtedy widać najczęściej ze to samoróbka).

  Ogółem trzeba zbadać rynek czy Ci się to opłaci, bo nabudujesz np. tych interfejsów i nikt nie kupi bo mało kto potrzebuje.

  I pamiętaj ze ludzie najpierw patrzą jak to wygląda, a potem co dokładnie to potrafi... :wink:
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 34  
  Podlicz ile wyjdzie wykonanie jednego interface'u (OBDII?) z wtyczką i wszystkim. Jak około 80 zł to jakieś szanse na zysk są.
 • Level 27  
  Witam.........

  Jeśli nie zamierzasz się bawić w pojedyncze egzemplarze to najlepiej zwróć się ze swoimi pomysłami do firmy R&G z Mielca,
  wiem że potrzebują zdolnych ludzi z ciekawymi pomysłami.
  http://www.rg.com.pl/rg/index.php/praca.html

  Powodzenia.........