Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Diora ZGB 30 8 901 ożywianie

12 Sie 2009 21:15 5207 13
  • Poziom 9  
    Witam
    Chciałbym prosić o pomoc w przywróceniu do życia kolumn Diory.
    Wszedłem ostatnio w posiadanie kolumn Diora ZGB 30 8 901 (pozostałość po bracie)
    Na razie nie posiadam żadnego wzmacniacza więc te kolumny wystarczały by mi narazie (może ze wzmacniaczem by tez ładnie szły)
    Mam dwa problemy, a mianowicie zniszczone sa głośniki niskotonowe (Tonsil GD 16 25 3 25W) planuje wymianę i z tym wiąże sie pytanie na jakie wymienić czy wystarcza "zamienniki" z allegro np. GŁOŚNIK ZAMIENNIK 165MM GDN 16/ 50/ 40/ 30 ALTUS
    opis :
    ROZMIAR: 165 MM
    MODEL: G6501
    MOC ZNAMIONOWA: 70 WATT
    IMPEDENCJA 8 OHM LUB 4 OHM (DO WYBORU) / MAGNES: 20 OZ
    PASMO: 30 - 4000 Hz
    KOSZ: STAL

Czy też muszę koniecznie brać taki :onsil oryginalny GD 16/25 8 ohm Fabrycznie nowy!
    opis :
    Producent: Tonsil

GD16/25 - 8 Ohm
    * Pasmo przenoszenia - 85 - 8 000 [Hz]
    * Moc nominalna (obudowa 9 dm^3, 100 godz. ciągłej pracy) - 25 [W]
    * Moc maksymalna - 35 [W]
    * Efektywność - 91 [dB]

Drugi problem polega (chyba na spalonym bezpieczniku zauważyłem to po rozkręceniu głośnika (przed rozkręceniem działał ale trzeszczał) ale nie wiem czy to jest faktycznie bezpiecznik bo teraz nie można rozpoznać jakie to było przedtem
    zdjęcia :
    Kolumny Diora ZGB 30 8 901 ożywianie chodzi mi o ta część obwodu miedzy czerwonym a niebieskim kablem
    Kolumny Diora ZGB 30 8 901 ożywianie ów basowy głośnik

Z góry dziękuje za pomoc i ewentualne wskazowki .
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witaj.
    Brakujący element to nie bezpiecznik, a kondensator bipolarny o pojemności (jeśli dobrze pamiętam) 2,2uF. W stanie (zwarcia) jak na rysunku, szybko spalisz głośnik wysokotonowy.
    Jeśli chodzi o głośniki, to skalkuluj czy nie warto naprawić oryginalne GD, np: http://www.allegro.pl/item711630827_profesjonalna_naprawa_tonsil_10_12_16_cm_gwarancja.html ,
    lub samodzielnie.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Co do wymiany głośników to najlepiej włożyć orginalnego Tonsila i na pewno będzie dobrze grało, ponieważ i zwrotnica i obudowa została zaprojektowana do tego właśnie głośnika, lub inna opcja zregenerować stary. Oczywiście możesz włożyć inny zamiennik ale nigdy nie zagra tak jak orginał.
    Jeżeli chodzi o zwrotnice to tam nie ma żadnych bezpieczników, tylko kondensatory, i faktycznie(poprawcie mnie jeśli się mylę) brakuje jednego bipolarnego 2,2uF, tak jak napisał użytkownik fis.
  • Poziom 9  
    dziękuje za pomoc a mógłbym prosić a dokładniejszą specyfikacje tego kondensatora ?
    co do wyboru głośników to chyba aż tak czułego ucha nie mam żeby odróznic ten orginał od zamiennika pozatym waszym zdaniem opłaca sie w ogóle dokładać do tych kolumn wiecej niz 80 zł ? bo pewnie wysokie tony tez by trzeba było powymieniać zeby dobrze grało
    Jeśli bym juz wymienił te basowe głoniki na np :
    GŁOŚNIK BASOWY
    ZAMIENNIK TONSIL GDN 16/ 50/ 40/ 30 ALTUS MILDTON
    SISTEK
    165 MM
    to trzeba by bylo modyfikować jakos obecna zwrotnice ?

Czy może wogóle dać sobie spokoj z tymi kolumnami i poszuac czegos uzywanego na allegro do 100 zł ?

Ps jak wczesniej wspomnaiłem jeszcze nie mam zadnego wzmacniacza

a przykładowo takie nie były by lepsze do ewentualnych przerobek
    2 Kolumny Lautsprecherbox 80W , 8 OHM

Celem jest wmiare tanie zrobienie średniej jakosci nagłośnienia w pokoju muzyka bedzie leciała z komputera obecnie prezez wieze philipsa fw750c na głoniki może w przyszłosci przez jakis wzmak ...
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Daj MKT 2.2 µF będzie dobrze. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    GD to głośnik szerokopasmowy, GDN - niskotonowy. Jeśli zamienisz, brzmienie kolumn będzie się różnić od oryginału. Te kolumny zaprojektowane były raczej dla koneserów łagodnych brzmień, bez bombardującego basu i wyrazistej góry, z przyzwoicie wyrównanym środkiem. Swoją decyzję o naprawie tych, czy zakupie innych kolumn uzależnij od swoich upodobań muzycznych.
  • Poziom 9  
    W moich głośnikach najczęściej można usłyszeć rap trance techno pop ale zdaża sie nie raz że Chrisa rea slucham dżemu jak i disco polo (raczej nie wyszukane gusta) więc lubie dobry bass ..
    Więc zapytam jeszcze raz czy przy wymianie tego szerokopasmowego głosnika na głosnik z aukcji numer 707388279 bede musiał modyfikować zwrotnice czy tylko potrzebne bedzie wstawienie tego kondensatora nowego ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ten głośnik który podałeś jako nr aukcji to pomyłka... Pomyśl jak może zagrać głośnik niskotonowy za 13 zł? Tak jak kolega wyżej albo zregeneruj tamtego GD albo kup taki sam inaczej to dobrze nie zagra. A jeśli chcesz mieć dobry bas to napraw te i używaj je jako monitory do sprzętu 2.1 bo średnie i wysokie tony mają dobrej jakości. Zrób sobie jakiegoś subwoofera choćby na GDN 25/60 czy większym a zestaw naprawdę ładnie zagra. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Jeszcze jedno pytanie czym sie kierować przy wyborze wzmacniacza ?
    Np wzmacniacze
    Sansui AU-D55X
    HITACHI model ha-330
    YAMAHA A 500 sa dobre ?
    PS
    Na jakie napiecie ma być ten kondensator ? mogłby być np taki Kolumny Diora ZGB 30 8 901 ożywianie
    albo Kolumny Diora ZGB 30 8 901 ożywianie ?

tu jest jeszcze wyglad zwrotnicy i resztki "kondensatora" z drugiej kolumny
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Resztki w zwrotnicy wskazują na to że był tam kondensator elektrolityczny(ten niebieski). Ale lepiej dać MKT wyższe napięcie jest. Ale przy tej mocy możesz dać elektrolityczny bo dużego napięcia tam nie będzie. Apropo wzmacniacza to Yamaha A500 jest wiekową konstrukcją ale to potężna maszyna i przewyższa dużo współczesnych wynalazków, mój kolega ją ma więc wiem co mówię. Przy wyborze wzmacniacza należy kierować się poborem mocy w stosunku do oddawanej mocy, jego wagą, funkcjonalnością i impedancją (to już zależy do jakich kolumn chciałbyś kupić wzmacniacz). Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    A ile jest na wasze oko taka warta to znaczy ile maks warto na nia dać ?
  • Poziom 31  
    Chodzi o to ile jest warta ta kolumna? Tak jak ktoś już wyżej wspomniał to niskobudżetówka więc dużo za nią byś nie wziął. Pozdrawiam
  • Moderator
    Wydzieliłem posty na temat wzmacniacza i przeniosłem do działu "HiFi/Estrada - co kupić".