Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nietypowo usytuować głośnik w MDFie?

PGS2 12 Sie 2009 23:13 1040 6
 • #1 12 Sie 2009 23:13
  PGS2
  Poziom 10  

  Witam.

  Jak w temacie. Słyszałem, że dobrze by było gdyby woofery zmontowane na drzwiach były skierowane lekko ku tyłowi auta. Natomiast chyba w większości instalacji woofery są skierowane do siebie równolegle. tj. prosto, na wprost siebie.

  Pytanie jest następujące. Czy jest sensowny montaż w pierścieniu MDF głośnika po "skosie", po przekątnej, wycelowania go w przeciwny róg nadwozia. Czyli skierowanego ku tyłowi? A dokładnie centralnie w środek kierowcy, pasażera.

  Pozdrawiam
  PGS2

  0 6
 • #2 12 Sie 2009 23:55
  kret
  Poziom 14  

  Sygnał wydobywający się z głośnika basowego (sub lub woofer) nie jest tak kierunkowy jak w przypadku wyższych częstotliwości wydobywających się z tweetera ale możliwa jest poprawa odczuwalnego basu w miejscu kierowcy lub pasażera z przodu. Głosnik powinien być skierowany raczej do góry niż w tył, powiedzmy w słupek środkowy. Jednak jakiś diametralnych zmian w basie bym się nie spodziewał. Więcej da odpowiednie wygłuszenie drzwi.

  0
 • #3 13 Sie 2009 07:21
  zcera
  Poziom 9  

  Dobrze słyszałeś. Powodem tego, że większość wooferów jest skierowana na siebie jest chyba prostota projektu i wykonania słupków szyby, trójkątów lusterek czy profilu tapicerki drzwi (skreślić niepotrzebne). Jak każdy przedszkolak wie, dźwięki wysokotonówek są bardzo kierunkowe. Takie ustawienie jakie opisujesz ma sens i jest często stosowane w 'zrób to sam ' car audio a także w zabudowach robionych w zakładach specjalistycznych.

  0
 • #4 13 Sie 2009 10:28
  kret
  Poziom 14  

  Ale nie mowa była o tweeterach, pisałem o nich by kolega PGS2 zrozumiał o co mi chodzi. Oczywiście wykonuje się takie zabudowy, osobiście polecał bym poprubować z czymś takim ale to będą drobne różnice w brzmieniu. Cudów nie będze ale w końcu szczegóły mają wpływ na efekt finalny więc warto ;)

  Takie panele wygladają mniej więcej tak:
  Jak nietypowo usytuować głośnik w MDFie?
  Jak nietypowo usytuować głośnik w MDFie?

  0
 • #5 13 Sie 2009 11:50
  ukashec
  Poziom 22  

  Wyceluj go tak, aby patrzył na ile się da w stronę głowy... Czyli tak na skos, trochę w górę i trochę w tył.
  Sam tak mam w moim CC woofer od strony kierowcy :)
  Zawsze to parę stopni mniejszy kąt odsłuchu i więcej średnich dociera z niego.
  Człowiek teoretycznie zaczyna słyszeć kierunkowo od 1,7 kHz w górę...
  A woofer przecież ciągnie jeszcze trochę wyżej więc ukierunkowanie go jak najbardziej wskazane :)

  0
 • #6 13 Sie 2009 14:09
  PGS2
  Poziom 10  

  Witam.

  Cóż dzięki za potwierdzenie tej informacji. Pozostaje się zabrać do roboty. I coś wymodelować.

  Być może zwróciliście uwagę, że Ford w swoich starszych modelach np. Escort (Kombi). Zastosował właśnie takie rozwiązanie. Jak zajrzycie przez maskownicę. To skromne 10? dumnie prężą się właśnie tak jak to opisujecie. Dodam, że tak jest zarówno z przodu jak i z tył. Nie widziałem podobnego rozwiązania u innych producentów.

  Pozdrawiam
  PGS2

  0
 • #7 13 Sie 2009 14:54
  wasylwek
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Nissan również ma podobny patent.
  Jak już ktoś tu wspomniał im wyżej podchodzi pasmo, tym kierunkowość się zawęża, miło że niektórzy konstruktorzy takie rzezczy uwzględniają.

  0