Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon na pilot

tracktor 13 Sie 2009 00:18 3318 1
  • #1 13 Sie 2009 00:18
    tracktor
    Poziom 1  

Witam!
    Jest to mój pierwszy post na tym forum jak również początki związane z elektroniką :)

Mam oto taki pomysł i potrzebuję rady.
    Mieszkam sobie w bloku, gdzie mamy domofon cyfrowy - po wpisaniu kodu otwierają się drzwi (kluczyk gdzieś zapodziałem ;p). Chciałbym wykonać taki mały trick: po kliknięciu na przycisk pilota przy kluczach, "symulowane" jest naciśnięcie przycisku otwierania domofonu znajdującego się u mnie w mieszkaniu.

Poniżej obrazek poglądowy:
    Domofon na pilot

Założenia:
    -pilocik musi być mały i lekki
    -zasięg 30-50m
    -odbiornik ma być w mieszkaniu (za oknem)
    -projekt ma być jak najtańszy i prosty

Szukałem w internecie jakichś tanich radio-pilotów i radio odbiorników.
    Najtańsze rozwiązanie jakie znalazłem to:
    Link
    Piszą tutaj, że zasięg nawet 80metrów.

Możecie polecić jakiś inny radio odbiornik/nadajnik w miarę przystępnej cenie??
    Mam też pytanie jak rozwiązać zagadnienie stykania się kabelków (idących od przycisku otwierania domofonu) po odbiorze sygnału.
    Tutaj wydaje mi się, że wszystko zależy od tego jaki odbiornik wybiorę?

Z góry dziękuję za cierpliwe przeczytanie mojej wiadomości oraz jakąkolwiek pomoc.

Pozdrawiam

0 1
  • Relpol
  • #2 13 Sie 2009 01:01
    maszkotek
    Poziom 16  

Ten kit z avt powinien być dobry skoro już go upatrzyłeś i Cię nie przeraża. Zwłaszcza że to także fajny początek przygody z elektroniką.
    Zamiast dzwonka podłącz przekaźnik który będzie zwierał kabelki od przycisku z domofonu, szczegóły są na trzeciej stronie w pdf'ie opisującym ten zestaw.
    Wadą tego konkretnego rozwiązania jest wykorzystanie podczerwieni, czyli nadajnik i odbiornik muszą się "widzieć", więc będziesz musiał celować w okno - tam gdzie umieścisz odbiornik. Zresztą chyba wiesz, sytuacja jest taka jak z pilotem od telewizora.
    No i sam będziesz musiał wszystko polutować "W zestawie 2 płytki drukowane, komplet elementów nadajnika i odbiornika (bez włącznika dzwonka) i dokumentacja.", chociaż z bardziej edukacyjnej strony, to akurat zaleta.
    Swoja drogą świetny pomysł, tylko co jeśli ktoś odkryje Twój zdalny otwieracz i wykorzysta go by uzyskać nieautoryzowany dostęp do systemu... bloku. ;)

0