Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szumy w mikrofonach pojemnościowych Tonsil Mc 358 oraz Mc383

stanley23 13 Sie 2009 11:54 3749 5
  • #1 13 Sie 2009 11:54
    stanley23
    Poziom 12  

Witam,
    Zwracam się z prośbą o pomoc!
    Nabyłem 2 mikrofony - shotguny Tonsil: ponad pólmtrowy, wybitnie jednokierunkowy Mc 358 o charakterystyce superkardioidalnej (zasilanie phantom 48V) oraz Mc 383 (zasilanie z baterii 6V -wewnątrz przetwornica, lub phantom 48V - jest przełącznik) - charakterystyka także superkardioidalna.
    Niestety, mikrofony dość silnie szumią, ale brzmią ok, kierunkowość i czułość wg mnie też są prawidłowe.
    Bardzo zależałoby mi na tym, by wspomniane szumy usunąć. Myślę, że winne temu są stare tranzystory, które wymagają wymiany.
    Niestety, nie dysponuję schematami. Zastanawiam się, które tranzystory należałoby wymienić w pierwszej kolejności, ewentualnie jakie zamienniki zastosować.
    Wykonałem odpowiednie zdjęcia z opisami, które przesyłam w załącznikach - może coś podpowiedzą...
    Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny!!

Mc 358:

Mc 383:

0 5
  • #2 13 Sie 2009 21:29
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Generalnie poziom szumów określa pierwszy stopień przedwzmacniacza, czyli u ciebie pierwszy tranzystor za wkładką.

0
  • #3 14 Sie 2009 09:39
    miszkoo
    Poziom 28  

Hmm trzeba się liczyć z tym że jest to stara konstrukcja i poziom szumów będzie większy niż w współczesnych konstrukcjach.

Dodano po 1 [minuty]:

Mogą to być także luty pasowało by je wszystkie przylutować. Z praktyki wiem że jak są marne luty to może szumieć.

0
  • #4 14 Sie 2009 15:43
    stanley23
    Poziom 12  

Dzięki za zainteresowanie, co do wieku konstrukcji - istniejące obecnie szumy na pewno nie wynikają z projektu, są ewidentną wadą - porównywałem nawet z wiekowym mikrofonem MCU 53 Tonsil w stanie idealnym - jego szumy są wręcz na nieporównywalnie niższym poziomie (choć przy większym wzmocnieniu słychać je, porównując z kolei ze współczesnym mikrofonem).
    Wkrótce spróbuję ostrożnie podgrzać wszelkie pola lutownicze i sprawdzić, czy cokolwiek w ten sposób zostanie uzyskane.
    Bardzo mile będę widział dalsze sugestie!
    Pozdrawiam

0
  • #5 14 Sie 2009 19:46
    hirogen
    Poziom 33  

Zmniejszenie szumów można uzyskać również przez wymianę rezystorów węglowych na metalizowane kondensatory elektrolity na tantalowe no i tranzystory przede wszystkim na odpowiedniki nisko-szumowe Najbardziej będzie tam szumiał ten polowy co jest pierwszy za wkładką K118 ale zdobyć odpowiedniki będzie ciężko (dawna ruska konstrukcja) BC 560C jest już nisko-szumowy

Jeszcze jedno grubsze grzebanie w elektronice może zmienić znacząco charakterystyki :D

0
  • #6 11 Lis 2011 21:57
    montertb
    Poziom 22  

Posiadłem także ten mikrofon. Stopień wejściowy zbudowany jest w oparciu o 3szt. tranzystorów 2SK118, nisko szumne.
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/toshiba/1026.pdf
    U mnie większych szumów nie stwierdziłem i osobiście nie przymierzam się do modyfikacji elektroniki poza wymianą BC149 na BC550/560, ale to i tak w tej kwestii wiele nie zmieni.

Mikrofon pracuje bardzo dobrze, świetnie wydane 50zł... :]

Napisałem kilka słów i dodałem zdjęcia tutaj: http://www.monterdiy.vel.pl/wpisy/203

0