Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste radio z elementów z radia DIORA

dominik3004 13 Aug 2009 13:44 6659 9
e-mierniki
    dominik3004
    Level 14  
    Witam!
    Dostałem od kumpla zepsute radio firmy "DIORA". Nie dałem rady go naprawić więc rozlutowałem je na części. Znalazłem w nim malutką płytkę drukowaną. Są na niej kondensatory, 2 diody germanowe, kilka rezystorów, jakieś filtry, tranzystor BF214 i układ GBR-011. Znalazłem także w tym radiu kilka tranzystorów serii BF i BC, trymery, filtr FCE 10.7MA i SFE 10.7 MA, Czy z tych elementów da się zrobić jakiś prosty odbiornik radiowy?
    Wyżej wymieniona płytka wygląda tak:

Proste radio z elementów z radia DIORA
  • e-mierniki
    Ptolek
    Level 36  
    Ta płytka to demodulator AM/FM, jeżeli chcesz ją wykorzystać do budowy odbiornika, to nie radzę kręcić rdzeniami w cewkach.
    Da się zbudować prosty odbiornik, ale potrzebny jest jeszcze wzmacniacz w.cz. i mieszacz i wzmacniacz p.cz. oraz m.cz. O ile dwa ostatnie nie stanowią problemu (wzmacniacz m.cz. jest łatwy do zrobienia, do wzmacniacza p.cz. też niewiele potrzeba) to potrzebna będzie jeszcze głowica UKF lub wzmacniacz wejściowy AM z mieszaczem, w zależności czy chcesz odbierać stacje w paśmie 87,5-108MHz czy może fale długie lub średnie.
    Ale jeżeli nie dałeś rady naprawić radia, to nie wróżę powodzenia w budowie. Budowa własnego radia jest znacznie bardziej pouczająca, ale też dużo trudniejsza.
    mkpl
    Level 37  
    Jeśli chodzi o głowice to dużego problemu nie ma. Zawsze można kupić gotową i zestrojoną lub z czegoś wydłubać.

Natomiast budowa głowicy to karkołomna sprawa. Bez przynajmniej miernika częstotliwości marne są szanse na poprawne zestrojenie
  • e-mierniki
    dominik3004
    Level 14  
    Mam jeszcze jedną taką płytkę tylko z tranzystorem BF194(jak się nie mylę) i z GBR-07, a także kompletną "skalę" od tego radia.
    dominik3004
    Level 14  
    witam!
    Już nie mam tej płytki z GBR, ani skali, dlatego postanowiłem zrobić jakieś inne proste radyjko. Zbudowałem odbiornik detektorowy ze: słuchawki W66, diody germanowej, cewki na rurce miedzianej o średnicy ok. 1,5cm (60 zw. od uziemienia, potem jeszcze 160zw. z odczepami co 20zw.) Antena to ok. 20-25m. izolowanego drutu z przekaźnika rozwieszonego na wys. 2m nad ziemią. Radio nie działa co może być przyczyną:?: proszę o sugestie.

Z góry dziękuję.
    Dominik.
    Ptolek
    Level 36  
    Co Ci przyszło do głowy, żeby nawijać cewkę na rurce miedzianej? Przecież to jeden wielki zwarty zwój. Przydałby się jeszcze kondensator regulowany, aby stworzyć obwód rezonansowy, albo chociaż kondensator stały i możliwość przestrajania cewki.
    dominik3004
    Level 14  
    To według Ciebie na czym najlepiej to nawinąć?
    Drut jest izolowany a jego grubość to ok. 0.4 . Nie wiem czy nie za gruby:?:
    Szybki Elektron
    Level 25  
    Najprostszy odbiornik detektorowy to słuchawka wysokoomowa z równoległą diodą np. germanową. Nieselektywny, ale do odbioru bliskiej stacji AM, na początek wystarczy. Jeden koniec słuchawki do anteny, a drugi do ziemi, lub trzymać palcem! Jeśli zadziała, będzie kolej na obwody strojone.
    dominik3004
    Level 14  
    Witam!

Długo nie odpowiadałem, ale miałem dużo spraw na głowie. Nie dawno znów zabrałem się do budowy tego odbiornika detektorowego. Tym razem cewka to drut ok. 0.1-0.2mm nawinięty na plastikowe pudełko po jakichś witaminach ( średnica ok. 2.5 cm). W miejsce słuchawki wstawiłem prosty wzmacniacz na 2 tranzystorach (BF182 i jakiś BC). Jako antena występuje ok. 8m drut. Całość zasilam z 12v akumulatora. Najdziwniejsze jest to, że odbiornik działa bez dodatkowego uziemienia.
    Mam jednak takie pytanie:
    - Co zrobić by zakres dostrajania był większy i aby można go było dostroić dokładniej?