Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy na 6P3S - budowa

AKedar 13 Sie 2009 14:00 6461 25
  • #1 13 Sie 2009 14:00
    AKedar
    Poziom 11  

Witam Wszystkich
    Czy ktoś może ocenić ten schemat swoim fachowym okiem.
    Przymierzam się do zrobienia wzmacniacza na tych właśnie lampach.
    Lecz ten schemat jest dla mnie (laika raczej) podejrzany.
    Co o tym sądzicie.

0 25
  • #2 13 Sie 2009 14:31
    Marcin_zam
    Poziom 18  

AKedar napisał:
    Lecz ten schemat jest dla mnie (laika raczej) podejrzany.

Mnie też się ten schemat nie podoba, szczególnie końcówka (pomijam fakt, że trzeba mieć trafo z odczepami UL, jeśli nie chce się modyfikować schematu).

Poszukaj schematu na 6L6GC, to jest ta sama lampa, co 6P3S, a schematów są tysiące...

Pozdr, Marvel

0
  • #3 13 Sie 2009 14:57
    AKedar
    Poziom 11  

Robiłem już lampiaki na 6P14P.
    A co do 6l6gc to w tej chwili jestem na etapie montażu gniazd i potencjometrów w kopii Peavey-a BUTCHERA.
    Jak macie ochotę to zapodam fotki.

Wracając do schematu załączonego brak mi w nim właśnie symetrii w końcówce, chyba dam sobie spokój z tym schematem, a przymierzę się do kopii SOVTEKA MIG-50 na 2x 5881, on też może śmigać na 6P3S lub 6P3S-E (fajny piecyk) schemat dostępny bez problemu w sieci, lecz mogę zapodać.

Moderowany przez Futrzaczek:

Oznaczenia lamp winny być zapisywane tak, jak uczynił to producent - wewnętrzny regulamin działu się kłania!
    Post poprawiłem.

0
  • #4 13 Sie 2009 15:49
    Marcin_zam
    Poziom 18  

AKedar napisał:
    Jak macie ochotę to zapodam fotki.

Zapodawaj :-) Fotek własnych konstrukcji nigdy za dużo ;-)

Pozdr, Marvel

0
  • #5 13 Sie 2009 16:14
    AKedar
    Poziom 11  

Bardzo proszę, na początek to co miałem w telefonie.
    Wieczorem dorobię bebechy i załączę.

Trafa to oczywiście robota Pana Ogonowskiego, chyba nie trzeba przedstawiać. Jak by co to podaję adres.
    http://www.ogonowski.eu/
    To była najkosztowniejsza część imprezy bo ponad 500zł.
    Obudowa z kątowników kupionych w Castoramie, płyta górna robiona w agencji reklamy na frezarce.
    Elektronika na pcb w/g dokumentacji od tego wzmacniacza.
    Jeszcze troszeczkę pracy nad nim zostało, ale chyba dam radę zakończyć temat do końca wakacji.
    Co o tym myślicie ?

0
  • #6 13 Sie 2009 16:25
    Marcin_zam
    Poziom 18  

Niezła kopia. Wygląda jak oryginał :!: Trochę szkoda, że trafa nie mają dekli i wyprowadzeń na przewodach. Bardzo mnie stresuje lutowanie kabli pod napięciem 450VDC do gołych oczek na trafie. A zaizolować nie ma jak...

Pozdr Marvel

0
  • #7 13 Sie 2009 16:47
    AKedar
    Poziom 11  

Ja staram się nie lutować pod napięciem, a wyprowadzenia się zrobi i zaizoluje się koszulkami termoskurczliwymi. Będzie dobrze.
    Poza tym całość będzie obudowana jak oryginał, więc dekle na transformatorach to zbędny wydatek bo i tak ich nie będzie widać.
    No chyba że masz na myśli ograniczenie oddziaływania pola elektromagnetycznego, ale lampy preampu będą ekranowane.
    Wieczorem załączę następne foty.
    Pozdrawiam
    Radek

0
  • #8 13 Sie 2009 16:59
    Marcin_zam
    Poziom 18  

AKedar napisał:
    Ja staram się nie lutować pod napięciem, a wyprowadzenia się zrobi i zaizoluje się koszulkami termoskurczliwymi.

Oczywiście nie lutuję pod napięciem i też używam termokurczek, ale pozostają jeszcze te sterczące pionowo wyprowadzenia uzwojeń, go których lutowane są druty nawojowe. Ciężko je porządnie zaizolować. Dekle na pewno ekranują trafo, ale faktycznie można bez nich żyć ;-)

Pozdr, Marvel

0
  • #9 13 Sie 2009 20:19
    AKedar
    Poziom 11  

Witam ponownie
    Załączam jeszcze kilka fotek BUTCHER-a.
    Jak widać cała kabelkologia jest do wykonania.

0
  • #10 13 Sie 2009 21:29
    Marcin_zam
    Poziom 18  

Pięknie to wyszło. Profi konstrukcja. Na częściach nie oszczędzałeś widzę.

Tylko gniazdo IEC i włączniki jednak zaizoluj termokurczkami. Po co psuć efekt ;-)

Pozdr, Marvel

0
  • #11 14 Sie 2009 10:52
    sabringer
    Poziom 25  

6P3S-E to nie jest "długowieczna wersja 6P3S" tylko zupełnie inna lampa. Wyciśnięcie z niej 10.000h pracy wymaga mniejszego prądu i napięć, a w konstrukcjach gitarowych jako zamiennik 6L6GC, siarzy i raczej nie ma przyjemnego brzmienia.

A wzmacniacz cacuszko, jedyna rzecz do której można się przyczepić to właśnie wyprowadzenia na trafach, dość blisko lamp końcowych. Taka "pułapka na laika":).
    Lampy są rozstawione tak jak w oryginale?

0
  • #12 14 Sie 2009 12:09
    AKedar
    Poziom 11  

Lampy i cała elektronika jest rozstawiona jak w oryginale, a trafo zasilające faktycznie jest o 5cm bliżej lamp niż w oryginale.
    Myślę że to nie jest wielki problem, bo gdy będzie taka potrzeba, to trafo się zaekranuje.

0
  • #13 14 Sie 2009 12:18
    Mariowy
    Poziom 14  

Cacuszko.
    A napisy na panelu jak "malowane".
    Zamawiałeś gdzieś czy sam robiłeś?

pzdr i powodzenia w dalszych pracach

0
  • #14 14 Sie 2009 13:17
    AKedar
    Poziom 11  

Napisy zrobione drukarką laserową na folii samoprzylepnej.
    Niestety nie wszystkie folie się nadają, bo napisy się zcierają, ale w końcu udało się znaleźć odpowiednią.

0
  • #15 14 Sie 2009 13:56
    Mariowy
    Poziom 14  

Może Kolega pochwalił by się co to za folia i jakim programem zostało zrobione.
    Szukam teraz metody na wykonanie napisów na płytę czołową gitarowca.

yo

0
  • #16 14 Sie 2009 14:04
    Marcin_zam
    Poziom 18  

Program to tu chyba najmniej istotny jest? Dowolny do grafiki wektorowej. A jeśli się uprzesz, to i w Paincie zrobisz.

To tak, jakbyś pytał Picassa gdzie kupił pędzel, bo chcesz taki sam obraz namalować :D

Pozdr, Marvel

0
  • #17 14 Sie 2009 14:28
    AKedar
    Poziom 11  

Folia to AMAPOL GOLD-SA A4
    A program to ABACOM Front Designer 3
    Pozdrawiam

0
  • #18 14 Sie 2009 23:33
    zibisound
    Poziom 22  

Witam. Do Sabingera: 6P3S-E to jest wersja 6P3S o przedłuzonej trwałości, i jeżeli tego nie wiesz to nie wprowadzaj ludzi w błąd! Zrobiłem kilka wzmacniaczy na tych lampach, audio i gitarowych i żaden nie siarczył i grały ok. Pozdrawiam- Zygmunt.

0
  • #19 15 Sie 2009 10:32
    sabringer
    Poziom 25  

:). Skoro temat jest o wzm. gitarowych na 6P3S, to możemy wspomnieć o 6P3S-E i nie będzie to zbytnie zbaczanie z tematu.

Oczywiście, dopisek E znaczy w wypadku lamp radzieckich wersję lampy o przedłużonej trwałości. Jednak jest to wciąż wersja, czyli ma inną konstrukcję.

Z mojej strony 2 lub 3 pytania:
    - Widział pan karty katalogowe 6P3S-E?
    - Czy miał pan porównanie brzmienia z lampami 6L6GC, jeśli tak to pod jakim nap. anodowym pracował wzmacniacz?

0
  • Pomocny post
    #20 15 Sie 2009 21:19
    urfens
    Poziom 11  

Marcin_zam napisał:
    Niezła kopia. Wygląda jak oryginał :!: Trochę szkoda, że trafa nie mają dekli i wyprowadzeń na przewodach. Bardzo mnie stresuje lutowanie kabli pod napięciem 450VDC do gołych oczek na trafie. A zaizolować nie ma jak...

Pozdr Marvel

Skośnie ucięta koszulka termokurczliwa (najlepiej podwójnie)
    i pół rolki taśmy izolacyjnej...
    Wygląda niekoniecznie specjalnie - ale nie kopie.

Kedar:
    Ten wzmacniacz ze schematu to nietypowy układ przeciwsobny
    - spójrz na "inwerter".
    Tu jest podobny:
    http://www.ax84.com/index.php/oldprojects.html?project_id=firefly

0
  • #21 15 Sie 2009 22:35
    AKedar
    Poziom 11  

Znalazłem gdzieś na ruskiej stronie opis tego wzmacniacza (oczywiście po rosyjsku) i potraktowałem go translatorem opis wydał się raczej logiczny.
    Ten układ ma prawo działać, ale chyba za dużo zachodu z transformatorem wyjściowym.
    Co o tym sądzisz ?.
    Załączam również tłumaczony opis.
    Punkty wyłączyłem

0
  • #22 16 Sie 2009 15:08
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

AKedar napisał:
    Znalazłem gdzieś na ruskiej stronie opis tego wzmacniacza (oczywiście po rosyjsku)

Rzucisz tym adresem?

AKedar napisał:
    i potraktowałem go translatorem opis wydał się raczej logiczny.

Ten schemat bez opisu tesz wygląda logicznie, a opis po potraktowaniu translatorem przedstawia sobą jakiś bełkot.

AKedar napisał:
    Ten układ ma prawo działać, ale chyba za dużo zachodu z transformatorem wyjściowym.

Niby zaowszczędzasz jedną triodę w stopniu odwracacza fazy, ale mam podejrzenie że przy pewnych rodzajach obciazenie może być problem ze stabilnością i układ może się wzbudzać.
    BTW - dane nawojowe tego transformatora sa w tym artykule? Jak wygląda przekładnia odnisiona do uzwojenia katodowego?

0
  • #24 26 Sie 2009 19:42
    zibisound
    Poziom 22  

Witam. Do sabingera: w nocie katalogowej , rosyjskiej, jest podane napięcie anodowe max. 250 V. Te lampy wytrzymują spoko 400 V i wykonałem kilka wzmaków, które działają bez problemu. Lampa 6P3S ma trwałość ok 1000 h a z dopiskiem E-5000 h, w/g
    noty katalogowej. Jest trochę słabsza od 6L6. Brzmienie lamp rosyjskich nie rózni się zbytnio od 6L6 i sprawdzałem to na tym samym wzmaku. Pozdrawiam- Zygmunt.

0
  • #26 02 Wrz 2009 14:49
    AKedar
    Poziom 11  

Cała konstrukcja oparta jest o oryginalną serwisówkę Peavey-a, łącznie z obwodami drukowanymi. Pracę w tej chwili stanęły, choć gdybym miał czas to w jeden dzień bym uruchomił. Co się odwlecze, to nie .........
    Pozdrawiam

1
  Szukaj w 5mln produktów