Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany 1,2-25 V

grabki95 13 Sie 2009 14:33 8182 12
  • Zasilacz regulowany 1,2-25 V
    Zasilacz ten jest moją pierwszą konstrukcją. Zbudowałem go ponieważ elektroniką interesuję się krótko i pomyślałem, że na początek do nauki jest w sam raz. Został zbudowany nie do jakiegoś celu tylko do nauki i zabicia czasu. Pomyślałem sobie może kiedyś się przyda.

Nie znam dokładnie jego wydajności, ale wynosi ona około 1A. Płytka drukowana jest moją pierwszą płytką jaką wykonałem. Podczas pierwszego uruchomienia po włożeniu do obudowy nie działał potencjometr z powodu iż na płytce robiło mi się zwarcie. Zasilacz wykonywałem dość długo ale jestem zadowolony z rezultatu.
    Wykonałem go na podstawie tego schematu: schemat. Zmieniłem tylko kondensator na 6800uf i tranzystor na bdp 284.

Na jego wykonanie wydałem nie całe 100zł. Planuję go wzmocnić tranzystorami i dodać regulacje prądu abym mógł ładować sobie akumulator do Simsona. Zasilacz "bardzo mi pomógł", ponieważ sporo się nauczyłem a ta wiedza na pewno mi się kiedyś przyda. Gdy zaczynałem jego budowę kompletnie się nie znałem na elektronice, a teraz planuję już następne konstrukcje.

Zasilacz regulowany 1,2-25 V Zasilacz regulowany 1,2-25 V Zasilacz regulowany 1,2-25 V Zasilacz regulowany 1,2-25 V

Zapraszam do komentowania. Na pewno przydadzą mi się wasze uwagi. Mówcie co mam poprawić - to mi pomoże.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    grabki95
    Poziom 14  
    grabki95 napisał 170 postów o ocenie 1, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Nowa Sól. Jest z nami od 2008 roku.
  • HelukabelHelukabel
    Pablo_470
    Poziom 12  
    Ładna konstrukcja jak na pierwszą konstrukcję. Dodaj jeszcze jakąś gałkę na potencjometr i będzie całkiem ładnie.
    Gratuluje
    grabki95
    Poziom 14  
    Dziękuje za wyrozumiałość. Gałkę chciałem dać ale przedni panel ściskałem żeby wszystko zmieścić, a musiałem zostawić troche miejsca, gdyż chcę dać regulacje prądu i gałka się nie mieści między woltomierzem a amperomierzem, ale planuję kupić jakąś węższą :).
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Skąd masz ten transformator i jakie daje on napięcie? Jest on strasznie malutki, wyglada max na jakieś 200mA, radzę go zmienić na mocniejszy. Niedopuszczalnna jest wisząca płytka na kablach.
    Dlaczego wyłącznik nie wyłącza trafa z sieci, tylko odcina uzwojenie wtórne?
  • HelukabelHelukabel
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    qwerty67
    Poziom 24  
    Witam, też kiedyś robiłem ten zasilacz ale zamiast LM 317 dałem LM350 i tranzystor bd250 i przy dobrym trafie mam 3,5A a ten układ oferuje 1,5. I regulacji prądu tu się nie da zastosować.
    Paolo1976
    Poziom 24  
    transformator jest w ogóle zamocowany? Bo wygląda jakby sobie przypadkowo leżał. Poza tym daj mocniejsze trafo, zamocuj je porządnie i daj włącznik oraz bezpiecznik po stronie pierwotnej. Przykręć płytkę drukowaną do obudowy. Swoją drogą jak na taki prosty schemat, to płytka jest przeogromna. Dałoby się to wszystko zmieścić, łącznie z LM317T na dosłownie kawałku laminatu. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, tak więc zamocuj wszystko solidnie i nie oszczędzaj na rurkach termokurczliwych, które są wspaniałym sposobem na izolowanie odsłoniętych przewodów, blaszek stykowych, np. włącznika sieciowego, lub w Twoim przypadku - długich, "gołych" nóżek LM317T.
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ode mnie minus za niepomalowanie płytki roztworem kalafonii w spirytusie lub w acetonie.

GM
    slavo666
    Poziom 18  
    Skoro planujesz "wzmocnić" ten zasilacz, będziesz musiał wymienić trafo i prawdopodobnie też zrobić nową płytkę. Ta raczej nie zmieści się z nowym trafem i radiatorem na tranzystor mocy. Poza tym, powinieneś włącznik sieciowy podłączyć pod uzwojenie pierwotne trafa i zamontować koniecznie bezpiecznik sieciowy!
    No i nawet nie żartuj, że te wnętrzności tak sobie wiszą w obudowie.
    LAZYBOY666
    Poziom 11  
    Dokladnosc ,dokladnosc i jeszcze raz dokladnosc..
    1.po primno.. widze ze wszystko lata w srodku ,nawet nie ma otworow w plytce do jej umocowania..
    2. zasilacz ze schematu przystosowany jest do sporej mocy a tu widze transformator od zasilacza TV..
    3. wiem ze to twoja pierwsza konstr. itd itp. ale uzywaj wiecej kalafoni a mniej cyny, bo tam widze "nasmarkales" jej sporo ..
    4. uzyj koszulek termokurczliwych sa tanie .. i dobrze izoluja..
    5. przewody od potencjometra daj ciensze nie potrzeba tam az tak grubych.. bo tam jest sterowanie..
    6. no i zycze dalszych projektow.. : )

Pozdro.
    grabki95
    Poziom 14  
    Trafo jest przymocowany ale od spodu. Miał być około 1A jak kupowałem i 15volt a jak 2 czerwone 30volt ale niestety daje więcej (chyba było mierzone pod 220v) a ja sie nie znam na nawijaniu trafa. Chciałbym zwrócić uwage że mam tylko 14 lat i jestem początkującym elektronikiem.
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Żeby trafo miało 1A to musi ważyć ponad 0,5kg, a tutaj to cały zasilacz tyle waży. Nie musisz nic przewijać, podłącz uzwojenia 30V do mostka prostowniczego, jeśli chcesz mieć wieksze napięcie na wyjściu. Pewnie podałeś je w spoczynku, więc pod obciązeniem spadnie. Wymien te trafko, bo szkoda je spalić, a z takim napięciem przyda się do zasilania przedwzmacniacza zasilanego symetrycznie 2x15V jakbyś miał w przyszłości budować.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto