Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porada jak zrobić osłonę na matrycę TV LCD

bravo8 13 Sie 2009 14:55 10957 7
  • #1 13 Sie 2009 14:55
    bravo8
    Poziom 16  

Witam

w związku z tym, iż były pytania odnośnie sposobu wykonania osłony na LCD, postanowiłem wrzucić parę zdjęć wraz z małym opisem. Płytę z poliwęglanu docięła mi firma handlująca tego typu rzeczami. Oni też wygięli na gorąco górny rant. O ile ktoś nie ma dostępu do tego rodzaju usług to można to skleić z dwóch części, ale to już nie będzie takie estetyczne. Frezy można zrobić osobiście albo zlecić firmie handlującej poliwęglanem. Paski parciane i zapięcia (coś takiego jak przy plecakach turystycznych) kupiłem w Castoramie. Paski zgrzewałem na gorąco lutownicą, choć można pobawić się w szycie. Dystanse zrobiłem ze starych podpórek od kolumn głośnikowych. Można kupić eleganckie w sklepach z rzeczami do reklamy, ale są dość drogie , po kilkanaście zł szt. Uważam, że efekt mojej pracy jest dość przyzwoity. Płyta nieznacznie pociemnia obraz, ale naprawdę jest to niezauważalne. Jedyny problem to czyszczenie z kurzu, co 1-2 tyg. Do tego celu polecam delikatną szmatkę i neutralny płyn do czyszczenia matryc LCD, na pewno nie Pronto do mebli. Mam nadzieję, że komuś się to przyda.

Pozdrawiam

Porada jak zrobić osłonę na matrycę TV LCD Porada jak zrobić osłonę na matrycę TV LCD Porada jak zrobić osłonę na matrycę TV LCD Porada jak zrobić osłonę na matrycę TV LCD

0 7
  • TermoPasty.pl
  • #2 13 Sie 2009 15:26
    satgal
    Poziom 40  

Były TV LCD z szybą szklaną i z plexi. Ten sam model z szybą szklaną po 2 latach wyglądał elegancko a z plexi która trochę zżółkła to okropnie. To że nie produkują z szybami która by musiała być gruba i ciężka aby zabezpieczała ekran do tego problem z uszczelnieniem aby zabezpieczyć przed robakami i kurzem oraz największy problem na który kolega nie zwrócił uwagi to odprowadzenie ciepła z niej a w 32" to wydziela się około 100W. Producent na pewno zrobił kalkulacje czy dawać szybę czy nie.

0
  • TermoPasty.pl
  • #3 13 Sie 2009 15:42
    bravo8
    Poziom 16  

Osłonę zrobiłem po tym jak mi dzieci porysowały matrycę, ale przed tym zadzwoniłem do Centralnego Serwisu Sony w Warszawie, oczywiście wcześniej wysłałem kilka emaili z prośbą o wyjaśnienie tematu. Rozmawiałem z głównym inżynierem serwisu i powiedział mi nieoficjalnie, że matryca LCD 80-90 % ciepła odprowadza tyłem a nie przodem, więc nie powinno być z tym najmniejszego problemu, powiedział ,że nawet pleksę można bezpośrednio przyłożyć do matrycy, to w pewien sposób jest też przewodnik ciepła. A co do zżółknięcia, to polecam markowych producentów i nie będzie z tym na pewno problemu, np Plexiglas . Ale ja nie namawiam.

0
  • #4 14 Sie 2009 06:33
    satgal
    Poziom 40  

Procent którą stroną odprowadza ciepło jest do dyskusji bo tylna część matrycy jest zasłonięta przez moduły elektroniki które też wydzielają około 50W, tak że logicznie te wyliczenia są dla mnie nie do przyjęcia.

1
  • #5 14 Sie 2009 22:32
    jerzy_d
    Spec od TV

Ja proponuje naczelnemu z SONY położenie włączonego LCD-ka poziomo na stole, bez tylnej scianki na 3 godziny (zdarzyło mi się :( ) i przyjrzeć się efektom tego 80% oddawania ciepła...

0
  • #6 15 Sie 2009 21:00
    bravo8
    Poziom 16  

Zarówno od góry jak i od przodu są 3 cm luki na wentylację, jakby ktoś tego nie zauważył. Osłonę zobaczyłem w amerykańskich sklepach internetowych, to chyba ktoś już ten problem wcześniej sprawdził. A tak poza tym, co jest lepsze osłona na TV czy rozbita matryca np. przez dzieci.

0
  • #7 15 Sie 2009 23:22
    radsat
    Moderator

Zabuduj tv w segmencie i opraw front specjalną szybą taką jak ma papież w papa mobile. Ja przed dziećmi wieszam tv na ścianie na odpowiedniej wysokości i po sprawie.

-1
  • #8 16 Sie 2009 03:48
    satgal
    Poziom 40  

Producentowi TV zależy jak najwięcej ich sprzedać i wyprodukować najtaniej, kupujący ma wybór z której pułki wybrać TV czy ten droższy ciężki z szybą mało znanej f-my czy cienki lekki znanego producenta, pewnie dlatego ta f-ma co produkowała z szybami już padła bo tak zadecydował rynek.

0