Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moduł zapłonowy CDI

spearhead 13 Sie 2009 15:16 14905 10
 • #1 13 Sie 2009 15:16
  spearhead
  Poziom 12  

  witam. chciałbym przerobić moduł zapłonowy w swoim motorku na cdi (ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu), ale tak właściwie nie wiem jak się za to zabrać. myslałem nad tym, aby wykorzystać obrotomierz led, którego projekt zamieszczam poniżej

  moduł zapłonowy CDI

  tutaj daję schemat mojej całej instalacji zapłonowej:

  moduł zapłonowy CDI

  chciałem tak zmodyfikować oba schematy, aby wraz z zapalającą się kolejną diodą led kąt wyprzedzenia się zmieniał(coraz wyższe obroty- iskra coraz wcześniej) czy mógłby mi ktoś podsunąc pomysł, jak to zrealizować, czy jest jakiś element elektroniczny, który porafi opóźnić sygnał. wolał bym opóźnić sygnał płynący od impulsatora, bo tam płyną niższe prądy i nie będzie potrzeby stosowania ekspensywnych elementów. ewentualnie jak by się nie dało inaczej- można opóźnić sygnał idący do cewki WN, ale tam są spore natężenia. nie rozumiem dokładnie działanie modułu(nie wiem po co ten tantal), ale domyślam się, że odpowiada za czas trwania iskry. domyślam się też, że zamiast diod będzie trzeba dać tyrystory, tylko jak je podłączyć. opoźnianie o odpowiedni czas mógłbym dobrać doświadczalnie, ale jak to poóźnić?


  na schemacie mogłem pomylić (ale nie na pewno) przewód do cewki zasilającej z przewodem cewki WN (Wysokiego Napięcia)

  ten owalny kondensator to tantal, tak wygląda faktycznie. nie wiedziałem z której strony ma + i -, bo było niewyraźnie oznaczone, ale podłączyłem tak jak na tym schemacie i wszystko działało. drugi kondensator to taki plastikowy bloczek, jak w wiertarkach itp. Ten 2n6399 to widziany od góry tyrystor motorola,ale zastąpiłem go jakimś zamiennikiem. wszystko działało długo, znaczy, że było dobrze zrobione. cewka WN jest na 6V, ale podobno i cewki 12V też się nadają.

  wiem, że to zamotane, ale starałem się wyjaśnić najprościej jak tylko umiałem. proszę o pomoc, z góry dziękuję.

  1 10
 • Mitronik
 • Pomocny post
  #2 15 Sie 2009 00:57
  1078231
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 15 Sie 2009 19:39
  spearhead
  Poziom 12  

  dziękuję za odzew.
  dowiedziałem się co nieco, że kondensator szeregowo mógłby opóźnić sygnał- czy to prawda, oraz wiem, że układ lm3914 można nastawić tak, aby wyświetlał jeden punkt naraz, lub całą linijkę led.
  mam taki pomysł: zamiast każdej diody podłączam tyrystor bramką, do wejścia każdego tyrystora podłączam impulsator, do wyjść tyrystorów kondensatory równej pojemności, pozostałe końce kondensatorów do tyrystora głównego. scalak ustawiam tak, aby wyświetlał linijkę. tylko że, trzeba by było odwrócić działanie obrotomierza, tzn. wszystkie diody świecą, dopiero przy wyższych obrotach kolejno gasną. jak to zrelizować?

  0
 • #4 16 Sie 2009 22:37
  spearhead
  Poziom 12  

  a może by po prostu ustawić scalak, aby zapalał jedną diodę na raz, a przy pierwszej diodzie największy kondensator, przy kolejnej- mniejszy, a cały iskrownik przestawić tak, aby iskra padała wcześniej

  0
 • Mitronik
 • Pomocny post
  #5 18 Sie 2009 11:57
  Januszcz22
  Poziom 14  

  Wydaje mi się że najrozsądniejsze w tej sytuacji będzie zastosowanie mikrokontrolera który w zależności od obrotów będzie opóźniał iskrę. Program do tego raczej nie będzie szczególnie skomplikowany.

  Zobacz np na stronę http://www.transmic.net/gb89c2051.htm lub spróbuj złapać kontakt z autorem tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1292419.html bo on może mieć już jakieś efekty.

  0
 • #6 19 Sie 2009 17:53
  spearhead
  Poziom 12  

  dziękuję za odp. , ale moim celem jest stworzenie analogowego modułu, ponieważ nie mam zielonego pojęcia o programowaniu, a zbyt szybko się nie nauczę, poza tym nie mam na to czasu i chciałbym zrobić to w miarę tanio. nie potrzebuję dużo- chcę tylko wiedzieć, czy kondensator potrafi opóźnić sygnał, oraz jaki kondensator opóźnia sygnał o ile. poza tym, czy zakłócenia z układu zapłonowego nie zakłócą mikroprocesora?

  0
 • Pomocny post
  #7 21 Sie 2009 09:41
  Januszcz22
  Poziom 14  

  Obawa o zawieszenie procesora zawsze istnieje ale ludzie stosują takie rozwiązania z powodzeniem więc można przypuszczać że będzie to działać, co do programowania jeżeli część elektroniczna by była gotowa to z tym mógłbym udzielić wsparcia myślę że opierając się na gotowych rozwiązaniach da się coś wystrugać. Koszt takiego rozwiązania będzie zbliżony albo niższy od kosztu zrobienia tego analogowo, za to ewentualna zmiana mapy zapłonu będzie łatwiejsza.

  0
 • Pomocny post
  #8 21 Sie 2009 14:39
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  spearhead napisał:
  chcę tylko wiedzieć, czy kondensator potrafi opóźnić sygnał, oraz jaki kondensator opóźnia sygnał o ile.

  Pytanie jest źle (niejasno) sformułowane (jaki sygnał, w jakim połączeniu, układzie ?).
  Pozdrawiam.

  Proszę stosować się do zasad pisowni.

  0
 • #9 29 Sie 2009 14:41
  spearhead
  Poziom 12  

  chodzi mi o sygnał elektryczny (impuls) wysyłany z impulsatora, który steruje w którym dokładnie momencie ma padać iskra. a wolałbym się nie bawić w programowanie, ponieważ z takim analogowym cdi można łatwiej poeksperymentować (nie wiem ile wyprzedzenia zapłonu powinno być przy jakich obrotach) na część pytań już sobie sam odpowiedziałem, ale jak zmusić scalak do pracy na odwrót tzn. aby cały czas wszystkie diody się świeciły, dopiero w miarę wzrostu obrotów gasły

  Moderowany przez robokop:

  Jako że kolega nie ma jak widzę zamiaru zastosować do regulaminu forum, nakazującego poprawną pisownię, oraz do uwag moderatora, blokuję możliwość pisania do czasu zapoznania się z regulaminem i zasadami gramatyki.

  0