Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr cyfrowy LM35 - załączenie przecinka w wyświetlaniu

gpi_unit 13 Sie 2009 15:37 923 4
  • #1 13 Sie 2009 15:37
    gpi_unit
    Poziom 12  

Witam!

Mam pytanie odnośnie multimetra cyfrowego. Mianowicie mam dość znany układ LM35. Po włączeniu do multimetru pokazuje np. 235. Czyli 23,5C. I teraz moje pytanie czy jakoś sztucznie nie da się załączyć tego pierwszego przecinka tak żeby wyswietlało 23,5?

Pozdrawiam

P.S. Mówiąc o multimetrze mam na myśli taki za 10-15zł. Tylko nie wiem (jeszcze) czy tam są normalne nóżki łączące wyświetlacz z płytką miernika czy takie na gumie przewodzącej...(wersja bardzo uboga :( )

• #2 13 Sie 2009 15:47
    Ptolek
    Poziom 36  

Możesz zrobić dzielnik napięcia, który podzieli napięcie wyjściowe pochodzące z czunjika LM35 przez liczbę 10. Wtedy dostaniesz 23,5mV zamiast 235mV, i na zakresie 200mV, ustawionym w multimetrze, będzie to wyglądało tak jak chcesz. Możesz do tego użyć dwóch rezystorów, np. 9,1k i 1k. Pamiętaj tylko, że taki manewr znacznie zmniejszy dokładność pomiaru. Dlatego lepiej pomyśleć nad modyfikacją miernika.
    Na pewno da się wyświetlić przecinek, zdaje się, że któryś styk w przełączniku zakresów za to odpowiada. Nie mogę teraz znaleźć schematu w formie elektronicznej, ale mam w formie papierowej schemat multimetru M830B, i za przecinek, który Cię interesuje, odpowiada tranzystor Q3. Wystarczy zrobić zworę między kolektorem a emiterem. Najlepiej poszukaj odpowiedniego styku w przełączniku zakresów, tranzystorów w taniej wersji miernika pewnie w ogóle nie będzie.

• #3 13 Sie 2009 16:01
    gpi_unit
    Poziom 12  

Kiedyś myślałem, że mój miernik jest "tanio" wykonany, ale się myliłem jak znajomy kupił miernik gdzie wysw. jest postawiony na gumie przewodzącej... i tak się go pozbył - podarował go mnie. A ja szukam teraz tego pinu, ale jak go znaleźć? Mam przykładać do punktu masy po kolei każdy pin?

• #4 13 Sie 2009 16:19
    Ptolek
    Poziom 36  

Rozbierz multimetr, tylko żeby nie wysypały się styki z pokrętła. Najlepiej zrób zdjęcie, jak były ustawione.

1. Szukaj styku, wspólnego dla zakresów 200mV, 200V, 200 omów itd, tzn. tych zakresów, w których świeci się ten przecinek, który chcesz. Mając przed sobą obudowę z podpisanymi zakresami, i płytkę ze stykami, to jest do zrobienia.
    2. Dopiero jak znajdziesz taki styk, to podłącz go przez rezystor np. 10k do plusa lub do masy (na moim schemacie przecinek jest włączany przez zwarcie pinu do masy) i dowiesz się, czy to na pewno ten.

Jeżeli nie masz chęci na zabawę w detektywa, pomiń punkt 1 :D i metodą z punktu 2 szukaj odpowiedniego wyprowadzenia wyświetlacza.

• #5 13 Sie 2009 16:36
    gpi_unit
    Poziom 12  

No troche bedzie z tym zabawy... bo mam wersje najtanszą (ukl. scalony zalany)...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME