Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyposażenie ? Proszę o pomoc.

Mac3k 13 Sie 2009 16:37 6726 31
  • #1 13 Sie 2009 16:37
    Mac3k
    Poziom 20  

Witam.

Jestem Początkującym elektronikiem i chciałbym prosić was o radę.
    Mam do wydania max 200 zł (z przesyłkami)
    Na stację lutowniczą , miernik , i jakieś akcesoria dodatkowe .
    Myślałem o PT-936 i multimetrze Mastech MS8221C.
    Do tego jakiś odsysacz i ściągacz do izolacji.
    Proszę o podpowiedzi co do standardowego wyposażenia.

• #2 13 Sie 2009 17:45
    Alana
    Poziom 37  

Sporo zalezy od tego co bedziesz tymi narzedziami robil, czy to bedzie pod serwis czy [jak sadze po postach kolegi] bedziesz rozszerzal swoj warsztat hobbysty.

Lutownica:
    Na poczatek 40 lub 60W zasilana bezposrednio z sieci np TA za 17zl .
    Ja zaczynalam od transformatorowki LT 75/45 wiec to tez opcja. Cena w piekarz.pl 87zl.
    Na samym poczatku stacja hot air ci sie nie przyda.

Miernik:
    Polecam cos z seri M890G np TEN za 57zl. Bardzo podobny do tego ktory pokazales tylko tyle ze nie ma automatycznej zmiany zakresu pomiarowego i zakres pomiaru kondensatorow jest mniejszy.

Odsysacz:
    COS TAKEIGO za 7zl spokojnie ci wystarczy, lutownic z odsysaczem jako 1 narzedzie nie testowalam.

Inne drobiazgi:
    Zainwestuj w sensowne szczypce do ciecia drutu, ja mam bardzo podobne do tych i jestem zadowolona. Do tego male szczypce plaskie, maly i duzy wkretak plaski, maly i duzy wkretak krzyzowy. Sciagacz do izolacji kupilam jak bylam na twoim etapie i sie od tamtej pory kurzy sie na dnie narzedziowki. Dobry noz monterski albo scyzoryk tzw "szwajcarski" czy "MacGyver" to o wiele sensowniejszy wybor.

Jezeli bawisz sie w wlasne konstrukcje zastanow sie nad miniwiertarka i malym imadlem stolowym. Co do miniwiertarek NIE polecam tej najprostrzej za 20zl z oferty piekarz.pl, mialam, ma paskudnie niska trwalosc elementu mocujacego wiertlo.

• #3 13 Sie 2009 17:51
    1078231
    Usunięty  
  • #4 13 Sie 2009 17:56
    Alana
    Poziom 37  

Cos podejzewalam ze "za tanie" ale co w zamian? Zeby kolega sie zmiescil w kosztach to chyba tylko lutownica wymienna do stacji lutowniczej a stacje zlozyc samemu.

• #5 13 Sie 2009 19:00
    Mac3k
    Poziom 20  

To nie jest Hot-Air , tylko ta za 110 zł grotówka z regulacją.
    Akutalnie mam transformatorówkę (staarą lutolę ) i jest ciężka i nieporęczna nawet do lutowania mostków ;/

Jestem hobbystą , ale być może będzie kieeedyś to moja praca (14 lat mam dopiero :) )

Ten miernik co podałaś ;/
    niestety 890G to dalej "kropa" .
    pozatym ten MS8221C
    na pieka*zu to 120 zł a jest "okazja" za 60 na alle***

I właśnie.

Czy kupić jeszcze jakieś Chlorki/PCB , kalafonię (pastę) ? Mogę ostatecznie wydać parę groszy więcej a że mieszkam na wsi nigdzie nie kupie tego w pobliżu.

Dobrze.
    Więc po kawałku może dojdę czego potrzebuję.

- Stacja lutownicza (kolba sama , trwała i wygodna)
    - Multimetr , nie musi być szybki ,ale trwały i w miarę dokładny (nie super) , nie pogardzę sondą temperatury.
    - Odsysacz
    - Pcb (klasyczne jakieś pod TDA7294V , zasilacze labo.) Najlepiej nie za drogie
    - B321 (czy jak tam nadsiarczan sodu) , opakowanie 250 gram albo 3 x 100 gram (zeby nie kupować kilka razy)
    - Kalafonia (pasta , czy inny piernik)
    - Trochę microshwitchy (znikomy koszt więc można wziąć)
    - koszyczki na baterie do druku. (najtańsze np 3xAA)

• #6 14 Sie 2009 23:12
    Mac3k
    Poziom 20  

UP :
    Dziś byłem u elektronika (serwis) i bardzooo dobrze lutowało mi się Elwikiem RP-25 .
    Jednak on mówi że i tak jestem "zielony" żebym najpierw transformatorówką się pobawił. Jednakże owa transformatorówka jest dla mnie nieporęczna
    Więc : czy brać Ayoue (czy jak jej tam) 936 , czy 48W SOLDERING STATION D-919 st ?

I dalej z tym miernikiem klops.

Sorry za D-Posta ale chciałbym żeby ktoś odpisał ;/

• #7 15 Sie 2009 00:44
    matelektronik
    Poziom 17  

Obie stacje są na jedne kopyto. Mnie osobiście podoba się ta druga. Ale jest to jedynie odczucie wizualne. Budową przypomina tańsze modele Wellera ;)

Co do Elwika o którym piszesz na początku poprzedniego posta to są spoko (dobre bo Polskie ;)) ale niestety mają strasznie lipne mocowanie grota.

Co do miernika to polecam Mastecha MY-64. Przyrządzik naprawdę na poziomie. Całkiem znośne zakresy pomiarowe. Ja używam go do dosyć złożonych pomiarów. A ze względu na cenę (ok. 100zł) nie muszę uważać przy bardziej niebezpiecznych (dla sprzętu oczywiście) pomiarach.

• #8 15 Sie 2009 00:49
    Mac3k
    Poziom 20  

względu na cenę (ok. 100zł) "
    Co proszę?

ehh cena miernika 50 (maaaks 60 zł) tylko wchodzi w grę.
    Tym elwikiem bawiłem się kilka minut i jest zarąbisty.
    Zależy mi aby stacja miała możliwie szpiczasty grot.

• #11 15 Sie 2009 11:04
    antrykot
    Poziom 20  

Elwiki są fajne, ale groty dość szybko sie wypalają, a są dośc drogie.

• #13 15 Sie 2009 12:56
    matelektronik
    Poziom 17  

Kolego na A. znajdziesz te Mastechy w cenie ok 60zł. Fakt faktem, że są to klony posiadające skośne oczy ale wg mnie są niezłe. Może wykonanie jest trochę bardziej badziewne (ale Mastechy też są made in China). Testowałem kiedyś na pracowni elektronicznej mojego Mastecha i podróbki kolegów i okazało się ze ich przyrządy mimo pasma pomiaru częstotliwości równego 20kHz były w stanie zmierzyć całkiem znośnie wartości rzędu niemal 100kHz (testowane przy pomocy generatora funkcji NDN z częstościomierzem).

Co do wspomnianego Elwika i jednego z kolegów który z oburzeniem zapytał o co mi chodzi z mocowaniem, to chodzi o to, że Elwik ma mocowanie grotu na sprężynce które pozostawia wiele do życzenie w porównaniu do mocowania np nakrętką.

• #14 15 Sie 2009 12:59
    1078231
    Usunięty  
  • #16 15 Sie 2009 13:07
    matelektronik
    Poziom 17  

W modelu na którym pracowałem grot był bardzo luźny. W późniejszym etapie poprzez to okazało się, że grot się zniekształcił (zrobił się jakby menisk wklęsły na płaskim końcu grota). Być może był to feler tego modelu (LES-24 bodajże to był). Lutownice te zostały wymienione (wszystkie) na XYTRONICi a w późniejszym etapie na PACE. W pierwszej z nich mocowanie było na nakrętkę a w PACE na śrubkę (!) i sprawuje się to o wiele lepiej.

• #18 15 Sie 2009 13:22
    matelektronik
    Poziom 17  

Jak najbardziej mogę polecić również przyrząd który zaproponował mój przedmówca. Sam osobiście również posiadam ten model. Wadą jest trochę długi czas pomiaru ale w amatorskim warsztacie ma to drugorzędne znaczenie.

• #20 15 Sie 2009 18:31
    1078231
    Usunięty  
  • #22 17 Sie 2009 11:41
    Mac3k
    Poziom 20  

No chyba że kupię kolbę do stacji + trafo 230/24 V 80 Watt na zasilacz.
    Wobec tego :
    Dobra i niedroga SAMA kolba do stacji.
    Elwik 24-18 za 88 zł + trafo to jednak daje już te 160 zł (ciut za dużo)
    więc może jakiś sam solomon + zasilanie we własnym zakresie . Sam nie wiem.

• #23 17 Sie 2009 16:47
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Odpuść sobie Elwika.
    O tym że Elwik jest dobrym sprzętem może mówić ktoś kto nie miał w reku nigdy produktów f-m Weller czy Pace.

Najtańszym rozwiązaniem pośrednim między najgorszą chińszczyzną a profesjonalnymi produktami są wyroby f-my Xytronic.
    np. najtańsza stacja- 369 (profesjonalny zestaw lutowniczy z elektroniczną regulacją temperatury ) jest 1000 razy lepsza od Elwika.
    Jak dołożysz 40 zł to kupisz nowszy / lepszy model 136 ESD ( zestaw lutowniczy z elektroniczną regulacją temperatury)

Kupić je można tu http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=20&id_firmy=12
    lub tu www.biall.com.pl .

Używałem w swoim życiu przez 10 lat stacji Weller, Pace, Elwik, Solomon, Xytronic, ( i nawet Aoyue) i kilku japońskich marek które są niedostępne w detalu a stosowane są na liniach produkcyjnych.

Niestety Elwiki w tym zestawieniu wypadają obok Aoyue ( czyli na samym dole listy).

• #24 17 Sie 2009 21:45
    Mac3k
    Poziom 20  

Czym dokładnie różni się 136 ESD od 369 ?

Co do miernika Uni-T to lepiej wziąć

UT33D Czy
    UT33B ?

Jakiś ciekawszy odsysacz ?

I mam pytanie, na jakim laminacie bez problemu zmieści się TDA7294 (podstawowa aplikacja) , jakiś zasilacz czy inny układ? (wymiary) Chodzi mi żeby było "tanio i dobrze".
    Oprócz tego wezmę trochę cyny 0.5 MM , kalafonię , nadsiarczan , i jakieś części żeby mieć co poskładać.

• #25 17 Sie 2009 21:56
    1078231
    Usunięty  
  • #27 18 Sie 2009 13:56
    Mac3k
    Poziom 20  

Czy odsysacz elektryczny to znaczy podgrzewanie cyny z "klasycznym odsysaczem" za 15 zł ( taki jak tu 712541348 Nr aukcj.) zda egzamin?
    Warto inwestować w odciągacz oparów i termopincetę? (o ile nie są za drogie)

Co do miernika to chyba wezmę taki jak pod aukcją numer 713649253
    mam nadzieje że to dobry wybór (parametry mnie zadowalają , cena też :) )

• #28 18 Sie 2009 14:03
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mac3k napisał:
    Czy odsysacz elektryczny to znaczy podgrzewanie cyny z "klasycznym odsysaczem" za 15 zł ( taki jak tu 712541348 Nr aukcj.) zda egzamin?

-jak będziesz miał dobrą stację i dobry zwykły odsysacz taki zestaw będzie lepszy niż elektryczny badziew za 15 zł.

Mac3k napisał:

Warto inwestować w odciągacz oparów i termopincetę? (o ile nie są za drogie)

-nie są to niezbędne akcesoria - szkoda kasy

Mac3k napisał:

Co do miernika to chyba wezmę taki jak pod aukcją numer 713649253
    mam nadzieje że to dobry wybór (parametry mnie zadowalają , cena też :) )

Na początek ten miernik będzie wystarczający - jak uszkodzisz wyrzucasz i kupujesz drugi.

• #29 18 Sie 2009 14:20
    Mac3k
    Poziom 20  

Odciągacz oparów postanowiłem sam zrobić z Kolanka i 2 wiatraków 120 MM .

Miernik - to chyba to samo co zostało wymienione kilka postów wyżej ale 2 x tańsze , zastanawaim się czy nie wziąć 2 "na zaś". Ciekawi mnie co robi ten generator przebiegu prostokątnego 60 HZ . Niestety nie jest to Uni-T tylko jakiś Prosonic .... wiec może lepiej "694363410" ?

Stacja lutownicza Xytronic 136 ESD + Zapasowy możliwie szpiczasty grot.

Szpula cyny 0.5 MM (100 lub 250 Gram w zależności od ceny)

Kalafonia 100 Gram

Odsysacz z teflonową końcówką (albo inny podoby za 6 zł :D )

Czyścik do grotów (w połączeniu z moim "płynem do czyszczenia grotów domowej produkcji ")

I ewentualnie jakieś boczne cięcie.

• #30 18 Sie 2009 14:50
    1078231
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME