Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Diora Pionier Re - 105. Problem z przestrojeniem

13 Sie 2009 18:22 4493 5
 • Poziom 16  
  Witam, mam następujący problem, posiadam stary radiobudzik pionier RE - 105, który postanowiłem przestroić. Na początku zrobiłem to nieudolnie, łamiąc rdzenie cewki L1 i L3. Potem po kilku latach poszedłem po rozum do głowy i wróciłem do tematu. Znalazłem opis, wg którego wylutowałem elementy C5 = 16 Pf i C14 = 12 Pf. Oraz zmieniłem kondensator C2 = 33 pf, na 24 pf ( w opisie był 22 pf), ale taki był już wlutowany w radiu. Mój odbiornik nie posiadał trymera C6 = 3 - 10 pf. Przyznaje się uczciwie, że wlutowałem bye jaki, to znaczy taki, który mi wyglądał "jak od głowicy", a nie miałem niestety miernika pojemności. Zabieg ten spowodował wzrost wzmocnienia i poprawę selektywności (radio odbiera nawet słabe stacje i głośno i czysto [ bez szumu]). ale radio odbiera tylko wycinek pasma tak około 99 - 104 Mhz i "przeciąga stacje". Próbowałem zwierać kondensatory C7 - C11 (3,3 pF). Niestety spowodowało to milczenie odbiornika, dlatego rozlutowałem i przywróciłem do poprzedniego stanu. Jest to radio z wydzieloną heteodyną. Co należy wymienić, aby radio odbierało całe pasmo? Podajcie nie tylko rozwiązanie "wymień Cx= na 12 pf" ale też wzory do obliczeń i zasady postępowania (znam SE 4/2000). Mam na czym słuchać muzyki ten budzik to tak kolekcjonersko -edukacyjnie. Zamieszczam fragment schematu z omawianą głowicą (przepraszam, jeżeli schemat jest już na elektrodzie - nie mam na celu "nabijania punktów", a jeśli go nie ma zamieszczę całe radio w osobnym temacie.

  Radio Diora Pionier Re - 105. Problem z przestrojeniem
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Pojemnościami stroisz dolną część pasma indukcyjnościami górną. To się tyczy wzmacniacza w.cz (aby miał takie samo wzmocnienie w całym paśmie) oraz heterodyny tak aby pokrywała całe potrzebne pasmo. Co z rdzeniami wymieniłeś ? bo to dosyć istotne
 • Poziom 16  
  Nie nie wymieniłem rdzenia . właśnie w cewce L3 Heteodyna ma rdzeń metalowy więc mam regulację oby zakresów pasma. ułamana L3 odpowiada za wzmocnienie, więc odbierał by gorzej, ale i tak zbiera nieźle. ( Ps nie znam się na tych rdzeniach nie wiem czy to ma jakiś typ jak to się dobiera etc). Więc heteodyna ma starą cewkę antenow cewka ma wkręcony rdzeń "byle jaki podobny" (to nie profesjonalne, ale kombinowałem). Odwinąć kilka zwojów z heteodyny?. Heteodyna L4 ma swój oryginalny metalowy rdzeń (ten się nie połamał). Wy lutowalem Cewkę L3, przyciąłem brzeszczotem, naciąłem kanałek na pokręcanie śrubokrętem. Wlutowałem, ale i tak rdzeń nie kręci się zbytnio. Myślę, że nawet gdyby cewka L3 nie miała skróconego rdzenia i tak radio nie odbierało by pełnego pasma.
  ***************************************************************
  OK, metodą prób i błędów rozwiązałem problem w 99% i poddaje go dyskusji. Po pierwsze podejrzewam, że najlepiej byłoby odwinąć zwój heteodyny, ale jest to ostateczność, ja wy lutowałem dodatkowo C61 = 8,2pF , oraz C11 = 3,3 pF, co jak widzę było błędem - nie miałem schematu na dole myślałem, że to kondensator skracający. Trymer C16 = 3 - 10 pF (taki powinien być ja miałem otwory) Wstawiłem trymer ze starej głowicy Radmora 5102 (trymer C105 - 3 - 12 pF). Radio odbiera prawie całe pasmo UKF, obcięty jest jedynie dół pasma znaczy może się ono zaczynać około 89 MHZ, albo 90 MHz w praktyce nie mam "dolnego radia Maryja", co nie jest dla mnie istotne (woj śląskie) radio odbiera wszystkie stacja do Radia Em 107.6 FM, urwany rdzeń powoduje, że nie mogę ustawić idealnego wzmocnienia. Ok temat uważam za zakończony, można go zamknąć, albo poddać dyskusji rozwiązanie - raczej zachęcam do tego drugiego. Zapomniałem dodać, że radio jeszcze minimalnie przeciąga stacje.
  ************************************************************
  Wlutowałem C7 i C 11 jest ok i nawet chyba odbiera całe pasmo. Wniosek jest taki, że C61 = 8.2 pf również należy usunąć
 • Poziom 37  
  Hmm heterodyne skoro pokrywa co trzeba zostaw w świętym spokoju...
  Cewke wejsciową wraz z pojemnością możesz przemontować z każdego innego polskiego odbiornika.
 • Poziom 37  
  Owszem ;) ale może i sie różnić byle by wsadzić taki kondensator jak był przy cewce aby zachować rezonans. Zresztą w 80% polskich sprzętów były takie same cewki