Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Cybershot DSC-S730 zacięty obiektyw- uszkodzona zębatka

AndrzejYankes 13 Sie 2009 20:36 4570 10
 • #1 13 Sie 2009 20:36
  AndrzejYankes
  Poziom 10  

  Witam wszystkich
  Mój syn posiada aparat Sony DSC-S730. Kilka dni temu przytrzymał obiektyw, gdy ten się chował. W wyniku tego obiektyw zaczął tylko nieznacznie się ruszać przy włączaniu i następowało wyłaczenie aparatu. Dzisiaj rozkręciłem aparat. Po odkręceniu przekładni napędowej od obiektywu okazało się, że w przekładni jedna z zębatek ma wykruszone 2 zęby. Jest to ta zębatka, która bezpośrednio zazębia się z zębatką obiektywu.
  Czy ktoś z Forumowiczów może podpowiedzieć, gdzie oprócz serwisu Sony mogę zdobyć potrzebną część. A może ktoś posiada "uwalony" elektronicznie taki sam model aparatu ze sprawną przekładnią napędową obiektywu?

  pozdrawiam
  AndrzejYankes

  0 10
 • #2 20 Sie 2009 21:53
  bartekke
  Poziom 21  

  w dokumentacji występuje obiektyw jako całość, elementów obiektywu nie można zamówić

  0
 • #3 29 Wrz 2009 19:30
  AndrzejYankes
  Poziom 10  

  Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów dostałem sprawny mechanizm napędowy, z którego wziąłem potrzebną zębatkę. Po zamontowaniu mechanizmu do obiektywu i włączeniu aparatu obiektyw wysuwa się bez oporów. Również przy wyłączaniu aparatu obiektyw chowa się całkowicie. Ale, no właśnie jest wielkie ALE, nie działa poprawnie zoomowanie - po włączeniu aparatu obiektyw jest całkowicie wysunięty a na wyświetlaczu jest ZOOM 1. Przy próbie powiększania Zoom-u obiektyw częściowo się wsuwa po czym zaczyna się znowu wysuwać. Przy ZOOM 3 jest wysunięty ale nie tak bardzo jak po włączeniu aparatu. Próbowałem przykręcać mechanizm napędowy do obiektywu przy różnym wysunięciu obiektywu, ale nic to nie daje. Czy muszę teraz przeprowadzić jakąś kalibrację? Proszę Kolegów o podpowiedź.

  0
 • #4 29 Wrz 2009 19:53
  ion-tichy
  Poziom 31  

  Tak z opisu to bardziej świadczy o nieprawidłowym złożeniu obiektywu. Możliwe, że przy przytrzymywaniu obiektywu (pierwsze uszkodzenie) coś przeskoczyło. Należałoby spokojnie przyjrzeć się cyklowi pracy obiektywu i ustalić w czym rzecz. Ustawienie zębatek silnika w stosunku do obiektywu nie powinno mieć tu znaczenia. Silnik kręci w lewo lub w prawo do momentu wyłączenia przez czujnik położenia.

  0
 • #5 29 Wrz 2009 20:17
  AndrzejYankes
  Poziom 10  

  dzięki za szybką odpowiedź. Zauważyłem jeszcze jedną rzecz - gdy na wyświetlaczu ustawię ZOOM 1 i podłączę napęd do wsuniętego obiektywu, to podczas zoomowania "w górę" tak do ok. ZOOM 2.2 wszystko idzie OK i nagle aparat zaczyna liczyć zoom znowu od 1.0. Tak samo dzieje się odwrotnie, tzn. od ZOOM 3.0 i całkowicie wysuniętego obiektywu w okolicy zoom 2.0 pojawia się od razu zoom 1.0.
  Samego obiektywu jeszcze nie rozkręcałem - jedynie jego napęd, który w tym modelu jest przykręcony z boku obiektywu.

  Acha, a czujnik położenia znajduje się w obiektywie?

  0
 • Pomocny post
  #6 29 Wrz 2009 22:15
  ion-tichy
  Poziom 31  

  Nie znam tego modelu ale w odniesieniu do innych:
  Po włączeniu obiektyw wysuwa się na całą długość, przy zwiększaniu zoom zaczyna się chować tak do połowy a następnie dochodzi znów do końca wysunięcia. W tym czasie pracuje soczewka wewnętrzna. Nie bardzo widzę tutaj jakiś problem, tym bardziej, że aparat zgłosiłby błąd obiektywu gdyby taki był. Proszę zmontować aparat tak jak ma być i wówczas sprawdzić czy wszystko jest ok. Jeśli to wszystko jest w "proszku" to różnie może się zachowywać a tym bardziej istotne jest czy w całości działa poprawnie. Czy ustawia się AF itd. Zawsze można zrobić reset do ustawień fabrycznych.

  1
 • #7 30 Wrz 2009 13:19
  Fagorz
  Poziom 9  

  Ja z kolei zapytam o Olympusa z serii Mju 740. Tu również chodzi o zacięty obiektyw, którego nie udaje się złożyć(schować) wyłązcając aparat. Sam boje się trochę grzebać, zapytam tylko, ile może kosztować usunięcie takiej usterki w serwisie?

  0
 • #8 30 Wrz 2009 15:11
  AndrzejYankes
  Poziom 10  

  ion-tichy napisał:
  Proszę zmontować aparat tak jak ma być i wówczas sprawdzić czy wszystko jest ok. Jeśli to wszystko jest w "proszku" to różnie może się zachowywać a tym bardziej istotne jest czy w całości działa poprawnie

  Tak też zrobię. Dziękuję za wyjaśnienia. Mam jeszcze tylko pytanie - jak wykonuje się reset do ustawień fabrycznych?

  0
 • #9 30 Wrz 2009 15:27
  ion-tichy
  Poziom 31  

  Tak jak wspomniałem nie kojarzę tego modelu - ale to jest dostępne zwykle z poziomu użytkownika w menu zwykle gdzieś obok polecenia formatowania karty - polecenie "resetuj"

  0
 • #10 30 Wrz 2009 15:34
  AndrzejYankes
  Poziom 10  

  Dzięki. Poskładam i pochwalę się efektami pracy.

  0
 • #11 04 Lis 2009 16:57
  AndrzejYankes
  Poziom 10  

  ion-tichy napisał:
  Proszę zmontować aparat tak jak ma być i wówczas sprawdzić czy wszystko jest ok. Jeśli to wszystko jest w "proszku" to różnie może się zachowywać a tym bardziej istotne jest czy w całości działa poprawnie.


  I to był strzał w 10-tkę. Aparat po zmontowaniu działa jak nowy! Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w rozwiązaniu problemu.

  0