Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MDS 432 zatrzymuje odtwarzanie (Jak przy końcu kasety)

w200 13 Sie 2009 20:54 4723 44
  • #1 13 Sie 2009 20:54
    w200
    Poziom 8  

Podczas odtwarzania taśmy gdy dobiega ona już prawie do końca, magnetofon dostaje objawów autostopu. Jak ta usterkę usunąc.

0 29
  • #2 13 Sie 2009 20:55
    sarna
    Poziom 24  

Naprawić autostop. Raczej elektronika
    Pozdrawiam

0
  • #3 13 Sie 2009 21:04
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 13 Sie 2009 21:11
    sarna
    Poziom 24  

hmm, W moim MDS 430 jest podobnie, ale tylko przy kasetach 90. Wtedy chyba takich kaset jeszcze nie było, i obawiam się że będzie konieczna ingerencja w elektronikę

0
  • #5 13 Sie 2009 21:22
    w200
    Poziom 8  

Przy niektórych kasetach auto stop włącza się i wyłącza kilkakrotnie po czym dopiero taśma się zatrzymuje.

0
  • #6 13 Sie 2009 21:26
    MCB
    Poziom 27  

Zjawisko, które opisałeś spowodowane jest zwykle zbyt dużymi oporami w samej kasecie, a nie uszkodzeniem mechanizmu magnetofonu.
    Sprawdź jeszcze czy talerzyk odwijania nie ma zatartych łożysk, tzn, czy obraca się swobodnie przy włączonym PLAY.

pozdrawiam

0
  • #7 13 Sie 2009 21:29
    sarna
    Poziom 24  

Czujnik naciągu taśmy? pierwsze słyszę o czymś takim. Możesz rozwinąć? U mnie kasety 90 są wyłączane pomimo dobrego sprzęgiełka dowijania. w200, powiedz, jakich kaset używasz.

0
  • #8 13 Sie 2009 21:29
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Żadna ingerencja w elektronikę nie będzie potrzebna. Gdy produkowano MDS-432, taśmy C-90 były w powszechnym użyciu, a elektronika w tym magnetofonie, nie jest czuła na ilość taśmy w kasecie. Reaguje jedynie na zatrzymanie talerzyka nawijającego taśmę.
    Zacząłbym od dokładnego wyczyszczenia toru przesuwu taśmy, ze szczególnym uwzględnieniem rolki dociskowej i wałka przesuwu. Następnie trzeba zdjąć górną osłonę mechanizmu i wyczyścić bieżnię talerzyka nawijającego i gumową bieżnię kółka pośredniczącego - idlera.
    Do czyszczenia elementów gumowych nie używać spirytusu, innego stężonego alkoholu lub jakiegoś rozpuszczalnika. Guma może się rozwulkanizować lub stwardnieć i będą występować w układzie szkodliwe poślizgi.
    Sprawdzić czy idler jest prawidłowo dociskany do wałka przesuwu i kółka nawijającego.
    Sprawdzić, czy występuje właściwy poślizg na sprzęgle znajdującym się pomiędzy górną i dolną częścią talerzyka nawijającego.
    Moment obrotowy z wałka przesuwu jest przenoszony przez idler na dolną część talerzyka nawijającego. Jeśli sprzęgło jest "za luźne", to przy większej ilości taśmy na prawej szpulce, większe opory tarcia w kasecie, górna część talerzyka nawijającego się zatrzyma, a co za tym idzie zatrzyma się kółko z magnesem, co zostanie zinterpretowane przez elektronikę jako koniec taśmy.

GM

0
  • #9 13 Sie 2009 21:29
    matador123
    Poziom 19  

Kolego MCb - proszę wyjaśnić na forum jak działa czujnik "naciągu taśmy" w tym magnetofonie, gdzie on się znajduje?

0
  • #10 13 Sie 2009 21:37
    sarna
    Poziom 24  

Kolego Grzegorz, u mnie występuje podobny problem, a rolka dociskowa działa poprawnie - kaseta nie jest wciągana. W kasetach 90 problem polega na tym, że pod koniec lewa rolka jest już dość duża=ma duży promień=obraca się wolniej. Może wysechł kondensator w obwodzie auto-stopu, w najbliższym czasie zajmę się moim MDS.

Dodano po 44 [sekundy]:

Chciałbym zaznaczyć że mam MDS 430 ale wątpię żeby się czymś różnił od 432.

0
  • #11 13 Sie 2009 21:39
    MCB
    Poziom 27  

Użyłem określenia "jeżeli dobrze pamiętam".............

Kolego sarna, ODWIJANIA, a nie DOWIJANIA

Kolego GM proszę mi wyjaśnić jakie wykroczenia przeciw regulaminowi popełniłem

pozdrawiam

0
  • #12 13 Sie 2009 21:40
    w200
    Poziom 8  

Magnetofon mam od wczoraj używałem kaset nie wiekszych niż 60. Jak palcem poruszam pasek idący do licznika taśma się kreci niema wtedy objawów autostopu.

0
  • #13 13 Sie 2009 21:41
    Grzegorz Markowski

sarna napisał:
    Kolego Grzegorz, u mnie występuje podobny problem, a rolka dociskowa działa poprawnie - kaseta nie jest wciągana. W kasetach 90 problem polega na tym, że pod koniec lewa rolka jest już dość duża=ma duży promień=obraca się wolniej. Może wysechł kondensator w obwodzie auto-stopu, w najbliższym czasie zajmę się moim MDS.

Dodano po 44 [sekundy]:

Chodzi chyba o prawą szpulkę kasety?
    Myślę, że problem jest czysto mechaniczny. Dopóki talerzyk nawijający się obraca, nawet bardzo wolno, elektronika nie wyłączy napędu. Stała czasowa jest dość duża i po zatrzymaniu talerzyka zwijającego, wyłączenie napędu nie następuje od razu.

GM

0
  • #14 13 Sie 2009 21:44
    sarna
    Poziom 24  

Grzegorz Markowski napisał:
    sarna napisał:

Dodano po 44 [sekundy]:

Chodzi chyba o prawą szpulkę kasety?
    Myślę, że problem jest czysto mechaniczny. Dopóki talerzyk nawijający się obraca, nawet bardzo wolno, elektronika nie wyłączy napędu. Stała czasowa jest dość duża i po zatrzymaniu talerzyka zwijającego, wyłączenie napędu nie następuje od razu.

GM

Podczas odtwarzania lewa szpulka "rośnie". U mnie problem nie jest mechaniczny, szpulka obraca się cały czas. W najbliższym czasie pokuszę się i poświęcę trochę czasu tej szufladzie. Kolego w200, czy lewy talerzyk obraca się cały czas podczas odtwarzania?

0
  • #15 13 Sie 2009 21:52
    w200
    Poziom 8  

Lewy talerzyk obraca się podczas odtwarzania choc może za wolno i dlatego działa ten autostop.

0
  • #16 13 Sie 2009 21:52
    Grzegorz Markowski

sarna napisał:
    [...

Podczas odtwarzania lewa szpulka "rośnie". U mnie problem nie jest mechaniczny, szpulka obraca się cały czas. W najbliższym czasie pokuszę się i poświęcę trochę czasu tej szufladzie. Kolego w200, czy lewy talerzyk obraca się cały czas podczas odtwarzania?

OK, już rozumiem. Lewa patrząc od przodu magnetofonu. Czyli de facto prawa, bo taśma leży w szufladzie "tyłem" do widza.

GM

0
  • #17 13 Sie 2009 21:55
    sarna
    Poziom 24  

Dokładnie o to mi chodzi :) i obawiam się że w200 również ma problem z elektroniką (obym się mylił)

0
  • #18 13 Sie 2009 21:59
    w200
    Poziom 8  

Może spróbowac podkręcic obroty silnika i nasmarowac mechanike, co radzicie.

0
  • #19 13 Sie 2009 22:05
    Grzegorz Markowski

w200 napisał:
    Czyli może wystarczy podkręcic obroty silnika i nasmarowac mechanike, co radzicie.

Wykluczone! Zwłaszcza przyśpieszanie obrotów silnika. Smarowania też nie trzeba wykonywać, bo w tym mechanizmie nie ma za bardzo czego smarować.

Zrób na początek prostą próbę. Włącz odtwarzanie bez taśmy i palcami spróbuj zatrzymać obracający się talerzyk. Jeśli siła potrzebna do zatrzymania będzie niewielka, praktycznie żadna, to mamy do czynienia ze mechaniką.

Jeśli chodzi o elektronikę, to jest tylko jeden element w układzie, który dzięki temu, że wysechł, może wywoływać takie zachowania magnetofonu.
    To jest kondensator elektrolityczny o wartości 47uF, który znajduje się w okolicach tranzystorów T210 i T209. Uwaga! Oznaczenia podaję na podstawie schematu MDS-442.

GM

0
  • #20 13 Sie 2009 22:05
    sarna
    Poziom 24  

Obroty ustaw tak żeby było dobrze, najlepiej kasetą testową i miernikiem częstotliwości. Wyczyść benzyną ekstrakcyjną co trzeba, a to co trzeba nasmaruj. I napisz czy pomogło.

Cytat:
    To jest kondensator elektrolityczny o wartości 47uF, który znajduje się w okolicach tranzystorów T210 i T209. Uwaga! Oznaczenia podaję na podstawie schematu MDS-442.

Dla MDS 432 to będzie C302, w okolicach T301 oraz T302

0
  • #21 13 Sie 2009 22:11
    w200
    Poziom 8  

Wystarczy lekko przytrzymać talerzyk i mechanizm przestaje pracować jutro spróbuje poszukać tego kondensatora i go wymienić. Postaram napisac czy dało to jakiś efekt.

1
  • #22 13 Sie 2009 22:13
    sarna
    Poziom 24  

Na razie nie wymieniaj, tylko przeczyść sprzęgiełko dowijania benzyną.

0
  • #23 13 Sie 2009 22:15
    Grzegorz Markowski

Wiem, że to trudno określić bez doświadczenia i możliwości porównania z innym magnetofonem, ale jak lekko. Wystarczyło lekko ścisnąć palce i talerzyk się zatrzymał, czy przy powolnym zaciskaniu palców czułeś jak talerzyk "chciał" wykonywać obrót?

Na rysunku poniżej czerwonymi strzałkami wskazane są powierzchnie i elementy do wyczyszczenia. Cyfra 5 oznacza materiał cierny sprzęgła. W niebieskim kwadracie jest element, który należy zdjąć, aby zsunąć talerzyk z osi i zdemontować podzespół. Jeśli zdecydujesz się na demontaż, element z niebieskiego kwadratu ściągaj z osi poprzez ciągnięcie w górę, bez przechylania osi talerzyka na boki. Przechylanie osi grozi jej wykrzywieniem lub nawet wyłamaniem.

MDS 432 zatrzymuje odtwarzanie (Jak przy końcu kasety)

GM

0
  • #25 14 Sie 2009 11:17
    w200
    Poziom 8  

Po sprawdzeniu talezyka lewego jak zablokuje go to dopiero magnetofon dostaje autostopu(trzeba złapać mocniej). Jak włóze kasete to wyłacza sie po 2 sekundach.

0
  • #26 14 Sie 2009 11:37
    sarna
    Poziom 24  

Ja na twoim miejscu wymieniłbym ten kondensator.

0
  • #27 14 Sie 2009 16:39
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Cytat:
    Jak palcem poruszam pasek idący do licznika taśma się kreci niema wtedy objawów autostopu.

Radzę wymienic ten pasek , ponieważ daje on impulsy do elektroniki , zauważ że bez niego kaseta zatrzyma się po 3 sekundach , gdy jest zbyt luźny czasami dzieją się takie cuda ,ponieważ nie ciągnie dostatecznie takiego kółka które daje impuls hallotronowi lub kantaktronowi (nie pamiętam już co tam siedziało).

0
  • #28 14 Sie 2009 17:13
    sarna
    Poziom 24  

Te kółko nie chodzi aż tak ciężko żeby nie dawało go rady obrócić.
    w200 czy licznik działa cały czas? Nie przycina się?

Btw. MDS432 - kontaktron, 442 - hallotron
    Pozdrawiam

0
  • #29 14 Sie 2009 17:30
    shadow125
    Poziom 21  

Witam
    w200 sprawdź jedno miejsce, czujnik obrotu taśmy jest napędzany paskiem: rolka na którą taśma się nawija, licznik oraz czujnik. Reanimowałem ostatnio magnetofon i miałem podobną sytuację, okazało się, że tenże właśnie pasek był luźny i drobne zatrzymania powodowały opory na liczniku. To tylko trzy śrubki. Nie zaszkodzi przeczyścić i DELIKATNIE nasmarować przekładnię licznika oraz osie talerzy.
    powodzenia

0
  • #30 14 Sie 2009 17:34
    sarna
    Poziom 24  

nie wiem czy zauważyłeś ale 2 posty wyżej Książe Radziwił już o tym pisał.

0