Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączenie interfejsu graficznego w Windowsie - tryb tekst.

Yasashii 14 Sie 2009 03:46 740 4
  • #1 14 Sie 2009 03:46
    Yasashii
    Poziom 9  

Witam. To pewnie zabrzmi śmiesznie ale ani tutejsza wyszukiwarka ani google nie daje mi odpowiedzi na dręczące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Mam wątłą nadzieję że to da się zrobić, bo nie słyszałem żeby ktoś to dotąd uczynił. Chciałbym wiedzieć, czy da się wyłączyć interfejs graficzny w windowsie. całkowicie. Innymi słowy chcę żeby było jak za czasów dosa. byłoby cudnie. Żadnego śmiecia kradnącego mi pamięć. Nie chodzi mi o zamknięcie procesu explorer.exe tylko doprowadzenie do takiego stanu, że polecenia wydawałoby się tekstowo, jak w dosie. Da się coś takiego zrobić?

0 4
  • #2 14 Sie 2009 07:04
    Jarosx9
    Poziom 35  

Chyba żartujesz.
    Polecenia tekstowo wydawać można z konsoli (nawet na pełnym ekranie), ale z całym tym barachłem graficznym w tle.

0
  • #3 14 Sie 2009 07:48
    toczyskik
    Poziom 10  

Yasashii napisał:
    Witam. To pewnie zabrzmi śmiesznie ale ani tutejsza wyszukiwarka ani google nie daje mi odpowiedzi na dręczące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Mam wątłą nadzieję że to da się zrobić, bo nie słyszałem żeby ktoś to dotąd uczynił. Chciałbym wiedzieć, czy da się wyłączyć interfejs graficzny w windowsie. całkowicie. Innymi słowy chcę żeby było jak za czasów dosa. byłoby cudnie. Żadnego śmiecia kradnącego mi pamięć. Nie chodzi mi o zamknięcie procesu explorer.exe tylko doprowadzenie do takiego stanu, że polecenia wydawałoby się tekstowo, jak w dosie. Da się coś takiego zrobić?

W Windows Serwer 2008 istnieje możliwość instalacji bez GUI (tryb core).
    Info ze strony Microsoftu:

"Ograniczenia wersji Core
    Podstawowym ograniczeniem jest oczywiście brak interfejsu użytkownika. Po zalogowaniu pojawia się okienko „cmd.exe” i jest to podstawowy sposób zarządzania całym systemem. Dla wielu osób (nawet dużej części administratorów) zarządzanie Windows wyłącznie z wiersza poleceń będzie problematyczne. Ponieważ większość aplikacji wykorzystuje biblioteki systemowe, nie będzie możliwości ich instalacji. Nie znajdziemy Internet Explorera, Exploratora Windows, kalkulatora ani pasjansa. Nie da się zainstalować własnych aplikacji wymagających okien do działania. Nie uda się zainstalować MS SQL Servera ani innych znanych produktów firmy Microsoft czy firm trzecich."

0
  • #4 14 Sie 2009 09:27
    Matuzalem

Poziom 43  

Tak z ciut bardziej rozrywkowej strony: "Tryb awaryjny z wierszem polecenia" (zamiast Eksploratora Windows zostanie uruchomiony program Cmd.exe).

0
  • #5 14 Sie 2009 17:51
    Yasashii
    Poziom 9  

Cytat:
    Nie da się zainstalować własnych aplikacji wymagających okien do działania.

Eghhh... tego się właśnie obawiałem. Spodziewałem się że nawet gdyby ktoś był hardkorem i usunął interfejs graficzny albo zwyczajnie zainstalowałby serwerową wersję systemu, to przecież nie umiem sobie wyobrazić funkcjonowania takiego foobara bez okna. Eghh... mówię wam... jeszcze zatęsknimy nie raz za starym dobrym dosem.

0