Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Martwy dysk ST 380021A - prawdopodobnie zwarcie

echoo2 14 Sie 2009 08:21 1298 6
  • #1 14 Sie 2009 08:21
    echoo2
    Poziom 11  

Witam wszystkich elektrodowiczów. Mam taki problem: Dysk jak w temacie pracował w kieszeni. Któregoś dnia padł. Przy wyjmowaniu go zauważyłem, że w kieszeni nie działa wiatrak, co było najprawdopodobniej przyczyną padnięcia dysku z powodu braku wentylacji. Dysk już wcześniej osiągał znaczne temperatury rzędu 55 - 58 °C. Teraz po podłączeniu dysku komputer nie uruchamia się (nie reaguje na przycisk POWER). Dzieje się tak przy podłączeniu zasilania, jeśli podpięta jest sama taśma komputer działa normalnie. To samo jest na innym komputerze. Przypuszczam, że gdzieś jest zwarcie i włącza się zabezpieczenie przeciwzwarciowe w zasilaczu.
    Dane dysku spisane z etykiety:

Code:
    Model: Seagate ST 380021A

Firmware: 3.19
    Geometria: 16 383 cyl,  16 hds, 63 sect, 156 301 488 LBA
    P/N: 9T6006 - 003
    HDA P/N: 100165525
    Configuration code: SVO - 03
    Date code: 03076

Dysk PATA.
    Czy da się jakoś go uruchomić? Myślałem o wymianie elektroniki, ale nie mogę zdobyć dysku o tym samym firmware.
    Mam na nim sporo swoich prac oraz zdjęć rodzinnych (wiele już nie do odtworzenia).

0 6
  • #2 14 Sie 2009 09:07
    pp1964
    Poziom 24  

Witam.

Sprawdź, omomierzem, czy dysk ma zwarcie 5V, 12V do masy. Na płycie są zabezpieczenia(diody transil), po wymontowaniu(wymianie na sprawną, zwarcie powinno ustąpić.

Pozdrawiam.

0
  • #3 14 Sie 2009 10:37
    keseszel
    Poziom 26  

Mi dysk pracował przy 60 stopni i jeszcze żyje. Może wyjątek. Raczej masz trochę szukania. Daj zdjęcia elektroniki dysku, może ktoś podpowie Ci gdzie szukać . Masz miernik?

0
  • #4 14 Sie 2009 10:58
    echoo2
    Poziom 11  

keseszel napisał:
    Mi dysk pracował przy 60 stopni i jeszcze żyje. (...) Masz miernik?
    Nie wiem jaką temperaturę miał dysk w momencie padnięcia. Niestety miernika nie mam ale popytam u znajomych. Zdjęcia elektroniki wrzucę jak uda mi się zdjąć pokrywę, bo jest osłonięta a nie mam nawet takiego klucza.

0
  • #5 14 Sie 2009 12:19
    gsm_virus
    VIP Zasłużony dla elektroda

echoo2 napisał:
    Zdjęcia elektroniki wrzucę jak uda mi się zdjąć pokrywę, bo jest osłonięta a nie mam nawet takiego klucza.
    Mam nadzieję że mówisz o "pokrywie" samej blaszanej obudowie komputera, a nie o górnej pokrywie dysku (górną pokrywkę dysku nie wolno i nie powinno się rozkręcać). No chyba że mówisz o osłonie samej elektroniki od dołu.

Co do samego transila (dioda zabezpieczająca dysk przed przepięciem i odwrotną polaryzacją itp.),
    to wystarczyło użyć opcji szukaj, oto wynik: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402111.html
    są tam zdjęcia, informacje itp.

0
  • #6 15 Sie 2009 09:52
    echoo2
    Poziom 11  

gsm_virus napisał:
    Mam nadzieję że mówisz o "pokrywie" samej blaszanej obudowie komputera, a nie o górnej pokrywie dysku (górną pokrywkę dysku nie wolno i nie powinno się rozkręcać). No chyba że mówisz o osłonie samej elektroniki od dołu.
    Tak, chodzi o tę osłonę.
    gsm_virus napisał:
    (...)wystarczyło użyć opcji szukaj(...)

Opcję szukaj znam, ale z powodu zbyt małej znajomości tematu wszystkie wpisywane frazy okazały się nietrafne. Dzięki za linka i postaram się pójść tym tropem. Mam jeszcze dwa pytania:
    1. Czy zamiast miernika do sprawdzenia zwarcia mogę użyć baterii + LED?
    2. Czy transil może być z dowolnego dysku?

0
  • #7 15 Sie 2009 11:44
    gsm_virus
    VIP Zasłużony dla elektroda

echoo2 napisał:
    1. Czy zamiast miernika do sprawdzenia zwarcia mogę użyć baterii + LED?
    Jeżeli już "o takie rzeczy" pytasz - to odp. Nie.
    Idź do kolegi lub koleżanki może u nich w domu któryś z domowników posiada i pożyczy miernik (multimetr).
    echoo2 napisał:
    2. Czy transil może być z dowolnego dysku?
    O ile umiesz rozpoznać i dokonać pomiarów (ewentualnie sprawdzić datasheets) i porównań na zgodność zamiennika to masz wolną rękę na dokonanie transplantacji. Tylko nie myśl że weźmiesz "pierwszy lepszy" dysk z elektroniką, bo nie w każdym dysku (szczególnie w starszych modelach) jest stosowany transil.
    Zobacz, sprawdź, porównaj, pomierz, pomyśl - zastosuj.

0