Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

naprawa elektroniki dysku seagate barracuda ST3120023A

14 Sie 2009 14:00 3043 8
  • Poziom 2  
    Witam,

kilka dni temu padł mi dysk. Wszystko zaczęło się jakiś czas temu. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu komputera bios nie wykrywał dysku (akurat na nieszczęście systemowego). Kilka prób rozwiązywało ten problem. W ostatnim czasie problem się pogłębiał - potrzeba było coraz więcej prób, by uruchomić dysk. Niestety nie zdążyłem z back-up'em. Sytuacja wygląda tak: uruchomienie komputera powoduje jakieś próby załączenia (co udało mi się usłyszeć), ale dysk nawet nie zakręci, żadnych wibracji nie odczułem. Rozkręciłem obudowę i co mi się rzuciło w oczy to uszkodzona dioda (pęknięta, nadpalona wraz ze ścieżką) zaraz za gniazdem zasilania. Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc - rozmawiałem ze znajomym elektronikiem i mógłby wymienić wspomnianą diodę, ale niestety nie dysponuję schematem tej płytki. Czy ktoś mi może powiedzieć co to za dioda? Zamieszczam fotkę płytki:

z góry dziękuj za pomoc
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wpisz sobie wyszukiwarkę transil i poczytaj
    Podaj symbole z diody, jak jeszcze do reszty się nie wypaliła.
    Być może przyczyną jest 'szalejący' zasilacz, podaj co tam masz.
  • Poziom 2  
    istnieje podejrzenie, ze przyczyną mógł być zasilacz.

symbol diody po powiększeniu:

inne ujęcie:

jeśli będize problem z podmianą diody to czy tymczasowo mógłbym ominąć tę diodę? Liczę się z ryzykiem, że jak znowu zasilacz zaszaleje to będzie po dysku, ale mi chodzi tylko o zgranie danych.
  • Poziom 30  
    Na foto widać że przepaliła się ścieżka, możesz zlutować tylko ścieżkę i podłączyć dysk jeśli liczysz się z ryzykiem. Najlepiej podmień zasilacz na czas zgrywania danych.
  • Poziom 2  
    Panowie, wylutowałem transila i niestety bez rezultatów. Dysk nie startuje. Czy przyczyna tkwi gdzie indziej w elektronice, czy silnik uszkodzony, czy też coś źle zrobiłem?
  • Poziom 40  
    Jak się nie mylę to musisz zmostkować to puste miejsce po diodzie lub wstawić tam nową.
    Inaczej dysk nigdy nie wystartuje.
  • Poziom 2  
    chyba nie powinno być mostka, bo wtedy nawet zasilacz nie startuje
  • Poziom 25  
    NIE MOSTKOWAĆ
    Poczytaj to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html

Dysk powinien ruszyć z wylutowaną diodą, jeżeli nie działa to znaczy ze uszkodzona jest nie tylko widoczna dioda. Można próbować podmienić elektronikę pamiętając o przelutowaniu rom-u, albo próbować szukać dalszych uszkodzeń na płycie, ale do tego potrzebna jest już odpowiednia wiedza