Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pole magnetyczne/pole elektromagnetyczne/impuls magnetyczny

14 Sie 2009 17:06 5277 3
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,
    Mam pytanie do specjalistów. Czy jest jakas specjalna różnica pomioedzy polem magnetycznym a elektromagnetycznym. Czy impuls magnetyczny i elektromagnetyczny to jest to samo?
    Pytam o to w odniesieniu do aparatury medycznej która działa na zasadach prawa Faradaya. Aparatura to Przezczaszkowy stymulator mózgu. Przez cewkę przepływa prąd i wytwarza sie pole magnetyczne czy elektromagnetyczne? Powstają impulsy magnetyczne czy elektromagnetyczne? Czy jakas róznica miedzy tymi pojęciami jest w odniesienu do powyższego tematu, czy są to synonimi, czy może niektore są bardziej wlasciwe i precycyjne. Pytam o to poniewaz w literaturze naukowej w zasadzie mowi si e o polu magnetycznym i impulsach magnetycznych, natomiast recenzent mojego artykulu zasugerowal ze nalezy to usciślić czy to pole magnetyczne czy elektromagnetyczne.
    Z gory dziekuje za odpowiedz.
  • Poziom 29  
    TMSmedyk napisał:
    Witam serdecznie,
    Mam pytanie do specjalistów. Czy jest jakas specjalna różnica pomioedzy polem magnetycznym a elektromagnetycznym. Czy impuls magnetyczny i elektromagnetyczny to jest to samo?

Zmienne pole magnetyczne związane jest z występowaniem zmiennego pola elektrycznego poprzez równania Maxwella. Stąd pole elektromagnetyczne. Ale samo pole magnetyczne (statyczne ew. wolnozmienne) potrafi występować 'samo' na przykład w okolicy magnesu. Jeśli impuls, to myślę że należy mówić już w polu elektromagnetycznym, bo składowa elektryczna ma szanse się pojawić.
  • Poziom 2  
    Czy zatem mozemy ze prąd płynący przez cewkę generuje impulsy magnetyczne czy powinno być impulsy elektromagnetyczne? W literaturze dotyczącej tematu mojej pracy wszyscy specjalisci mowią o impulsach magnetycznych, natomiast recenzent mojego artykulu (skadinąd nie specjalista w dziedzinie fizyki) napisał następująco - "Autorzy używają stwierdzenia "impuls magnetyczny" str. 2,7, 9 i inne – czy mamy
    tutaj do czynienia z wytworzeniem pola wyłącznie magnetycznego (co z fizycznego punktu widzenia jest możliwe) czy też oddziałujemy za pomocą pola elektromagnetycznego? Sądzę, że wymaga to wyjaśnienia gdyż pracę mogą czytać także eksperci z zakresu fizyki medycznej." Nie wiem jak mam sie ustosunkować ostatecznie do sugestii recenzenta.
    Pozdrawiam i bede wdzieczny za pomoc.
  • Poziom 16  
    Witam

Pomiędzy polem magnetycznym a polem elektromagnetycznym jest znaczna różnica.
    Pole elektromagnetyczne zbudowane jest nijako z "łancucha" pól elektrycznych i
    magnetycznych, które tworzą falę elektromagnetyczna będącą formą energii, która
    przenosi się w danym środowisku z bardzo wielką prędkością.Fala ta składa się ze
    zmiennych i wzajemnie sprzężonych pól elektrycznych i magnetycznych.
    Pole magnetyczne natomiast może występować "samo" jako pole stałe bez pola
    elektrycznego.
    Co do impulsu to zawsze będzie on miał charakter elektromagnetyczny,gdyż ruchowi jednostajnemu i zmiennemu ładunków elektrycznych czyli stałemu i zmiennemu polu
    elektrycznemu towarzyszy zawsze stałe lub zmienne pole magnetyczne.
    W odwrotną stronę sprawa wygląda inaczej. Zmienne pole magnetyczne wytwarza zawsze zmienne pole elektryczne.Natomiast stałe pole magnetyczne nie wytwarza
    żadnego pola elektrycznego.( Jest to słuszne tylko dla obserwatora nieruchomego
    względem tego pola. Obserwator będący w ruchu względem stałego pola magnetycznego zaobserwuje również obecność pola elektrycznego.

Pozdrawiam