Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak działa włącznik dotykowy ?

Mackie_b 02 Cze 2004 10:49 8465 8
 • #1 02 Cze 2004 10:49
  Mackie_b
  Poziom 10  

  Niektóre wyłączniki (mam taki w domu ze ściemniaczem) uruchamiają się po dotknięciu metalowej płytki.
  Chodzi o to, że mam taki czytnik odcisku palca (służący do kontroli dostępu) i jest on właśnie w taki sam sposób aktywowany, tj. po dotknięciu metalowej płytki załącza się sensor czytnika odcisku palca.
  No i tutaj mam mały problem ponieważ czasami są problemy z załączeniem tego urządzenia, trzeba kilka razy dotykać tej metalowej płytki, albo dotkąć drugą ręką jakiejś większej masy (na przykład framugi drzwi, itp).
  Czy ktoś jest w stanie mi wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa taki włącznik (płytka metalowa, którą dotykamy, jest połączona z elektroniką w układzie za pomocą jednego przewodu). Czy chodzi tu o zmianę jakiejś pojemności czy induktancji w układzie czy jak?
  Jak można zwiększyć czułość takiego czujnika? Czy można zamontować jakiś dodatkowy układ, tylko jak ?

  Dziękuję za wszelkie sugestie.

  Pozdrawiam
  Maciek

 • #2 02 Cze 2004 17:12
  arek2g
  Poziom 12  

  W ciele człowieka indukują się napięcia pod wpływem różnych pól magnetycznych (pochodzących np. z przewodów sieciowych . włączonych odbiorników energii elektrycznej). Jeśli dotkniemy palcem do wejścia wzmacniacza , to usłyszymy w głośniku buczenie . Sygnał ten możemy wzmacniać , dekodować , używać do sterowania. Jeśli wokół jest czysto od zakłóceń elektromagnetycznych , to sygnał zaindukowany w naszym ciele będzie mały , czasami trzeba go wzmocnić w układzie elektronicznym.

 • #3 02 Cze 2004 17:44
  maguś
  Poziom 11  

  Duży wpływ ma tutaj także rezystancja która występuje na styku palec-płytka, która zależy przede wszystkim od wilgotności naskórka w miejscu styku.

 • #4 02 Cze 2004 19:03
  Mackie_b
  Poziom 10  

  Dziękuje za odpowiedzi.

  Jeśli chodzi o rezystancję skóry ludzkiej na palcu, to zgadzam się, iż ma ona pewien wpływ na automatyczne załączanie się sensora w czytniku. Jednak nie w tym tkwi problem. Czasami mój palec (naskórek) jest lekko wilgotny i nie mogę załączyć sensora. Zrobiłem pewne doświadczenie z "wysuszonym" naskórkiem i przed przyłożeniem palca do sensora (czytnika) dokładnie zwilżyłem naskórek i nadal występował ten sam problem.
  Natomiast mój domowy dotykowy łącznik światła ZAWSZE zadziała po dotknięciu palcem. Nieważne czy mój naskórek na palcu jest wysuszony/suchy/wilgotny/itp. nawet po lekkim dotknięciu płytki zawsze łącznik zadziała.

  Natomiast wypowiedź "arka2g" jest bardziej przekonywująca i wydaje mi się że tutaj należy szukać rozwiązania. Lecz w jaki sposób można wzmocnić sygnał ? Sensor (mała płytka aluminiowa) w czytniku linii papilarnych połączony za pomocą jednego przewodu do małego układu elektronicznego. Czy można "coś" wstawić pomiędzy sensorem a płytką ?

  Bardzo proszę o pomoc wszelkich fachowców :)

  Dziękuję i pozdrawiam.

 • #5 02 Cze 2004 21:44
  ankuch
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Połączenie trzech tranzystorów w układzie Darlingtona da takie wzmocnienie, że nawet przy suchym naskórku nie będzie problemu z uruchomieniem włącznika.

 • #6 03 Cze 2004 00:51
  Malpa_gk
  Poziom 16  

  Z tego co ja wiem to takie załączniki dotykowe działają na tej zasadzie, że w momęcie gdy dotykamy płytki przez nasze ciało przepływa prąd. Czyli ważne jest co mamy w danym momęcie pod stopami. Sam napisałeś na początku, że czasem trzeba dotknąć drugą ręką większej masy np. framugi drzwi która napewno nie jest izolowana od podłoża żadna wykładziną. Rozwiązanie Ankucha powinno wystarczyć.

 • #7 03 Cze 2004 04:10
  Rocky24
  Poziom 19  

  A niezawarzyles moze czy ta plytka czasami niejest 2 czesciowa ?? mowisz tu o jednym kabelku ale ile on ma tak naprawde zyl ? przy takich 2 czesciowych wlącznikach dotykowych to spotkalem sie wlasnie z tym ze te 2 plytki metalowe zlanczasz po dotyku palca sposobem (co na zasadzie zworki) jak by to tu nazwac...hmm... inaczej ... palec przy dotyku przewodzi prad z jednej blaszki na droga :) o wlasnie :)

 • #8 03 Cze 2004 10:24
  ankuch
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Rocky24 napisał:
  palec przy dotyku przewodzi prad z jednej blaszki na drugą...


  Tak, zgadza się.
  Chcę tylko dorzucić, że były dwa rodzaje sensorów: jedno- i dwubiegunowe.
  Dwubiegunowe, tak jak pisze Rocky24 wykorzystywały oporność ciała ludzkiego.
  Jednobiegunowe wykorzystywały obecność niewielkiego potencjału w ciele ludzkim, o czym łatwo się przekonać dotykając "gorącego" przewodu wejściowego wzmacniacza.

 • #9 03 Cze 2004 12:28
  Mackie_b
  Poziom 10  

  Witajcie,

  W związku z tym, iż mamy na forum kilka różnych odpowiedzi, postanowiłem zrobić fotkę i dokładnie raz jeszcze opisać problem.

  Na fotce mamy zaznaczone trzy pola:
  1 - sensor (cieniutka metalowa blaszka, prawdopodobnie aluminium), która wystaje ok 0.5mm na zewnątrz. Przykładając palec do czytnika optycznego zawsze dotkniemy wystającej metalowej blaszki co spowoduje automatyczne załączenie się sensora optycznego.

  2 - przewód miedziany (linka), łączący blaszkę z małą płytką elektroniczną.

  3 - punkt w którym połączony jest przewód z płytką.

  Wypowiedź Ankuch`a wydaje mi się być najlepszym rozwiązaniem, które tutaj padło. Jeżeli ktoś miałby lepszy pomysł (każdy pomysł jest dobry!!! :) ) to uprzejmie proszę aby się nim podzielił.
  Natomiast, jeżeli chodzi o układ Darlingtona, to czy mogę się dowiedzieć czegoś więcej (więcej technicznych konkretów) na temat tranzystorów jakie należałoby zastosować.

  Pozdrawiam i dziękuję :)

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME