Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mp3 ma konkurencję

Darekkk 24 Dec 2002 13:58 15133 24
  • Zapowiada się rewolucja w przesyłaniu plików dźwiękowych przez Internet. Austriaccy informatycy wymyślili nowy, lepszy sposób niż mp3. Chodzi o sss, która ma być wielokrotnie szybsze i tańsze niż dotychczas stosowane metody.
    Najbardziej rozpowszechnionym do tej pory sposbem - mp3 - minuta dźwięku średniej jakości jest kompresowana do ok. 1 MB. 3-minutowy utwór wędruje później Internetem na zwykłym modemie nawet 10 minut, a to przecież kosztuje.
    Austriacka firma twierdzi, że znalazła na to sposób: format sss, czyli super smal sound ma być 20-krotnie (a docelowo nawet 50-krotnie) bardziej pakowny niż mp3.
    Firma opatentowała już swój wynalazek, a pierwsze pliki sss powinny się pojawić w sieci na początek 2003 roku.

----------------------------
    Pozdrawiam
    Darek

Cool? Ranking DIY
    About Author
    Darekkk
    Level 24  
    Has specialization in: elektronika, programowanie, telekomunikacja, informatyka
    Darekkk wrote 853 posts with rating 9, helped 15 times. Live in city Kęty. Been with us since 2002 year.
    Tremolo
    Level 43  
    ponoć mp3 mialo być jeszcze bardziej pakowne ale ktoś zrezygnował z tego pomyslu, bo sie nie opłacało - uważano że mp3 to już szczyt... cikawe jakiej jakości będzie to sss ? ale nie ma jak midi :)
    Darekkk
    Level 24  
    Ale chyba nie zaprzeczycie - zapowiada się obiecująco.
    Chcociaż z drugiej strony mnóstwo było już takich "zapowiedzi" :D
    KJ
    Level 31  
    Fakt ale gdyby tym razem nie poprzestano tylko na zapowiedziach to byłoby to naprawdę coś !
    struna
    Level 18  
    Witam!!!

Czytalem o tym juz jakies 3 miesiace temu na interku. Takze sam temat ma juz troche, a tak wogole to podobno konkrencja bylo tez: yamaha vqf, ogg vorbis (ten ma obecnie duze szanse dlatego ze za enkoder i dekoder mp3 teraz trzeba placiz zn. za licencje na sam format ;) )
    User removed account
    User removed account  
    TOMI
    Service technician RTV
    Od pewnego czasu na swoje potrzeby używam kompresji OGG, natomiast ciekawie zapowiadał się MPEG4, ale jakoś od października nie może ujrzeć światła dziennego. A zapowiadało się ciekawie 192MP3=64MPEG4 ale co z tego jak ciągle czekamy.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Mirek71
    Level 20  
    Gosciu uzyj funkcji : "Szukaj" a znajdziesz bylo to juz na tym forum
    SPEAKERS_XP
    Level 24  
    Ja osobiscie polecam wszystkim sprobowanie kompresji do VQF.Jakosciowo 96kbpsVQF>=160kbps Mp3, wprowadza duzo mniej znieksztalcen jezeli chodzi o wysokie tony i nie ucina pasma w okolicy 16kHz szczerze polecam do domowego uzytku.Do produkcji Vqf proponuje uzyc b. przydatnego proga: "cd2wav" link: http://homepage2.nifty.com/~maid/fsw/cd2wav32_r321.zip
    .Winamp odtwarza vqfy po zainstalowaniu plugina, ktorego na prosbe moge wrzucac na maila. Moj mail:gieery@wp.pl
    SPEAKERS_XP
    Level 24  
    Aha jeszcze jedno wkurza mnie gadanie ze mp3 pro czy ogg sa lepsze, mam w domu dosc dobry sprzet hifi, i duzo sie bawie z dsp i vqf wykazuje najwieksze podobienstwo do oryginalu.PS niech ktos (kto ma dobry sprzet)sprobuje usunac wokal z pliku mp3 za pomoca jakiegos plugina do winampa-efekt MARNY slychac same szmery i szelesty!!!!!z oryginalnego wava jest ok.
    sebo
    Level 12  
    Jest jeszcze MP3 Pro swego czasu dużo się mówiło na ten temat a teraz coś ucichło.Cięzko znaleść jakieś mondre enkodery pluginy do programów itp.
    mosfet
    Level 25  
    Osobiscie nie uznaje mp3 vqf ani czegos takiego jako nosnik dzwieku "do sluchania" ok mozna komus wyslac kawalek, nagrac wiadomosc glosowa i takie tam. Nie rozumiem kolekcjonerow skompresowanych plokow.... poprostu...ale moze jak ktos ma plastikowe glosniczki przy kompie, to rzeczywiscie mp3=CD, pozdrawiam.

...a i tak najlepsza sa plyty analogowe :)
    TOMI
    Service technician RTV
    :arrow: mosfet a minidysku używasz ewentualnie tanich diskmenów?
    mosfet
    Level 25  
    minidisk to komercyjne g***. Niestety wkurza mnie polityka Sony i nic na to nie poradze. Co do mojego kreciolka, to pewnie moznaby za niego kupic dresy dla wszystkich fanow mp3 :P
    TOMI
    Service technician RTV
    Tak też myślałem, ale od niczego chciałem cię sprawdzić. A jak ci się podobają brzmieniowo koncerty z DVD?

Pozdrówka
    rabbit
    Level 2  
    Mnie bardzo ucieszyłoby to że wprowadzony będzie taki format pliku dźwiękowego.

Ale jeżeli byłby on aż tak pakowny, to czy nie straci on na jakości???
    elektryk
    Level 42  
    Następcą MP3 miałbyć OGG który ma współczynnik kompresji nieco lepszy i subjektywnie lepszą jakość. Przyczyną powstania tego formatu miały być problemy licencyjne na urządzenia odtwarzające pliki MP3 (urządzenia sprzętowe a nie programy). Narazie ucichła sprawa a mp3 trzyma się mocno.
    CKsrv
    Level 32  
    Witam.Moim zdaniem mp3 jest tak pokaleczone juz samo w sobie ze nic nie pomoze ani dobra karta muz ani wzmacniacz czy kolumny. Co to za frajda ze sluchania na kompie muzyki? Czy ktos ma naprawde bezszelestnie dzialajacy komputer? Ja staralem sie swojego przyciszyc ile sie da, mozna zmniejszyc obroty (troche) wentylatora zasilacza, na procku nie polecam :) bo i tak nie jest glosny. Na szczescie Intele nie grzeja sie mocno ale co z HDD? Owinąc w szmaty???
    Duzo by mozna o tym pisac...
    Luti
    Level 12  
    :? Fajnie że bedzie mniej zajmować miejsca ale jakim kosztem. W mp3 i tak sa juz dzwieki poobcinane tak ze sie juz chyba bardziej nie da. Ale zobaczymy jak bedzie to dostepne......