Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kształtowanie napięcia falownika

Smashing 08 Sie 2005 08:26 13470 42
  • #31 08 Sie 2005 08:26
    marucha79
    Poziom 13  

Faktycznie z tym UPSem to chyba nie najlepszy pomysł. Czy w takim razie są sposoby wyprodukowania sinusa jakimś wyspecjalizowanym układem scalonym, czy też trzeba sie posłuzyć programowalnymi procesorami? Prosiłbym o przykłady nadających się do tego komponentów. I jeszcze mam pytanko jak to jest z regulacją napięcia, jakie są konsekwencje nie obniżania go wraz z malejącą częstotliwością?

• #32 08 Sie 2005 08:48
    Aleksander_01
    Poziom 39  

marucha79 napisał:
    I jeszcze mam pytanko jak to jest z regulacją napięcia, jakie są konsekwencje nie obniżania go wraz z malejącą częstotliwością?

Witam.
    Aby w silniku zachować jednakowy strumień, a wraz z nim moment na wale (niezależnie od prędkości wirowania) musi być spełniony warunek U/f=const. Tylko dla małych f charakterystyka ma tzw. podbicie.
    Przy obniżeniu f i zachowaniu niezmienionego napięcia popłynie zbyt duży prąd (malejąca reaktancja a wraz z nią impedancja) co może doprowadzić do przegrzania silnika a w dalszej kolejności do jego zniszczenia.
    Przy f powyżej 50 Hz napięcie zasilania już nie wzrasta (przy 50 Hz jest nominalne).
    Pozdrawiam

• #33 10 Sie 2005 09:19
    krzychol66
    Poziom 24  

Aleksander_01 napisał:
    marucha79 napisał:
    I jeszcze mam pytanko jak to jest z regulacją napięcia, jakie są konsekwencje nie obniżania go wraz z malejącą częstotliwością?

Witam.
    Aby w silniku zachować jednakowy strumień, a wraz z nim moment na wale (niezależnie od prędkości wirowania) musi być spełniony warunek U/f=const.
    Dokładniej, U<=Un*f/fn. Zmniejszenie U poniżej tej granicy nie pozwala na uzyskanie momentu nominalnego, ale również ogranicza straty jałowe w silniku. Przy napędach pomp i wentylatorów warto o tym pamiętać.
    Cytat:
    Tylko dla małych f charakterystyka ma tzw. podbicie.
    Nie tylko. Również w przypadku małych silników, w których rezystancja uzwojeń nie jest pomijalna.
    Cytat:

Przy obniżeniu f i zachowaniu niezmienionego napięcia popłynie zbyt duży prąd (malejąca reaktancja a wraz z nią impedancja) co może doprowadzić do przegrzania silnika a w dalszej kolejności do jego zniszczenia.
    To warto uzupełnić o zwiększenie strumienia magnetycznego w silniku. Zazwyczaj Po przekroczeniu w/w charakterystyki następuje nasycenie blach silnika i nieproporcjonalnie duży wzrost prądu, prowadząc do uszkodzenia cieplnego silnika.
    Cytat:

Przy f powyżej 50 Hz napięcie zasilania już nie wzrasta (przy 50 Hz jest nominalne).

Może wzrastać (w ograniczonym zakresie). Bariery są dwie: wytrzymałość mechaniczna silnika i wytrzymałość elektryczna izolacji uzwojeń. A do osiągnięcia - bezbolesne utrzymanie momentu znamionowego dla prędkości przekraczających znamionową.

• #34 10 Sie 2005 09:43
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam.
    Extra, to mi się podoba. Można z kimś podyskutować. Fakt, uprościłem to zagadnienie do niezbędnego minimum, a Krzychol66 je rozwinął.
    GRATULUJE WIEDZY.
    Pozdrawiam

• #35 10 Sie 2005 15:24
    marucha79
    Poziom 13  

Miło, że koledzy tak szczegółowo rozwinęli zagadnienie. Tylko czy te zależności dotyczą wszystkich silników, bo mnie szczególnie interesuje silnik synchroniczny. Druga sprawa, czy obniżanie napięcia byłoby konieczne w przypadku gdy schodzę poniżej częstotliwości znamionowej tylko rozpędzając ten silnik, a wiec bardzo krótkotrwale?

• #36 10 Sie 2005 15:52
    krzychol66
    Poziom 24  

marucha79 napisał:
    Miło, że koledzy tak szczegółowo rozwinęli zagadnienie. Tylko czy te zależności dotyczą wszystkich silników, bo mnie szczególnie interesuje silnik synchroniczny. Druga sprawa, czy obniżanie napięcia byłoby konieczne w przypadku gdy schodzę poniżej częstotliwości znamionowej tylko rozpędzając ten silnik, a wiec bardzo krótkotrwale?

Generalnie pisałem o klatkowym.
    Z synchronicznym jest jeszcze gorzej...
    ... bo musisz zsynchronizować sinusoidy falownika z położeniem wału.
    A zależność U/f również istnieje. Bo obracający się wzbudzony wirnik generuje w uzwojeniach SEM o amplitudzie wprost proporcjonalnej do obrotów. Jak Twoje U zasilające będzie większe od SEM, to będziesz miał silnik, a jak mniejsze to prądnicę...

Rozwiązanie koncepcyjnie "najprostsze", to komutacja mostka falownika za pomocą tarczy enkoderopodobnej na wale silnika i regulacja napięcia zasilającego mostek przetwornicą DC-DC w obwodzie pośredniczącym.

• #37 10 Sie 2005 15:56
    Aleksander_01
    Poziom 39  

marucha79 napisał:

Witam.
    Tak te zależności dotyczą wszystkich silników asynchronicznych klatkowych.
    Twój silnik synchroniczny będzie się zachowywał prawie identycznie tzn. nie będziesz miał poślizgu (wał silnika będzie się "obracał" idealnie z częstotliwością falownika).
    Jest jeden problem - start silnika musi odbywać się powoli abyś nie zgubił synchronizmu (bezwładność), na falowniku musisz ustawić dość płaską rampę startu i hamowania.
    Właśnie falowniki pracują głównie między 0 a częstotliwością znamionową silnika, i obniżenie napięcia dla niższych f jest konieczne (musi być zachowana stała wartość strumienia).
    Pozdrawiam

• #38 11 Sie 2005 08:33
    marucha79
    Poziom 13  

Cytat:
    Rozwiązanie koncepcyjnie "najprostsze", to komutacja mostka falownika za pomocą tarczy enkoderopodobnej na wale silnika i regulacja napięcia zasilającego mostek przetwornicą DC-DC w obwodzie pośredniczącym

Możesz Krzychol66 rozwinąć myśl, może jakiś schemacik, źródła etc.

• #39 07 Sty 2007 12:42
    grzebieen
    Poziom 9  

WITAM na aukcjach interentowych allegro.pl znalazlem ostatnio falowniki siemensa micromaster 420 2.2 kw za 250 zl . Smieszna cena mysle ze nie oplaca sie robic wlasnego ....

• #40 08 Sty 2007 08:07
    marucha79
    Poziom 13  

Niekoniecznie, jeśli masz ochotę sterować silnikiem na niższe napięcie to fabryczny sterownik na wiele się nie zda.

• #41 08 Sty 2007 18:51
    251mz
    Poziom 18  

ten falownik z tego co widze to najzwyklejszy model na 2,2kW , teraz sobie przelicz , bo mi sie zdaje ze samemu taki falownik idzie zrobic za okolo 150zl , fakt nie bedzie mial takiej super obudowy i bedzie trzeba nad tym przysiasc ale ale.... to jest elektroda, forum konstruktorów i praktyków:)

• #42 02 Wrz 2008 15:40
    michasek25
    Poziom 2  

po czwarte silnik poleci w kosmos

• #43 09 Wrz 2008 10:43
    Pawel1812
    Poziom 26  

Jeśli doliczy się dziesiątki spalonych tranzystorów, to jestem pewien, że fabryczny wyjdzie taniej. Jako specjalizowany układ można użyć MC3PHAC, ale jeśli się nawet uda, to cena będzie i tak na pewno wyższa niż fabrycznego.