Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria sloneczna?

yatta 02 Cze 2004 13:08 3938 4
  • #1 02 Cze 2004 13:08
    yatta
    Poziom 14  

Witam

Nie wiem czy to odpowiedni dzial :) ale mam taki plan

Chce zrobic oswietlenie wiatraka od srodka na panele sloneczne ktore beda zamontowane na dachu

Planuje dac okolo 3, 4 zarowek 1,2 v albo 2,4 do tego jakies akumulatorki ktore by sie ladoway w dzien

interesuje mnie obliczenie ile potrzeba paneli zeby naladowac akumulatorki powiedzmy 1600 mAh co by daly rade swiecic z 8 godzin

No i jak jest z przeladowaniem takiego akumulatorka

Nie wiem jaka moc maja takie paneliki

0 4
  • #2 02 Cze 2004 15:23
    12345_1
    Poziom 13  

radze poszukac takie dasne u producenta lub dilera ...

0
  • #3 24 Cze 2004 10:41
    dan74
    Poziom 10  

Co do ogniwa słonecznego to zobacz tutaj:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=27069701
    ale ogniwo słoneczne i akumulator to nie wszystko gdyż potrzebny jest regulator który chroni akumulatorek przed przeładowaniem oraz przed całkowitym rozładowaniem. Z tego co wiem to w handlu na takie napięcie regulatora nie znajdziesz. Rozwiązaniem dla leniuchow jest wykorzystanie takiej lampki:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=26759795

pozdrawiam

0
  • #4 17 Lip 2004 20:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

Z ogniwem słonecznym jest taka sprawa, że jego wydajność prądowa mozno zależy od
    oświetlenia - tyle, co jest podane, uzyska się przy bezchmurnej pogodzie w południe,
    a przy pochmurnej nie będziesz miał jednej dziesiątej tego.

A co do tych lampek słonecznych: kupiłem taką (albo podobną), nie ma ograniczenia
    ładowania akumulatora, a przy oświetleniu żarówką 60W z 20cm daje 3V (pewnie jak
    słońce zaświeci to i więcej, ale dziś nie sprawdzę - schowało się za budynkami).
    Akumulator jest 1.2V, nie należy go ładować powyżej 1.5V, lampka nie ma żadnego
    układu zabezpieczającego przed nadmiernym ładowaniem akumulatora, i trzeba
    do niej taki dorobić, inaczej szybko wykończy akumulator - zwłaszcza, że ładuje go
    prądem stałym, co jest dla akumulatorów niezdrowe (nawet dla NiCd, które są w nich
    stosowane, o ile pamiętam NiMH szczególnie nie lubią prądu stałego).

0
  • #5 28 Lip 2004 23:14
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nieco uzupełnienia: fotoogniwo z lampy słonecznej daje do 65mA (prąd zwarcia)
    i 4.7V (bez obciążenia) przy prostopadłym oświetleniu przez Słońce; przypuszczam,
    że można z niego wyciągnąć ponad 3V przy obciążeniu 50mA; oczywiście Słońce
    nie zawsze będzie świecić prostopadle, ale byleby była słoneczna, bezchmurna
    pogoda, to można liczyć na pełne naładowanie dwóch ogniw 1.2V 250mAh dziennie.
    Przy pochmurnej pogodzie nie mierzyłem, na pewno wielokrotnie mniej.

Fotoogniwa kupione na Allegro dają z grubsza tyle, co było obiecane - przy pełnym
    oświetleniu (Słońce świeci prostopadle, bezchmurne niebo) - takie kupione za 10
    czy 12zł potrafi dawać do 1A przy zwarciu, i pewnie ze 300-400mW mocy. Jest to
    trochę więcej, niż daje to z lampy słonecznej, powierzchnia jest podobna.

Jeszcze sprawa do rozważenia - ale z zachowaniem ostrożności, by nie uszkodzić
    fotoogniw: ogniskowanie światła; dużo nie da się zyskać bez obracania luster
    użytych do ogniskowania; można by ogniskować tylko w jednym kierunku - lustrem
    cylindrycznym, a nie paraboloidalnym - tak by dobierać trzeba było położenie tylko
    ze względu na ruch roczny, a nie dzienny Słońca.

Problemem jest, oprócz tego, że fotoogniwa się nagrzewają, i trzeba je monttować
    na radiatorze, jeśli ogniskujemy światło, nierównomierność działania fotoogniw,
    i nierównomierność oświetlenia - przy połączeniu szeregowym słabiej oświetlone
    fotoogniwo będzie ogrzewane przez prąd wytworzony przez pozostałe, i może być
    nagrzewane w ten sposób znacznie bardziej, niż przez samo promieniowanie Słońca.
    To zjawisko jest poważnym problemem w większych układach fotoogniw!

0