Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mieszkanie 45m2 instalacja

fysiek 15 Sie 2009 16:08 2665 27
  • #1 15 Sie 2009 16:08
    fysiek
    Poziom 24  

Witam
    Biorę się za remont mieszkania. Dwa pokoje, kuchnia, łazienka. Rozplanowałem sobie to wszystko w taki oto sposób:

- wyłącznik główny 40A
    - kontrolka zasilania
    - wyłącznik różnicowo-prądowy 40A - obwody gniazdkowe
    - wyłącznik różnicowo-prądowy z zabezpieczeniem B10 obwody oświetleniowe
    - B6 - oświetlenie przedpokój i dzwonek - zasilanie przed różnicówką
    - B16 (ewentualnie B10) gniazdka pokój mały
    - B16 (ewentualnie B10) gniazdka pokój duży
    - B16 łazienka pralka
    - B10 łazienka kabina prysznicowa
    - B16 kuchnia obwód gniazdkowy ogólny (mikrofalówka, lodówka, itp)
    - B16 kuchnia piekarnik elektryczny
    - B16 kuchnia zmywarka

W tej chwili na klatce znajduje się zabezpieczenie przedlicznikowe - topik 25A. Wszystko chce wykonać sam, tylko ponieważ stary aluminiowy WLZ zasuwa prosto na listwę licznika chciałbym podprowadzić nowy WLZ (3*6mm2) do tablicy licznikowej i wezwać kogoś z administracji, żeby podłączył to pod licznik. Z tym chyba problemów nie będzie? Jak myślicie, czy dobrze rozplanowałem rozdzielnię? Jakieś sugestie?

0 27
  • Pomocny post
    #2 15 Sie 2009 16:24
    Darrieus
    Poziom 38  

Zrezygnował bym z RCD oświetleniowego na rzecz kupienia osobnego RCD na łazienkę (nie koniecznie z członem nadprądowym) , poza tym RCD na resztę gniazdek bez zmian.
    Do reszty nie ma co się czepiać ;)

0
  • #3 15 Sie 2009 16:28
    fysiek
    Poziom 24  

Czyli kolega sugeruje zamiast RCD na oświetleniowym osobny tylko na łazienkę i drugi na resztę gniazdek. A jak jest z podpięciem WLZ-u. Czy mogę go podprowadzić pod licznik a wpięcie zlecić komuś innemu?

0
  • Pomocny post
    #4 15 Sie 2009 16:59
    keszan
    Poziom 20  

Witam!
    ( A jak jest z podpięciem WLZ-u. Czy mogę go podprowadzić pod licznik a wpięcie zlecić komuś innemu?)
    WLZ, Podprowadź pod licznik,podłączenie Zostaw ZE.
    Pozdrawiam.:idea:

Ps.
    Postaraj się o zgodę administracjii.

0
  • #5 15 Sie 2009 17:50
    fysiek
    Poziom 24  

Rozumiem że chodzi o zgodę administracji na kucie i hałasowanie na klatce schodowej. Zastanawiam się czy nie zlecić montażu wlzu elektrykowi z administracji (po godzinach), wtedy raczej nikt do nikogo czepiać się nie będzie.

0
  • Pomocny post
    #6 15 Sie 2009 18:15
    keszan
    Poziom 20  

Witam!
    Dokładnie,tak będzie dla Ciebie najwygodniej.
    Adam.

0
  • Pomocny post
    #7 15 Sie 2009 18:24
    Stary1952
    Poziom 33  

fysiek napisał:
    A jak jest z podpięciem WLZ-u. Czy mogę go podprowadzić pod licznik a wpięcie zlecić komuś innemu?

Z tym to jest różnie zależy od WLZ-tu , zadzwoń do nich i zapytaj . Ja dostałem zgodę na zdjęcie plomb i położenie nowych przewodów , rola pracownika WZL-u polegała na sprawdzeniu instalacji i założeniu nowych plomb . :D
    Pozdrawiam .

0
  • #8 13 Lis 2009 19:15
    m_tomaszek
    Poziom 9  

nowłaśnie jak to jest? ja chce wymienić przewody od licznika do mieszkania oczywiście już na 3 x.z tego co wiem o zgode muszę zapytać ZE i po ich zgodzie rozplombować licznik podpiąc nowo przeciągnięte przewody do mieszkania - no i tu tez mam kolejny problem,bo z układu sieci TN-C chce zrobić TN-C-S.jak i gdzie waszym zdaniem mam uziemić punkt rozdziału?( blok na osiedlu)

0
  • #9 13 Lis 2009 19:38
    Darrieus
    Poziom 38  

Najpierw musisz zgłosić takie prace w administracji i dopiero w ZE, zresztą administracja już cię dalej pokieruje co i jak.
    Nigdzie nie ma nakazu uziemiania punktu rozdziału.

0
  • #10 13 Lis 2009 19:41
    Akrzy74
    Poziom 39  

lubamet napisał

Cytat:

A ja znalazłem taki zapis. :)

0
  • #11 13 Lis 2009 19:42
    Darrieus
    Poziom 38  

Akrzy74 napisał:
    lubamet napisał
    Cytat:

A ja znalazłem taki zapis. :)

Zapis to nie nakaz. PEN nie musi być uziemiony jeśli nie ma takiej możliwości.

0
  • #12 13 Lis 2009 19:46
    Akrzy74
    Poziom 39  

Powiedz to pracownikom ZE wydającym warunki (np dom na gruzowisku)- nie ciągnijmy tego tematu, gdyż tak mi się "wymsknęło" :wink:

Do autora- z moich wyliczeń wynika, że potrzebujesz rozdzielnicę 24 modułową, więc zastosuj ten wyłącznik różnicowo prądowy na oświetlenie.
    Na gniazdka ogólnego stosowania też oddzielny rcd- nie zaszkodzi.

0
  • #13 13 Lis 2009 19:51
    Darrieus
    Poziom 38  

Akrzy74 napisał:
    Powiedz to pracownikom ZE wydającym warunki (np dom na gruzowisku).
    Ale to już z goła inna sytuacja, mówisz o warunkach przyłączenia a nie modernizacji istniejącej instalacji.

P.S. Pal licho gruzowisko, a jak ktoś wybuduje się na skale ?
    P.S2. Pozdrów te robaki łapane prądem w gruzie ;)
    Nie ciągnijmy.

0
  • #14 13 Lis 2009 20:22
    m_tomaszek
    Poziom 9  

hym... administracja to w tym przypadku współnota mieszkaniowa,oni to w/g mnie powinni byc powiadomieni o takowych pracach.chodzi mi o ZE.ucieszył mnie fakt uziemienia rozdziału.a jeśli chodzi o min.wymagany przekrój zasilania licznik -->mieszkanie to jaki?

0
  • #16 13 Lis 2009 21:13
    m_tomaszek
    Poziom 9  

na wymianę instalacji mam mieć zgodę wspólnoty mieszkaniowej ?a po co jak mam rozumieć zdać instalację?jestem elektrykiem z uprawnieniami -wymieniam starą na nową inst i ona jest poza licznikiem wiec po co mi ZE?

0
  • #18 13 Lis 2009 21:48
    m_tomaszek
    Poziom 9  

pomiar jest i bedzie na klatce schodowej! jak by mogło być inaczej.wspólnota nie ma nic do licznika administratora przecież, a jak już tak to do bałaganu i hałasu.ok nie ważne to .pozdrawiam

0
  • #20 13 Lis 2009 22:34
    m_tomaszek
    Poziom 9  

lokatora sorki :)) .a teraz tez idzie po cz wspólnej.a kto ma wyrazic zgode na wym przewodów w rurce peszel z 2 na 3 zyły ????

0
  • #22 13 Lis 2009 23:16
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Chyba się już nie nadaję na to forum. Mieszkanie 45m2 i trzy RCD, na łazienkę, na oświetlenie i na resztę gniazd. Akrzy74 - jaka? 24 modułowa rozdzielnica na takie mieszkanie?.
    To w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jest mniejsza, Łukasz-O pewnie potwierdzi bo ma blisko. Pozdrawiam

0
  • #23 14 Lis 2009 00:03
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

sq9jjh napisał:
    Chyba się już nie nadaję na to forum. Mieszkanie 45m2 i trzy RCD, na łazienkę, na oświetlenie i na resztę gniazd. Akrzy74 - jaka? 24 modułowa rozdzielnica na takie mieszkanie?.
    To w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jest mniejsza, Łukasz-O pewnie potwierdzi bo ma blisko. Pozdrawiam

Ostatnio walczę z mieszkaniem 40m², gdzie jest aż 7 RCD :)

W rozdzielni PKiN-u nie byłem ale ostatnio widziałem ją w programie TVN Warszawa - "rytm miasta" lub "odrobina miasta" - nie pamiętam :| W każdym razie było na co popatrzyć :)

0
  • #24 14 Lis 2009 14:45
    michcio
    Specjalista elektryk

W Pałacu z tego co pamiętam na każdej kondygnacji jest taka o rozmiarach około 1,5 na 1,5 metra.

0
  • #25 14 Lis 2009 18:28
    Akrzy74
    Poziom 39  

Kol. sq9jjh napisał:

Cytat:
    Mieszkanie 45m2 i trzy RCD, na łazienkę, na oświetlenie i na resztę gniazd. Akrzy74 - jaka? 24 modułowa rozdzielnica na takie mieszkanie?.

A teraz zobacz co napisał autor:
    Cytat:
    Rozplanowałem sobie to wszystko w taki oto sposób:

- wyłącznik główny 40A
    - kontrolka zasilania
    - wyłącznik różnicowo-prądowy 40A - obwody gniazdkowe
    - wyłącznik różnicowo-prądowy z zabezpieczeniem B10 obwody oświetleniowe
    - B6 - oświetlenie przedpokój i dzwonek - zasilanie przed różnicówką
    - B16 (ewentualnie B10) gniazdka pokój mały
    - B16 (ewentualnie B10) gniazdka pokój duży
    - B16 łazienka pralka
    - B10 łazienka kabina prysznicowa
    - B16 kuchnia obwód gniazdkowy ogólny (mikrofalówka, lodówka, itp)
    - B16 kuchnia piekarnik elektryczny
    - B16 kuchnia zmywarka

Policz ile jest wszystkich modułów :) Ja naliczyłem 14, a z z tego co wiem, to albo rozdzielnica 12, albo 24, ale w 12 modułową tego co rozplanował autor nie zmieści, więc potrzebuje 24 modułową (oczywiście są jeszcze mniejsze niż 12 modułowe, ale tutaj nie wchodzą w grę).

Łukasz-O napisał:
    Cytat:
    Ostatnio walczę z mieszkaniem 40m², gdzie jest aż 7 RCD

Ja u siebie w garażu mam 3 sztuki :)

0
  • #27 14 Lis 2009 22:53
    Stary1952
    Poziom 33  

Łukasz-O napisał:

Aż strach zapytać ile masz w domu :lol:

Większy strach gdy ich nie ma , lub są nieodpowiednie . :cry:
    Osobiście też " lubię " stosować dużo zabezpieczeń . :D
    Pozdrawiam .

0
  • #28 14 Lis 2009 23:12
    Akrzy74
    Poziom 39  

W domu mam istny majstersztyk :lol: Ale to nie jest istotne.
    Najgorzej, jak ktoś montuje rcd jako zabezpieczenie "od wszystkiego" (gdy nie może spełnić warunków swz), a zabezpieczenia nadmiarowe są jakby "lekko" na wyrost...

0