Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED aktywowane czujnikiem ruchu.

luk-it 15 Sie 2009 22:38 17484 7
  • #1 15 Sie 2009 22:38
    luk-it
    Poziom 2  

Witam!

Mam pytanie dla elektroników. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad stworzeniem oświetlenia do kuchni, opartego na diodach LED, aktywowanego przez czujnik ruchu. Dokładnie chodzi mi o oświetlenie nie tyle całej kuchni co blatu, żeby na przykład posmarować sobie kanapki czy przygotować mleko dla mojego synka. Rozwiązanie takie w pewnym sensie już istnieje, w różnych marketach i sklepach można kupić takie małe urządzonka, zasilane bateriami, które właśnie działają na takiej zasadzie. Kiedy się obok nich przejdzie to się zaświecają i świecą około 30 sekund. Minusem ich jest to, że są zasilane bateriami i poza tym dają mało światłą, bo na przykład w tym modelu co mam osobiście w tej chwili w kuchni jest zaledwie 7 diod LED. Myślałem nad takim rozwiązaniem żeby wykorzystać czujnik z tego urządzenia i przerobić je w taki sposób:
    - zamiast baterii dać zasilacz z transformatorem z AC 220V na DC 12V
    - zamiast 7 LEDów dać cały rządek hiper-jasnych diod LED około 30-40
    - do konstrukcji wykorzystać detektor ruchu zawarty w tym urządzeniu
    Co myślicie o moim pomyśle. Proszę o opinie pozytywne, jak i negatywne na temat mojej konstrukcji.

0 7
  • Relpol
  • #2 15 Sie 2009 22:51
    Jaduda
    Poziom 32  

luk-it napisał:
    - zamiast baterii dać zasilacz z transformatorem z AC 220V na DC 12V
    Jeśli zasilanie bateryjne wynosiło 12V to nie widzę przeszkód w takim rozwiązaniu.
    luk-it napisał:
    - zamiast 7 LEDów dać cały rządek hiper-jasnych diod LED około 30-40
    Tu by był już potrzebny schemat Twojego urządzenia (lub ewentualnie zdjęcie wnętrza), gdyż może się okazać, że nie zaświecisz więcej niż te 7 diod...(za mała wydajność prądowa)
    luk-it napisał:
    - do konstrukcji wykorzystać detektor ruchu zawarty w tym urządzeniu
    Ok :D

0
  • Relpol
  • #3 15 Sie 2009 22:51
    blue_17
    Poziom 32  

Myślę że dużo prościej było by kupienie halogena z czujnikiem ruchu i w miejsce żarówki podłączyć diody led + oczywiście rezystor lub wstawić lampki na 220V z diodami led koszt halogena z czujką około 30zł

pozdrawiam

0
  • #4 15 Sie 2009 22:54
    luk-it
    Poziom 2  

Hmm blue_17 myślę że twoja propozycja jest bardzo ciekawa. Mógł byś mi dać jakiś link na allegro takiego halogena który by się do takiej akcji nadawał?

0
  • #5 15 Sie 2009 23:01
    blue_17
    Poziom 32  

Podaje tytuł aukcji jeśli nie zależy Ci na rozproszeni diodek to jest to gotowe rozwiązanie

LAMPA 76 LED DIODOWA 6W 230VAC{CZUJKA RUCHU+20zł} (numer 714470222)

P.S Niewolno podawać linków do allegro, regulamin :)

Lub to

LAMPA REFLEKTOR HALOGENOWY 150W + CZUJKA RUCHU (numer 693405835)

to jest typowy halogen z czujką

0
  • #6 15 Sie 2009 23:03
    siudii
    Poziom 12  

Do kuchni ładniejszy by był czujnik ruchu z czujnikiem zmierzchu, jest do dostania za przyzwoite pieniądze na aukcjach albo w sklepie. On pracuje na 230V i do niego podłączyć transformator na potrzebne napięcie.
    U mnie taki czujnik pracuje właśnie z diodami i jestem z niego zadowolony. Koszt czujnika 25-30zł.

0
  • #7 11 Lut 2017 17:18
    Orion045
    Poziom 11  

Podłączam się do tego tematu.Listwa oświetleniowa LED z czujnikiem ruchu PIR HC-SR505. Oświetlenie kredensu w kuchni. Mam 4 moduły diod po 3 diody led na 12V,zasilacz z 12V na 2,5A z routera netgear,czujnik PIR HC-SR505 i Attiny2313. Diody podłączone do zasilacza świecą mocnym białym światłem.Jak do tego podłączyć czujnik i mikro kontroler ? Żeby zaświeciło się światło przy wchodzeniu do kuchni a po wyjściu zgasło powiedzmy po 5 sekundach? Na razie zrobiłem taki program:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Przycisk ma załączać i wyłączać program działania czujnika.Dioda led RGB dwu kolorowa- czerwona nie działa,zielona działa.Jak zrobić żeby świeciła się na zielono przy wyłączeniu i odwrotnie ?Do mikro kontrolera podłączyć tranzystor z rezystorem?Jaki?Dioda RGB - wspólna anoda w środku, zielony i czerwony po bokach.Wszystkie trzy podłączyć do digital?NP.13- Red przez rezystor 220 om,12-Green przez rezystor 220 om i 4-anoda? Można taki układ wykorzysta do obniżenia napięcia z 12V na 5V do zasilenia Attiny2313 ?
    Jakie rezystory i kondensatory oraz tranzystor dobrać? Chodzi o wartości.

0
  • #8 12 Lut 2017 16:40
    Orion045
    Poziom 11  

Tyle napisałem. Mam drobny błąd w programie. Nie wiem jak to zrobić. Jak zwiększyć czas świecenia listwy Led? Myślałem że tu (#define CZAS_SWIECENIA 1000) bo tak pisałem.. Ale mimo zmiany na więcej nie działa.Czy potrzebna jest jedna z tych dwóch bibliotek - Curie Time lub Curie Time One?Pomocy,Plisss. Chcę to zrobić na urodziny do starszej osoby.Żeby listwa led świeciła sie przez 5 minut od zadziałania czujnika a potem sprawdzało co 10 sekund czy jest ruch i jak nie było by to światło ma zgasnąć.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Na razie odłożyłem program.Szukam przykładów zastosowania czasu działania. Np. czasu świecenia czy działania syreny.Próbowałem dzisiaj zrobić schemat.Nie wiem czy dobrze.Jak widać chce dołączyć linie 5V do zasilania Attiny2313 i diody sygnałowej.Chce zrobić z tego co mam.Chyba łatwiej było by zrobić z przekaźnikiem na 5V załączającym 12V. Akurat nie było w sklepie.Mam diodę dwu kolorową czerwono-zieloną.Zasilacz z Netgara 12V 2,5A i drugi 12V 1,5A. Chyba ten drugi starczy?W sumie jest 12 diod 12V , dioda RGB , Attiny2313 i tranzystor BC557. Czy pomiędzy mikrokontlorer dać rezystor?Jaki?Jakie wartości rezystora , kondensatorów i diody Zenera dobrać aby uzyskać 5V?

0