Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Składanie kolumn- pomoc w dobraniu podzespołów. (500-700zł)

czarny__ 15 Sie 2009 22:58 3259 18
  • #1 15 Sie 2009 22:58
    czarny__
    Poziom 9  

Witam
    Na wstępie chce zaznaczyć, że W OGÓLE nie znam się na parametrach głośników, wzmacniaczy itd.

Moje obecne głośniczki komputerowe już mi nie wystarczają (creative SBS260). Chce zbudować w miarę przyzwoity zestaw.
    Teraz trochę pytań, wątpliwości.
    1. Chce mieć dwie kolumny, wzmacniacz i subwoofer. Wzmacniacz jest chyba obowiązkowy, nie wiem jak z wooferem (nie znam się). Musi być też regulacja glośności.
    2. Jaką matę akustyczną wybrać, gładką czy piramidki?
    3. Jak wygląda sprawa chłodzenia takiego sprzętu? Otwory w kolumnach wystarczą?
    4. Jakie części elektroniczne są potrzebne do budowy?
    5. Jak wygląda podłączenie zestawu do komputera? Po prostu podpinam kabel do komputera i powinno grać?

Trochę danych:
    - wymiary pokoju to 3,9m x 2,3m lub 3,6m x 3,5m.
    - muzyka, której słucham to rap ale chciałbym też czasami obejrzeć film czy posłuchać innego rodzaju muzyki (właściwie to inni domownicy)
    - kwota jaką dysponuję to 500-700zł (sklejkę, wkręty itd. mam za free), może trochę więcej
    - chciałbym żeby głośniki dawały radę na małych imprezach domowych
    - zależy mi na wszystkim po trochu, ale jeśli miałbym się jakoś ukierunkować to raczej: jakość, bass, głośność.

z góry dziękuje za pomoc i liczę na waszą wyrozumiałość
    pzdr

0 18
  • #2 15 Sie 2009 23:28
    Tomq
    Poziom 38  

1. Chce mieć dwie kolumny, wzmacniacz i subwoofer. Wzmacniacz jest chyba obowiązkowy, nie wiem jak z wooferem (nie znam się). Musi być też regulacja glośności.

Regulację głośności będziesz miał na wzmacniaczu, subwoofer przy kolumnach które dobrze sobie radzą z basem jest zbędny.

2. Jaką matę akustyczną wybrać, gładką czy piramidki?
    Dużej różnicy ni będzie, ale piramidki teoretycznie lepsze (zależy jeszcze jaki zakres częstotliwości chcesz wytłumić)

kolumn nie trzeba chłodzić Zbędne otwory pogorszą dźwięk. Wzmacniacz ma wbudowany system chłodzenia (najczęściej same radiatory połączone z metalową obudową, czasem też wiatraczek)

4. Jakie części elektroniczne są potrzebne do budowy?

Z elektroniki to tylko zwotnica (cewki, kondensatory, etc). Szerzej rzecz ujmując -głośniki, kable, terminale, zwrotnice, wzmacniacz).

5. Jak wygląda podłączenie zestawu do komputera? Po prostu podpinam kabel do komputera i powinno grać?

Tak. Robisz to za pomocą kabla : z jednej 1x jack a z drugiej 2x chinch. Jack podpinasz pod zielone wyjście w komputerze na karcie dźwiękowej, a chinche, np do wejscia aux we wzmacniaczu.

W tym wypadku najlepsze będą:
    - 2 x tvm arn 150 + vifa dx https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic578103.html
    - 3 way na stx : stx gdn 22-140-8scx + gdm 14-150-8 scx + gdwk PJ. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1299228.html

0
  • #4 16 Sie 2009 00:44
    EpSoNDX
    Poziom 16  

1 wzmacniacz to samochodówka, raczej się nie sprawdzi w domu ;) jeśli mogę polecić jakieś wzmacniacze to najlepiej brać używane technics'y, yamahy,pioneer'y, unitry nad'y, mariantz'y... Najlepiej się sprawdzą.kolega chce jak dobrze czytam za max. 700 złożyć cały zestaw kolumny+ wzmacniacz? ciężko będzie coś dobrego znaleźć. Ja radzę najpierw skupić się na kolumnach złożyć je, a w międzyczasie dozbierać na jakiś porządniejszy wzmacniacz. Z propozycji tomq8888 opłacała by się bardziej ta pierwsza konstrukcja na arn'ach i zostało by 200 złotych około już na wzmacniacz. Dozbiera kolega do 400 zł i już coś w miarę dobrego się znajdzie ;)

Dodano po 8 [minuty]:

a co do kolegi ostatniego pytania jak to jest z tą regulacją głośności tak prosto odpowiadając to jak już wcześniej napisałem wzmacniacz z pierwszego linku jest przeznaczony do zabudowy w samochodzie. Co oznacza że potrzebny jest jakiś ''przedwzmacniacz'' z regulacją głośności i coś co będzie nadawać sygnał(radio samochodowe). Kolejne to potrzeba do niego zasilacza( w aucie tę funkcję pełni akumulator) podczas użytku w domu potrzeba było by zbudować jakiś zasilacz.
    Wzmacniacz z 2 linku jest już przeznaczenia domowego i wszystko co potrzebne jest już w nim, tylko podpinamy do jakiegoś MP3 czy tam kompa i gramy ;) Myślę że prościej się już tego nie dało wytłumaczyć.
    POZDRAWIAM

0
  • #5 16 Sie 2009 12:50
    czarny__
    Poziom 9  

Czy można gdzieś kupić zwrotnicę czy trzeba składać ją samodzielnie?
    Jeśli zaniósłbym do elektronika taki schemat http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0f63af7f1d406548.html wykonałby mi tą zwrotnicę?

Znalazłem na allegro zwrotnicę, która teoretycznie pasuje do drugiego zestawu zaproponowanego przez tomq8888. Jest to pierwszy aukcja po wpisaniu w wyszukiwarkę "Zwrotnica 3-drożna". Nada się?

Mam jeszcze dwa pytania.
    Co znaczy "zestaw 2.1"?
    Po kilkugodzinnym czytaniu forum dowiedziałem się, że głośniki firmy TONSIL są dużo lepsze niż wspomniane wcześniej STXy Czy to prawda i czy mógłby ktoś dobrać mi zestaw na głośnikach TONSIL.

Przepraszam, że tak wybrzydzam ale nie znam się kompletnie.

0
  • #6 16 Sie 2009 17:53
    kornik_92
    Poziom 10  

Cytat:

Te otwory w kolumnach to nie są od chłodzenia tylko jest to "bass-reflex, ma on za zadanie odprowadzać powietrze pompowane przez głośniki.

Cytat:
    Mam jeszcze dwa pytania.
    Co znaczy "zestaw 2.1"?
    Po kilkugodzinnym czytaniu forum dowiedziałem się, że głośniki firmy TONSIL są dużo lepsze niż wspomniane wcześniej STXy Czy to prawda i czy mógłby ktoś dobrać mi zestaw na głośnikach TONSIL.

1. 2.1- oznacza zestaw 2 motorków i 1 subwoofera ( kolumny stereo + sub), można sie również często spotkać z innymi zestawami np 5.1, 7.1 (pierwsza liczba to ilość kolumienek druga sub'ów ;P )

2. Zależy dla kogo, jeden woli to drugi tamto, każdy decyduje sam co woli ;P Kwesta gustu. Pozdrawiam.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Szczególne słowa uznania za wspaniałą wiedzę dotyczącą roli otworów BR.
    Może najpierw Kolega sam się podszkoli, a dopiero potem zacznie udzielać porad?
    Regulamin p.12
    Ostrzeżenie za wprowadzanie w błąd.

0
  • #7 16 Sie 2009 18:03
    czarny__
    Poziom 9  

Wiem, że ten otwór z przodu do bass-reflex:D

Może i dobór głośników to kwestia gustu ale ja nie słyszałem żadnych z wyżej wymienionych i chyba nie usłyszę dopóki sam nie zrobię. Więc nie mam za bardzo porównania.

Jest jeszcze sprawa wzmacniacza.
    Opłaca się kupić TECHNICS SU-7700K za 400zł?
    Jakie w ogóle parametry powinien mieć wzmacniacz do tego zestawu: 3 way na stx : stx gdn 22-140-8scx + gdm 14-150-8 scx + gdwk PJ

0
  • #9 16 Sie 2009 22:17
    czarny__
    Poziom 9  

Czyli zwrotnica z allegro nada się do zestawu na STXach, tak?
    Na którą moc wzmacniacza patrzeć? Tą na 4Ω czy na 8Ω? Moim skromnym zdaniem na 8Ω.

0
  • #10 17 Sie 2009 08:54
    Arkadyo
    Poziom 29  

Nie!!! Ta zwrotnica się nie nada, jak rónież żadna inna się nie nada. Zwrotnicy nie kupujesz sobie pierwszej lepszej z brzegu tylko zwrotnica musi być zaprojektowana pod poszczególne przetworniki wchodzace w skład kolumny. Do tych stx'ów Irek zaprojektował zwrotnice i to jest jak narazie jedyna jaka będzie pasować także daruj sobie wstawianie linków z jakichkolwiek aukcji i pytania czy ta będzie dobra bo żadna nie będzie chyba, że ktoś sprzedaje zwrotkę i podaje do jakich przetworników była zaprojektowana - i to projekt powinien być poparty pomiarami chociaż w SW bo kolesi sprzedających zwrotki policzone na kalkulatorze też nie brakuje. Tak jak pisałem zwrotka jest do tych stx'ów i taką wykonaj i jedyny manewr jaki masz to możesz zastosować tańsze elementy w celu obniżenia kosztów np cewki rdzeniowe bo niestety zwrotnice do 3 way nie są tanie - w tym przypadku na dobrych elementach wyjdą niewiele mniej niż komplet przetworników.

Cytat:
    Po kilkugodzinnym czytaniu forum dowiedziałem się, że głośniki firmy TONSIL są dużo lepsze niż wspomniane wcześniej STXy Czy to prawda

Na tym forum można się dowiedzieć rzeczy jakie nigdy nie miały i nie będą miały miejsca. Niestety nie można przyjmować wszystkiego bezkrytycznie bo sieć aż huczy od banialuków i to forum równiez jest pełne różnego rodzaju "specjalistów". Wracając do tematu tonsil vs stx to nie jest prawda. Porównuje się poszczególne przetworniki a nie firmy a takie uogólnanie świadczy o kompletnym lamerstwie. Stx cały czas się rozwija i każda następna seria jest coraz lepsza - seria akx to już jest coś czym warto się zainteresować a z tańszej wersji scx jest również przyzwoite. Natomiast tonsil naprzemiennie pada, wstaje, dzieli się i długo nie miał nic nowego w ofercie tylko przetworniki jakie sprzedawał 20 lat temu i niestety w większości przypadków 2 razy droższe od tego samego rozmiaru u stxa. W tej chwili topowe w tych firmach są midwoofery u stxa 15/100/... i 18/130/... akx a w tonsilu 13/50/... i 15/40/... - mi bardziej pasują tonsile. Własnie buduje mtm na gdn 13/50/9 i uważam, że przetwornik jest lepszy od swojego bezpośredniego konkurenta u stxa czyli 15/100/8 akx.

0
  • #12 17 Sie 2009 12:27
    Arkadyo
    Poziom 29  

Opis przeczytałem i spoko zwracam honor - myślałem, że wyskoczyło mu pierwsze lepsze uniwersalne g... na allegro po wpisaniu hasła "zwrotnica 3 drożna". Tak tylko spojrzałem na cene tej zwrotnicy i muszę napomknąć bo wcześniej pisałem, że zwrotki wyjdą w cenie przetworników i dalej podtrzymuje swoje zdanie - jeszcze żeby mieć pewność to zajrzałem do polinku i cewka powietrzna z drutu 1,2 mm wartości 4,7 mH kosztuje 65 zyli :D. a skoro piszesz cyt. "Zwrotnica została wykonana na laminacie miedzianym w oparciu o elementy wysokiej jakości ( m.in kondensatory Jantez, cewki powietrzne, etc)." - to ja pytam - dokładasz ??? Oczywiście odpowiadac nie musisz :) ale jak już wdajemy się w szczegóły :P to mam nadzieje, że wyjaśniełm Ci dlaczego w pierwszym odruchu nie przeczytałem tej aukcji dalej :)
    I zmień Jantez na Janzen

0
  • #13 17 Sie 2009 16:40
    czarny__
    Poziom 9  

Dzięki za wyjaśnienie.

Dziś tata kumpla powiedział, że może mi załatwić głośniki. Wysoko, średnio i niskotonowe. Mówi, że ma ich ok. 100. Głośniki są zdemontowane z telewizorów i są sprawne. Jest sens się w to pakować?

Na którą moc wzmacniacza patrzeć? Tą na 4Ω czy na 8Ω? Moim skromnym zdaniem na 8Ω.

0
  • #14 17 Sie 2009 18:27
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 17 Sie 2009 22:51
    czarny__
    Poziom 9  

Nie wiem już w ogóle jak to jest z tymi wzmacniaczami. Pioneer SA-608 ma 450W. Jeden sprzedawca podaje, że ma 100W na kanał, drugi tylko 450W a na forum ktoś napisał ze tylko 65W. Nie da się tego sprawdzić gdzieś na obudowie?

Znacie jakieś wzmacniacze min. 80W na kanał? Jak najtańszy:|

0
  • #16 17 Sie 2009 23:13
    Iro1986
    Poziom 16  

Kolego 450 wat on ma poboru z sieci ,ale to n ie jego moc niestety.

0
  • #17 19 Sie 2009 05:18
    najt
    Poziom 19  

450 w poboru?

To ma jakieś mhm... 2x 45 w na kanał (czyli 2x90 RMS..). Z racji tego, że jest to vintage Pioneera... dalej nie trzeba pisać :-). Kolego Czarny, powiem tylko tyle, że ten Pioneer w zupełności Ci wystarczy, wierz mi.

0
  • #18 19 Sie 2009 09:48
    Arkadyo
    Poziom 29  

Cytat:
    Znacie jakieś wzmacniacze min. 80W na kanał? Jak najtańszy:|

Mogę zrozumieć tą pogoń za watami w dziale "nagłośnienie estrada" ale tu??? Chłopie czy Ty kiedykolwiek miałeś okazję słyszać w domu 80W na kanał przy chociażby przeciętnie skutecznym zestawie 90db??? Przecież to łeb może urwać kobyle i meble w domu poprzewracać.
    I zawsze idzie to w parze z "jak najtańszy", ech... brak słów... przecież wzmacniacz to nie tylko waty ale przede wszystkim brzmienie.
    Poszukaj czy ktoś nie sprzedaje holtona 400W - kupisz sobie do tego Zeusy albo Altusy 300 i będziesz słynny w promieniu kilkuset metrów od miejsca zamieszkania.

0
  • #19 21 Sie 2009 20:58
    czarny__
    Poziom 9  

tomq8888 napisał:
    Do tego zestawu przydałby się wzmacniacz z co najmniej 80 W na kanał. Te stx 22-140-8 scx potrzebują sporej dawki mocy.

Sugerowałem się tą wypowiedzią.

Arkadyo napisał:
    Chłopie czy Ty kiedykolwiek miałeś okazję słyszać w domu 80W na kanał przy chociażby przeciętnie skutecznym zestawie 90db???

No właśnie nie.

0