
Witam

Mam zaszczyt przedstawić kolejny to już wzmacniacz wykonany od podstaw własnoręcznie. Powstał głównie z ciekawości brzmienia słynnych LM3886

Pierwsze co się rzuca w oczy:
OBUDOWA
Kto choć trochę siedzi w grach i konsolach video od razu poznał że to XBox

ZASILACZ
Oczywiście cała konstrukcja z założenia miała być w pająku. W razie wymiany czegoś lub modernizacji zmiana jest o wiele łatwiejsza, połączenia są kilkanaście razy krótsze i grubsze co znacznie wpływa na poziom zniekształceń. Przejdźmy do zasilacza, składa się z części zasilającej wentylator: Transformator 2x12V/6W prostownik oparty na dwóch diodach sumujących natężenia obu uzwojeń, kondensator 470uF oraz stabilizator napięcia LM7805 (założenie było takie iż wentylator ma pracować na 5V, wydajność jest wystarczająca a praca niebywale cicha) Druga część to układ zasilająca końcówkę mocy. Toroidalny transformator mocy 200VA dostarcza napięć 2x24V, napięcia są prostowane na mostku 6A (w związku że prąd przy maksymalnym wysterowaniu może sięgać maksymalnemu prądowi mostka - został on wyposażony w niewielki radiator) następnie wyprostowane napięcie trafia na baterię kondensatorów filtrujących, są to odpowiednio: 2x100nF + 2x5600uF + 2x6800uF, wszystkie są Japońskiej firmy Nichicon. Połączenia zrealizowane są twardym 1 żyłowym przewodem 380V/16A, stanowi on swego rodzaju część konstrukcyjną oraz jego przekrój ma wielką zaletę - bardzo niska rezystancja, co po obliczeniach zdaje się być bardzo ważne (rezystancja ok 0,1Ω w szeregu to strata mocy wyjściowej ok 2,5W). Na końcu wszystko zostało wyprowadzone złączami ARK, w tym miejscu zrealizowany został zbiorczy punkt masy. Końcówki mocy, wyjścia, złącze słuchawkowe itp zostały połączone oddzielnymi przewodami, wszystkie wychodzą z jednego miejsca w zasilaczu. Okablowanie całego wzmacniacza zostało zrealizowane za pomocą przewodu OFC z miedzi beztlenowej o przekroju 2x0,75mm co jest zupełnie wystarczającym przekrojem jak na tę konstrukcję).
KOŃCÓWKA MOCY
Jak już wspomniałem - została zrealizowana na dwóch układach LM3886T. Jest to standardowa aplikacja z noty katalogowej tej końcówki (wersja z rezystorami 1k, 20k oraz kondensatorem 10uF w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego - piszę bo widziałem różne

CHŁODZENIE
Chłodzenie stanowi układ heat-pipe zdemontowany z uszkodzonego wzmacniacza Yamaha R-30. Układy są przytwierdzone poprzez przekładki termo-przewodzące oraz pastę do Aluminiowej podstawki układu chłodzenia. Ożebrowanie kolektora cieplnego znalazły się przed samym wentylatorem wyciągającym ciepłe powietrze wydzielane przez układy. Cyrkulacja oraz wlot chłodnego powietrza możliwe są poprzez oryginalne otwory znajdujące się po 2 stronach obudowy.
WRAŻENIA ODSŁUCHOWE
Bardzo bardzo pozytywne

Przy tych kościach pierwszy raz czuję że tak na prawdę nie muszę używać Equalizera, wszystko jest takie, jakie być powinno! Te LM'y górują bez problemu nad masą STK'ów, powinny być stosowane w firmowych wzmacniaczach gdyż są tego godne!
GALERIA








Cool? Ranking DIY