Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką diode prostowniczą wybrać?

16 Sie 2009 11:32 2954 3
 • Poziom 12  
  Witam.
  Mam taki problem: Moja instalacje w motorowerze na troche za dużo Volt bo sam nawijalem cewki i troche za duzo drutu mi sie nawinelo. Najlepiej zeby napiecie bylo ok 14V do ladowania akumulatoraa a jest ok18V. Chce obnizyc napięcie poprzez dodanie kilku diod prostowniczych( na każdej spadek ok 0,6V) tylko nie wiem jakie diody kupic. A może być jedna dioda zenera na 14V.
 • Poziom 43  
  Trudno powiedzieć jaki tam płynie prąd ładowania. Podejrzewam, że 6-7 diod prostowniczych 5-10A połączonych szeregowo powinno załatwić sprawę. Dioda Zenera raczej odpada.
 • Poziom 18  
  Przy spadku na diodzie 0,6V i napięciu do wytracenia 4V potrzebowałbyś nawet 6 takich diod. Moim zdaniem to gra nie warta świeczki, na diodach będzie wytracać się dużo ciepła, to nie jest najlepsze rozwiązanie. Jedna dioda zenera to też zły pomysł, bo potrzebowałbyś jakiejś kilkudziesięciowatowej. Najlepiej moim zdaniem zastosować tutaj układ wtórnika emiterowego z diodą zenera.
 • Poziom 33  
  Witam
  Stosowanie diód lub stabilizatorów napięcia to nie jest dobre rozwiązanie , duże straty . Sensownym rozwiązaniem to jest zakasać rękawy i odwinąć nadwyżkę uzwojenia . :cry:
  Pozdrawiam .