Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych.

lodzik1990 19 Sie 2009 18:38 19771 34
  • #31 19 Sie 2009 18:38
    lodzik1990
    Poziom 18  

Kolega c4r0 ma zupełną rację , niby jak piki miały by się przedostać do sieci jeżeli na przeszkodzie stoi dioda prostownicza 1n4007 z tego co mi wiadomo taka dioda przewodzi tylko w jednym kierunku .

Dodano po 1 [minuty]:

i wiele innych elementów.

Dodano po 10 [minuty]:

Generator wysokiego napięcia z cewek zapłonowych.

Dodano po 23 [minuty]:

Pogrubioną linią zaznaczyłem drogę przez, którą jest największe prawdopodobieństwo przedostawania się pików do sieci.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #32 19 Sie 2009 21:18
    zweinstein
    Poziom 17  

Jeżeli chodzi o porażenie prądem łuku elektrycznego takiego generatora to udało mi się przeżyć ;) Trochę byłem w szoku bo nie wiedziałem co się stało jak chciałem poprawić jedną z elektrod. Teraz szukam nowych cewek bo tamte dostały przebicia :(

• #33 20 Sie 2009 09:46
    c4r0
    Poziom 36  

szkielet-s1 napisał:
    Kolega c4r0 ma zupełną rację , niby jak piki miały by się przedostać do sieci jeżeli na przeszkodzie stoi dioda prostownicza 1n4007 z tego co mi wiadomo taka dioda przewodzi tylko w jednym kierunku .
    Dioda tu nie ma nic do rzeczy. Chodzi o to że prąd przebicia leci do drugiego końca uzwojenia cewki żeby zamknąć obwód i rozładować energię, do sieci nie ma raczej powodu się kierować. Ale ten układ w całości, nawet bez wysokiego napięcia ma duże tendencje do śmiecenia w sieci, a jeśli generuje wyładowania to również wysyła sporo syfu radiowego.

• #34 20 Sie 2009 10:11
    DJ.TRoX
    Poziom 17  

Dopiero teraz zauważyłem ten temat,
    Gratulacje dla konstruktora, skutek imponujący,
    Co do zakłóceń to kolega maja rację,
    Łuk elektryczny śmieci makabrycznie no i tak konstrukcja też,
    Diody 1N4007 mają przebicie chyba gdzieś koło 1kV,
    Tu napięcie na pewno będzie skakało znaczne wyżej,
    A co do diody, która przewodzi tylko w jedną stronę, to jakaby ona nie była zawsze ma na sobie pojemności parazytowe, które znakomicie przewodzą śmieci we wszystkie strony,
    Dziw bierze że nic nie strzeliło, ale skoro działa to trzeba się cieszyć a nie czepiać konstruktora że zrobił coś mało dobrze,
    W zasadzie to wystarczyłoby wstawić jakiś gasik transilowo diodowy lub RC równolegle do cewek wyjściowych,
    Ale coś porządnie śmiecącego też jest przydatne,
    Nie chce udzielać rad jak można się znęcać nad nielubianymi sąsiadami np w trakcie trwania meczy:)
    Mała przestroga jeszcze, wysokie napięcie to na prawdę niebezpieczna zabawka,
    Minęło chyba juz ponad 10lat jak porzuciłem ten temat po wypadku,
    Niechcący dotknąłem elektrody i mi się na niej palce zacisnęły i od razu chyba wszystkie możliwe mięśnie,
    Kiedy nie mogłem oddychać i traciłem świadomość właśnie ktoś wyłączył na osiedlu prąd na kilka sekund no i takim cudem jeszcze żyje:)
    Kompletna masakra, przez tydzień mnie wszystko bolało i w ogóle długo nie mogłem dojść do siebie,
    Po prostu uważajcie z tym tematem a najlepiej takie eksperymenty robić w towarzystwie drugiej osoby, choćby po to żeby miał kto wyciągnąć wtyczkę z kontaktu, już nie mówię o wzywaniu pogotowia:)

• #35 06 Lut 2010 16:43
    julek_230V
    Poziom 10  

czy mierzyłeś czasem częstotliwość przebiegu sterującego - chodzi mi przy jakiej częstotliwości osiągnąłeś najwyższą sprawność cewek?
    a drugie pytanie to : ile mA da się z tego wyciągnąć beż znacznych spadków napiecia?