Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MV3 - buczy i brak regulacji głośności

mariusz.grot_1993 16 Sie 2009 20:22 4238 29
 • #1 16 Sie 2009 20:22
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Witam serdecznie. Mam mały problemik z MV3. Jakiś czas temu( ze dwa miesiące, jak nie więcej, zabrałem się za remont wzmacniacza MV3, który był ``na chodzie``,( nie miałem czasu żeby go dokończyć i trochę leżakował), ale chciałem wszystko zrobić jeszcze raz, żeby było wszystko elegancko itd. Problem dotyczy tego, że pierwszy kanał, jakoś działa ale, nie mogę regulować głośności, na drugim kanale jest tylko buczenie i nie słychać sygnału. Wymieniłem gniazda DIN na JACK. Wzmacniacz nie ma mocy… dodam ze lampy to jakieś `` no name`` to znaczy są to normalny lampy, ale prawie każda innej firmy, i nie znam ich wieku, ale na pewno są do wymiany, ale dobre kilka, jak nie kilkanaście razy przewróciły się, bo stawiałem ja na nóżkach. Wątpię, że to ma jakiś związek z tym, że nie ma sygnału itd., ale nie jestem aż tak zaawansowany, jeśli chodzi o lampy.

  Pozdrawiam.
  Dodaje fotki jak wyglądało podłączenie przed i po remoncie.

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  Dodano po 10 [minuty]:

  Zapomniałem dodać że wymieniłem kondensatory, parametry są oczywiście zgodne ze schematem.

  0 29
 • #2 16 Sie 2009 23:43
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  Wymontowujesz wszystkie potencjometry. Procedura ich regeneracji była wielkrotnie na forum opisywana, toteż powielać tego nie trzeba.

  To, że każda lampa jest innej firmy, niczego nie przesądza. Liczą się parametry, nie wiek czy wygląd.

  0
 • #3 17 Sie 2009 13:14
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Problem w tym że potencjometry działały, więc czemu miały by przestać? ale w każdym razie spróbuje.

  Dodano po 4 [godziny] 48 [minuty]:

  Sprawdziłem wszystkie potencjometry i są w pełni sprawne. A czy może złe podłączenie transformatora głośnikowego albo gniazda do transformatora głośnikowego może spowodować takie objawy, bo spadek mocy jest drastyczny, moc jego szacuje na jakieś max 5 Watt. Proszę o odpowiedź. Dołączam zdjęcie jak jest podłączony transformator.

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  0
 • #4 17 Sie 2009 14:55
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe
 • #5 17 Sie 2009 16:54
  sabringer
  Poziom 25  

  No witam, posiadam ten wzmacniacz i użytkuję, jeden przerabiałem koledze (wymiana gniazd).

  Jeśli chodzi o kanał 1., to sygnał wejściowy na skrajne nóżki potencjometru, a sygnał jest ze środkowej, poprzez kondensator. Klasyczny układ, jeśli nie działa, to tylko potencjometr może być uszkodzony.

  Kanał 2. może buczeć gdy jego pot. głośności nie ma styku/ jest niepewny.

  A, jak masz tam masę wejściową prowadzoną? Masa obu wejść oraz potencjometrów głośności muszą być trwale podłączone do punktu masy na panelu przednim. Wszystkie te 4 punkty są połączone ze sobą. Gniazda są izolowane od chassis?

  Trafo wygląda mi na podłączone jak w oryginale.

  Wymień jeszcze ten pionowo wlutowany kondensator obok EF86. Dla porządku/pewności.


  Mogłeś jeszcze zamienić lampy ECC83 miejscami, zamień i sprawdź.

  0
 • #6 17 Sie 2009 19:30
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Transformator jest na pewno sprawny bo nigdy nie ``odpalam`` wzmacniaczy bez podłączonego żadnego obciążenia, to chyba oczywiste:) Więc tak... Kanał pierwszy: Wyjście z gniazda mam na skrajne nóżki potencjometru, kondensator na środkową(C2), wyprowadzenie do masy wejściowej mam z gniazda z pierwszej nóżki gniazda jack(mam na myśli tą zaraz przy przednim panelu) i to wszystko.
  Kanał drugi: z gniazda jack, z pierwszej nóżki ( tej przy panelu przednim) mam wyprowadzony sygnał do skrajnego złącza potencjometru( tego od strony transformatora głośnikowego), potem drugie wyprowadzenie z gniazda jack jest połączone z kondensatorem C1, do środkowego złącza potencjometru jest podłączony kondensator C13,a skrajne złącze potencjometru(od strony transformatora sieciowego) jest połączone przewodem do płytki drukowanej. Masy: W pierwszym kanale, mam wyprowadzoną z gniazda jack, ze złącza od strony przedniego panelu, zaś w drugim kanale jest z potencjometru, od strony transformatora głośnikowego, bo nie miałem jak sie dostać do gniazda jack lutownicą. Tak to wszystko mam podłączone...

  Dodano po 7 [minuty]:

  Aha co do pierwszego kanału to sygnał jest, tyle że nie ważne jak ustawie potencjometr głośność jest ta sama, dopiero po odkręceniu go na max, minimalnie wzrasta głośność(ciężko to usłyszeć) i gwałtownie wzrasta ``chrapanie`` w kolumnie(w sumie to jeden głośnik w obudowie( LG ) :) W drugim kanale nie ma sygnału ani troszkę. A i najważniejsze, wzmacniacz jest podłączony do uziemienia, a jak dotknę potencjometrów czy włącznika sieciowego, czy obudowy to wzmacniacz buczy. Może poniekąd to jest też przyczyna tych problemów?

  0
 • #7 18 Sie 2009 14:40
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Witam. Podłączyłem w kanale pierwszym masę z potencjometru i wszystko działa. W kanale drugim podłączyłem masę z gniazda bo jej nie było, ale nadal drugi kanał milczy :(. Transformator sieciowy skończyłem przezwajać jakieś kilka dni temu, bo sie spalił. Pod obciążeniem na żarzeniu mam 5,8V a na anodowym 277V coś mi sie zdaje że to troszkę za mało, może dlatego wzmacniacz stracił moc? Proszę o odpowiedź bo jestem w ``kropce`` Pozdrawiam

  0
 • #8 18 Sie 2009 15:05
  aktyp
  Poziom 26  

  http://www.fonar.com.pl/audio/fotki/mv3/rys25.jpg

  Dodano po 1 [minuty]:

  Proszę podłączyć wszystko w/g. w/wym schematu i będzie dobrze.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Tą są minimalne różnice w napięciach i nie powinno być słuchowo zauważalne. Napięcie żarzenia 6,3V a napięcie anodowe 310V.

  Dodano po 8 [minuty]:

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności[/url]

  0
 • #9 18 Sie 2009 19:24
  sabringer
  Poziom 25  

  Ja słyszę jak mi napięcia spadają tak, że żarzenia mam 6V, więc to nie jest "bez znaczenia". Zwyczajowa tolerancja to 5% (ew. 10% czasem w lampach rosyjskich i specjalnych), więc 5,8V to już jest za mało. Sprawdź też ile V masz w gniazdku, bo potrafią dawać mniejsze niż norma przewiduje.

  0
 • #10 18 Sie 2009 21:17
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  Gruby przewód w dobrej izolacji przewleczony trzy-czterokrotnie przez okno rdzenia załatwi kwestię zaniżonego napięcia żarzenia. Anodowe w porządku, takiej różnicy nie usłyszałbyś.

  Przyłączam się do prośby sabringera - zmierz napięcie w sieci :)

  0
 • #11 18 Sie 2009 21:46
  aktyp
  Poziom 26  

  Jeszcze jedna ważna sprawa to głośnik do tego wzmacniacza 6 ohm/12.5W produkcji NRD w orginalnej kolumnie jest wtedy bardzo dynamiczny dzwięk

  MV3 - buczy i brak regulacji głośnościMV3 - buczy i brak regulacji głośności

  0
 • #12 18 Sie 2009 23:28
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Napięcie w sieci to 228,85V więc jest ok :) co do głośnika to na tym głośniku co jest teraz wzmacniacz śmigał jak strzała. Byłem bardzo ciekawy jaki będzie efekt gdy dam mu na żarzenie prąd stały, efekt okazał sie taki że wzmacniacz już chodził lepiej(podniosło sie napięcie żarzenia) ale lampy były prawie zimne i nie było widać jak sie żarzą, więc taki układ ``wyleciał`` z niego. Transformator już wymontowałem, jutro z samego rana go rozbieram i do winę go na obydwóch uzwojeniach wtórnych. Na żarzenie chce dodać(musze policzyć ile) tak żeby uzyskać napięcie bez obciążenia 7V, bo teraz bez obciążenia jest 6,3V a po obciążeniu spada do 5,8 więc o 0,5V, więc jak będzie 7V i spadnie o 0,5V to będzie 6,5V. Myśle że lampy to przyjmą. Do aktyp, fajny masz sprzęcik, jak dla mnie, pianisty to mógł bym tam przesiedzieć godziny:) Pozdrawiam

  0
 • #13 19 Sie 2009 00:32
  Marcin_zam
  Poziom 18  

  Ja nie chcę nic mówić, ale dowijanie zwojów do trafa projektowanego pod napięcie sieci 220V przy obecnym 230V to zwalczanie jednego z objawów choroby, zamiast szukania przyczyny... Wg. mnie uzwojenie anodowe ciągnie za dużo prądu i dlatego wszystkie napięcia przysiadają, bo trafo jest zaprojektowane z niewielkim zapasem.

  A sprawdzałeś w ogóle rezystor R33? Coś mi się kołacze w pamięci że lubił padać a ma wpływ na moc wzmacniacza... Jeśli będziesz wymieniał, to włóż 5W, bo oryginalne 2W to za mało.

  Pozdr, Marvel

  0
 • #14 19 Sie 2009 09:08
  aktyp
  Poziom 26  

  Nie kompinuj z przeróbkami [jak zwiększenie watarzu na opornikach] trzymaj się schematu wymiana tego opornika nic nie da a wręcz pogorszy stabilność napięcia anodowego w układach lampowych [dotyczy ECC83, EF86]

  0
 • #15 19 Sie 2009 10:37
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Do Marcin_zam ten transformator miał wcześniej pod obciążeniem 285V więc ja tutaj nic nie kombinuje tylko chcę osiągnąć zbliżone wartości. Uzwojenie anodowe wcale nie ciągnie za dużo prądu. W przeróbki sie nie bawię, dlatego że wzmacniacz ma swoje lata, a nie chciał bym uszkodzić transformatora głośnikowego bo to w sumie on jest najważniejszy w tym układzie. Nadal nie mam sygnału w drugim kanale, i to mnie najbardziej martwi. Pozdrawiam

  Dodano po 6 [minuty]:

  Warto spojrzeć na wartości napięć na schemacie, który podał aktyp, tam wyraźnie pisze że za mostkiem ma być 310V, a rezystor R1 ma zmniejszyć to napięcie do 300V, więc jak będę miał na transformatorze jakieś 285V-290V to powinienem osiągnąć oryginalne wartości.

  0
 • #16 19 Sie 2009 11:02
  Marcin_zam
  Poziom 18  

  aktyp napisał:
  Nie kompinuj z przeróbkami [jak zwiększenie watarzu na opornikach] trzymaj się schematu wymiana tego opornika nic nie da a wręcz pogorszy stabilność napięcia anodowego w układach lampowych [dotyczy ECC83, EF86]

  Ale popatrzyłeś w ogóle na schemat, który sam zamieściłeś parę postów wyżej? Chodziło mi o rezystor w katodach lamp mocy, który się mocno grzeje i przez to zmienia mu się wartość rezystancji. Co ma wpływ na moc wzmacniacza.

  Pozdr, Marvel

  0
 • #17 19 Sie 2009 13:55
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  A co do tego rezystora to u mnie jest 120 a na schemacie jest 130, ale wzmacniacz działał dobrze, myśle żo to ``chrapanie`` jest spowodowane tym ze albo jest za małe napięcie żarzenia, albo lampy przez te 2 miesiące sie utleniły, bo to``chrapanie`` brzmi dokładnie tak jak by sie odcięło zasilanie wzmacniaczowi w trakcie pracy, wiecie na pewno o co mi chodzi. Rezystor mam zamiar zamówić w tym tygodniu :)

  0
 • #18 19 Sie 2009 16:47
  aktyp
  Poziom 26  

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  Dodano po 3 [minuty]:

  Na twoim wzmacniaczu nie widzę tych kondensatorów łączących potencjometry ze scieszkami tylko widzę jakby to było wycięte i zmostkowane. zobacz na moim srodku.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Pardą przyzwyczaiłem oko do oprągłych ale jednak coś tam jest. Do okrągłego kształtu kondensatorów a u Ciebie są prostokątne.

  0
 • #19 19 Sie 2009 16:47
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Możesz rozjaśnić mi to szerzej bo nie mogę zrozumieć dokładnie o co chodzi.

  0
 • #20 19 Sie 2009 16:57
  aktyp
  Poziom 26  

  Brak sygnału na drugim kanale - sprawdz wszystkie kondensatory i oporniki które współpracują z lampą ECC-83. Jeżeli nie ma sygnału na pierwszym kanale to sprawdz wszystko wokół lampy EF-86.

  0
 • #21 19 Sie 2009 17:00
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Ok zaraz sprawdzę drugi kanał. Pierwszy działa bez problemów, jedyna rzecz to jak dotknę potencjometru od wysokich na pierwszym kanale to wzmacniacz buczy, czy chodzi o uziemienie potencjometru?

  0
 • #22 19 Sie 2009 17:05
  aktyp
  Poziom 26  

  Prawdopodobnie obudowa potencjometru nie dotyka do metalowej płyty czołowej wzmaka przeszkodą może być nie zdrapany stary lakier

  0
 • #23 19 Sie 2009 17:53
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Lakier ogólnie jest nowy, ale od środka już go nie malowałem. Ale sprawdzając elementy natknąłem sie na coś takiego co udokumentowałem fotografią, wydaje mi sie że ścieżka tam odpadła. To jest przy lampie ECC83 tej od strony przedniego panelu. Elementy wydają sie być dobre tylko jak mierzyłem pojemność tego stającego(C7) to multimetr zaczął wariować.


  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  Dodano po 22 [minuty]:

  Ok ścieżki są ok, sprawdziłem ze zdjęciem jak wzmacniacz był jeszcze przed rozebraniem. Tak mi sie tylko wydawało.

  0
 • #24 19 Sie 2009 18:08
  aktyp
  Poziom 26  

  Ten typ tak ma tak zrobione od nowości ale jak już jesteśmy przy tym to przeleć lutownicą podejrzane lutowania gdyż gdzieś możesz mieć zimny lut a to jest mało zauważalne. następna sprawa zamień miejscami te dwie lampy ECC-83 i zobacz czy jest jakaś różnica gdyż mogła pójść ECC-83 ta mieszcząca się bliżej potencjometrów

  Dodano po 13 [minuty]:

  MV3 - buczy i brak regulacji głośności

  0
 • #25 21 Sie 2009 14:26
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Mógł byś mi podać jakie masz napięcia z obciążeniem? Jeszcze nie przewijałem transformatora bo nie miałem czasu, dziś wieczorem już go sobie wygospodarowałem :) wiem że na schemacie jest 6,3V i 310 ale jestem po prostu ciekawy przy jakim zakresie wzmacniacz pracuje dobrze. Pozdrawiam

  0
 • #26 21 Sie 2009 22:23
  aktyp
  Poziom 26  

  Powiedz dlaczego chcesz przewinąć to trafo?

  Dodano po 22 [minuty]:

  Trafa od MV-3 nie spotkałem się jeszcze z tym żeby miały mniejsze napięcia, gdyby było zwarcie między zwojami to trafo by się bardzo grzało aż do spalenia, dowijanie zwoii też nie wchodzi w rachubę ale w rachubę wchodzi twój miernik , powineneś go chyba zmienić.

  0
 • #27 22 Sie 2009 00:05
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  Transformator już przewinąłem, ale chcę dodać trochę żeby podnieść napięcie. Niestety koleś w sklepie dał mi troszkę za grube druty i musiałem zrobić coś tragicznego, blachy rdzenia troszkę zeszlifowałem, ale dosłownie po pół milimetra i to jeszcze nie wszystkie, więc to chyba jest przyczyną tego spadku napięcia. Miernik na pewno jest dobry, kupiłem go kilka dni temu, i nie uwierzę w to że oszukuje bo kosztował prawie 300zł więc to jest nie możliwe. Bateria jest nowa jak coś. Pozdrawiam

  0
 • #28 22 Sie 2009 21:48
  sabringer
  Poziom 25  

  A może źle(niedokładnie) złożyłeś trafo?

  0
 • #29 22 Sie 2009 21:55
  mariusz.grot_1993
  Poziom 13  

  W jakim sensie? co można źle zrobić w składaniu takiego prostego urządzenia?

  0
 • #30 23 Sie 2009 09:16
  sabringer
  Poziom 25  

  Można go niedokładnie skręcić, blachy muszą dobrze przylegać, rdzenie EL zaleca się opukać epoksydowym młotkiem.
  Ale jeśli trafo jest fabryczne, to jest na blachach z dzieloną kolumną środkową, tam można co najwyżej zrobić szczelinę powietrzną, czyli nie składać blach "na mijaka".

  Wtedy trafo nie miałoby wydajności prądowej, i napięcia by siadały. Za niskie napięcia przy zasilaniu wzmacniacza wyższym niż znamionowe napięcie sieci są zawsze podejrzane.
  Może główny kondensator zasilania ma upływność?

  0