Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak podłączyć 7 (siedem) świetlówek 8W?

16 Sie 2009 21:57 1702 8
  • Poziom 2  
    Witam Szanownych Forumowiczów. Problem mój polega na sposobie podłączenia siedmiu sztuk świetlówek 8W. Podłączyłem je szeregowo, do każdej załączony został zapłonnik ZTA 4...22W, na wejściu statecznik MB58 230v, 50Hz i ...NIC. Obok nich świecą dwie świetlóweczki 8W na stateczniku MB 18/20 i świecić świecą aczkolwiek się grzeją. Pomóżcie proszę co dalej bo w planach jest podłączenie 16 sztuk świetlóweczek 8W. Uprzejmie dziekuję i pozdrawiam.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 34  
    Musisz je podłączyć równolegle
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 2  
    A czy wtedy na każdej świetlówce nie będzie 230V?
  • Poziom 14  
    To nie będzie działać! Do jednego statecznika można podłączyć maksymalnie 2 świetlówki. Niech Kolega zauważy że statecznik 4...22W jest przeznaczony na napięcie 115V, a przy szeregowym połączeniu 7 świetlówek na stateczniku napięcie wynosi ok. 33V przez co nie jest on w stanie działać!!! Połączenie równoległe też odpada z tego względu że po zapłonie jednej świetlówki reszta nie będzie w stanie odpalić.
  • Poziom 13  
    kolega się chyba pomylił
    na wejściu 1 statecznik ?
    szeregowo 7 świetlówek :)

po 1 to nie ma prawa działać
    po 2 aby to działało potrzebujesz 7 stateczników , odpowiednio dobranych i 7 zapłonników np philips S2 ,
    + odpowiednio dobrane kondensatory kompensacyjne
    mówię o 7 ponieważ trzeba tu zastosować układ anty stroboskopowy

lub tez możesz zastosować balasty elektroniczne
    i to radziłbym koledze uczynić

a i jeszcze jedno , zanim zabierzesz sie do pracy przeczytaj poszukaj w google jak taki klasyczny układ zapłonu świetlówki działa

nie masz ani uprawnień ani wiedzy aby dokonywać zmian w instalacji elektrycznej , jak zabezpieczysz ten obwód , skąd go zasilisz jakim przewodem ? ,
    przez co możesz przez swoją niewiedzę spowodować , pożar lub inne nieszczęście , pamiętaj że te świetlówki będą działaś gdy ciebie tam nie Bedze

rada zleć to elektrykowi
  • Poziom 2  
    Więc Szanowni Nowi Koledzy proszę mnie wyprowadzic z błędu. 1 statecznik 18W na dwie świetlóweczki 8W. Czy coś więcej można osiągnąc? Np. czy są zapłonniki na mniejsze napięcie działania? Jeśli byłyby 58V to mógłbym podłączyć 4 świetlóweczki szeregowo i z tymi zapłonnikami powinno zadziałać oczywiście przy stateczniku 36W??
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    miloszek napisał:
    czy są zapłonniki na mniejsze napięcie działania?
    Nie ma. Dla jednego statecznika maks. to 2 świetlówki.
  • Poziom 2  
    Dziękuję więc Szanowni Koledzy za okazaną mi pomoc. Cóż będzie widać dużo kilogramów do noszenia:cry: Pozdrawiam serdecznie