Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

crate v50-problem z zasilaczem

Hadziaj22 17 Sie 2009 08:44 2436 19
  • #1 17 Sie 2009 08:44
    Hadziaj22
    Poziom 13  

Witam, problem dotyczy wyżej wymienionego comba lampowego.
    Sprawa polega na na tym, że pewnego dnia sobie grałem przy odkręceniu mniej więcej na połowę mocy z podłączeniem dodatkowego głośnika(wzmacniacz daje taką możliwość na wyjściu external speaker). Po ok 10 min grania wzmacniacz się wyłączył i tak jest do tej pory. Sprawdzałem wszystkie bezpieczniki i są w porządku, trafo sieciowe także nie ma zwarcia ani przerwy, z pomiarów napięcia wynika, że prąd nie dochodzi do trafa w ogóle. Kiedyzasilacz jest podłączony do sieci, wyłącznik w pozycji ON- słychać cykliczne "tykanie". W zasilaczu znajdują się oprócz tradycyjnych elementów konstrukcji lampowych 2 układy scalone i tranzystory. Nie dysponuję jeszcze schematem zasilacza, gdyż podobno wzmacniacz to nowa seria wypuszczona przez Crate'a. Prosiłbym o pomoc i z góry dziękuję.

Problem w temacie, a regulamin forum!
    [_P_]

0 19
  • #2 17 Sie 2009 10:05
    urfens
    Poziom 11  

Czy we wzmacniaczu nie występują bezpieczniki serwisowe, dostępne
    dopiero po wyjęciu chassis z obudowy?

0
  • #3 17 Sie 2009 11:39
    Hadziaj22
    Poziom 13  

nie trzeba wyjmować chassis, wystarczy że odkręci sie tył i ma się dostęp do wszystkich PCB w środku, na zasilaczu znajduje siętylko jeden bezpiecznik 5A wlutowany w płytkę, są jeszcze 3 bezpieczniki 680mA w zaciskach, ale one są już dla końcówki mocy, mimo wszystko wszystkie bezpieczniki są w porządku a napięcie z zasilacza nie jest podawane dalej, nawet żarzenie.

0
  • #4 17 Sie 2009 11:45
    Marcin_zam
    Poziom 18  

Hadziaj22 napisał:
    trafo sieciowe także nie ma zwarcia ani przerwy, z pomiarów napięcia wynika, że prąd nie dochodzi do trafa w ogóle.

Nie rozumiem. Skoro nie ma napięcia na uzwojeniu pierwotnym transformatora sieciowego, to winne jest gniazdo zasilające, bezpiecznik albo włącznik. Widzisz inną możliwość? Może też być spalone uzwojenie pierwotne transformatora, chociaż twierdzisz, że jest OK, ale może źle sprawdziłeś...

Pozdr, Marvel

0
  • #5 17 Sie 2009 11:56
    Hadziaj22
    Poziom 13  

www.blueguitar.org/schems.htm , na tej stronie jest schemat tego crate'a w PDF ale bez zasilacza, podobny jest zasilacz z v18, obecnie nie mam dostępu do tej strony(blokada firmy). Gniazdo,włącznik, bezpieczniki, uzwojenia są ok w 100%. Wg mnie jest coś z tymi uładami scalonymi.

Dodano po 2 [minuty]:

chińskie hand made się kłania...

0
  • #6 17 Sie 2009 12:02
    Marcin_zam
    Poziom 18  

Hadziaj22 napisał:
    Gniazdo,włącznik, bezpieczniki, uzwojenia są ok w 100%. Wg mnie jest coś z tymi uładami scalonymi.

To znaczy, że na pierwotnym transformatora masz jednak 230VAC? A jak z wtórnym żarzenia i anodowym? Jakie tam masz napięcia? Na wyjściu prostownika zasilacza anodowego jakie masz napięcie? Lampy są żarzone zmiennym czy stałym? Gdzie "ginie" napięcie żarzenia? Na wtórnym transformatora jest a na podstawce lampy nie ma? Czy może nie ma też na transformatorze? Więc nie powinno być też na pierwotnym. Może nie ma też w gniazdku? :|

Pozdr, Marvel

0
  • #7 17 Sie 2009 12:17
    Hadziaj22
    Poziom 13  

:) do uzwojenia pierwotnego nie dochodzi prąd. w gniazdku prąd jest, bezpieczniki też ok, włącznik też. Głowne zasilanie (z kabla zasilającego) przechodzi przez pewnien układzik oparty na 2 dławikach, kondensatorach i tranzystorze z radiatorem(chyba stabilizator napięcia). Wyjaśniłby to schemat z zasilacza "crate v18 power supply" z podanej wyżej strony jest prawie identyczny jeśli chodzi o tor zasilania. Chetnie bym go tu umieścił ale obecnie nie mam możliwości, więc jeśli mógłbym prosić o zerknięcie tam,

0
  • #8 17 Sie 2009 12:33
    Marcin_zam
    Poziom 18  

OK. Masz rację. Jest tam nieźle nakminione. Zastanawiam się, co by było, gdyby wszystko przed trafem wypruć i podłączyć bezpośrednio do włącznika stand-by...

crate v50-problem z zasilaczem

0
  • #9 17 Sie 2009 12:37
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Raczej nie przejdzie, przecież to wygląda na jakąś przetwornicę, a nie prosty zasilacz.

0
  • #10 17 Sie 2009 12:46
    Marcin_zam
    Poziom 18  

Zgadza się. Zasilacz impulsowy, jak w PC-tach czy zasilaczach do laptopów...

Pozdr, Marvel

0
  • #11 17 Sie 2009 12:59
    Hadziaj22
    Poziom 13  

Najchętniej bym tak zrobił, tylko trzeba by zmienić także układ s-by(sw102). Do mostka prostowniczego gbu405 dochodzi napięcie takie jak powinno być, a dalej zaczyna się wszystko psuć. Najbardziej mnie ciekawi te "tykanie co sekundę. Jest wówczas puszczany impuls rzędu 200V na trafo ale nic się nie załancza...strasznie dziwny układ. Prostowanie przed uzwojeniem wtórnym...?

0
  • #12 17 Sie 2009 13:21
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Prostowanie przed uzwojeniem wtórnym, bo to nie jest prosty zasilacz z transformatorem tylko przetwornica. Skoro w momencie tyknięcia pojawia się na chwilę napięcie, to może sugerować, że gdzieś jest zwarcie, układ to wykrywa i wyłącza się. Cały zasilacz nie wygląda na zbyt skomplikowany, można byłoby na początek spróbować odciąć go od reszty, obciążyć symbolicznie jakimiś rezystorami i zobaczyć, czy będzie działał i czy napięcia na wyjściu będą się zgadzały ze schematem.

0
  • #13 17 Sie 2009 13:27
    Marcin_zam
    Poziom 18  

Hadziaj22 napisał:
    Najchętniej bym tak zrobił, tylko trzeba by zmienić także układ s-by(sw102).

Standby to najmniejszy pikuś. Raczej się nie da przerobić tego zasilacza na klasyczny. Trzeba by nawinąć nowe trafo, które będzie dawało 320V, 6,3V i +/-17V (stabilizowane), ale raczej się to nie zmieści w tym piecu. Pozostaje tylko naprawa.

Pozdr, Marvel

0
  • #14 17 Sie 2009 13:37
    urfens
    Poziom 11  

Może zmieści się toroid na chassis - od strony głośnika.

0
  • #15 17 Sie 2009 13:49
    GrandMasterT
    Poziom 23  

Przecież to się na pewno da naprawić, nawet nie znając się całkowicie na budowie tego typu zasilaczy, można półprzewodniki wymienić 'na ślepo' a resztę elementów sprawdzić, jeśli będą sprawne to po prostu musi zadziałać.
    O ile problem nie leży gdzieś poza zasilaczem oczywiście, ale sprawdzenie tego to krótka chwila - kwestia odpalenia zasilacza z niewielkim sztucznym obciążeniem.

Podejrzewam, że komplet części do takiego zasilacza to ułamek ceny samego transformatora. A przy przebudowie zasilacza oprócz transformatora należałoby dorobić jeszcze filtry na wszystkich napięciach - w orygialnym układzie częstotliwość jest wysoka, więc pojemności filtrujące są śmiesznie niskie.

0
  • #16 17 Sie 2009 13:59
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Temat pozwolę sobie przenieść w bardziej odpowiednie miejsce. Tematyka działu Elektronika Retro nie obejmuje zagadnienia zasilaczy impulsowych :)

Również popieram pomysł naprawy istniejącego zasilacza. Myślę, że D101 i Q103 można w ciemno wymienić. Sprawdziłbym też oscyloskopem, co dzieje się na bramce Q103.

0
  • #17 17 Sie 2009 14:01
    urfens
    Poziom 11  

Pożytek byłby taki, że zasilacz na trafie to rozwiązanie sprawdzone
    i dobre - a impulsowy to oszczędność producenta.

0
  • #18 17 Sie 2009 14:16
    Hadziaj22
    Poziom 13  

Q101 i Q102 wysyłają impuls do Q103 i tam się wszystko gubi, więc podejrzewam, że jest on do wymiany poza tym pod nim jest lekko brązowy ślad na płytce drukowanej co świadczy o przegrzaniu, zabieram się za to i dołoże ewentualny wentylatorek

0
  • #19 17 Sie 2009 16:46
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

urfens napisał:
    Pożytek byłby taki, że zasilacz na trafie to rozwiązanie sprawdzone
    i dobre - a impulsowy to oszczędność producenta.

Jasne :)
    Jednakowoż, dwie kwestie przemawiają przeciwko wyrzuceniu istniejącej impulsówki:
    - Autorowi udało się już wybadać, co najprawdopodobniej padło. Usunięcie tej usterki to koszt kilku(nastu) złotych.
    - Nowy transformator zasilający to koszt 100-150zł. Do tego kondensatory, mostek, pierdółki 20zł. Trzeba dokonać mechanicznych przeróbek we wnętrzu wzmacniacza. Nie jest także pewne, czy znajdzie się tam miejsce na transformator. Można, ale po co...?

:arrow: Hadziaj22
    Podłącz wentylatorek komputerowy pod żarzenie lamp i po kłopocie :)

0
  • #20 18 Sie 2009 08:53
    Hadziaj22
    Poziom 13  

Gotowe. Dzieki wszystkim, smiga że hoho:) Dołożyłem wentylator z zasilacza komputerowego do radiatora podpięty do żarzenia. Obawiałem sie że bedzie go troche słychać w głośniku ale ku mojemu zaskoczeniu cisza:). Mam nadzieję, że tym razem dłużej pociągnie. Jeszcze raz dzięki i Pozdr.

0