Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Margherita CD12TX nie kręci bębnem na początku prana

pitpol 17 Aug 2009 10:08 3258 8
    pitpol
    Level 9  
    Witam!
    Posiadam tą pralke (jak w temacie) od ok 8lat. Problem polega na tym, że po wystartowaniu obojętnie jakiego programu nie kręci bębnem. Słychać tylko lekkie buczenie. Czasami zakręci się ale tylko w jedną stronę. Przy nastawieniu programu wirowania nie ma żadnych problemów. Bęben kręci się z różnymi prędkościami. Zdiąłem górną pokrywę i podczs startu buczenia pomogłem ręcznie obrócić bęben i pralka wykonała kilka samodzielnych ruchów niestety przy kolejnym cyklu sama nie daje rady. Luty na module wyglądają ok, zresztą były poprawiane przez serwisanta jakieś 2 mce temu (wtedy pralka nie prała i nie wirowała) Bardzo proszę o pomoc i wskazówki.
    Ps. Sprawdzałem szczotki, mają sporo ponad 1cm.
    zetfa
    Level 20  
    To wygląda na problem z silnikiem.Szczotki powinny mieć min. ponad 1,5cm. Sprawdź jeszcze raz czy mają odpowiedni luz w oprawach,a szczególnie docisk.Doraźnie rozciągnij trochę ich sprężyny,ale musisz je wymienić.Polskie odpowiedniki kupisz za ok.15zł/ komplet.
    pitpol
    Level 9  
    Szczotki rozciągnąłem ale nic to nie pomogło....
    zetfa
    Level 20  
    Jeśli szczotki po poprawce nie iskrzą podczas pracy, to na razie jest o.k.W takim razie trzeba zająć się triakiem sterującym silnikiem na module.Jeśli luty z obu stron płytki na jego końcówkach są poprawne,trzeba wymienić triak,ale być może też że to któryś przekaźnik zmiany obrotów silnika(tam obok triaka są) - może mieć przypalone styki.
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wirnik silnika do przewinięcia.
    zetfa
    Level 20  
    Skoro wirowanie jak pisze kolega odbywa się normalnie, na różnych prędkościach, to wirnik silnika musi być dobry.Przy zwarciu w uzwojeniu byłoby silne iskrzenie, kolektor przypalony na conajmniej 2 działkach i nie osiągał by wyższych obrotów.
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    zetfa wrote:
    Skoro wirowanie jak pisze kolega odbywa się normalnie, na różnych prędkościach, to wirnik silnika musi być dobry.Przy zwarciu w uzwojeniu byłoby silne iskrzenie, kolektor przypalony na conajmniej 2 działkach i nie osiągał by wyższych obrotów.

No niby tak,ale ja sprawdziłbym ten silnik poza pralką.:D
    pitpol
    Level 9  
    Dzięki bardzo, rano grzeje po triaka. Jak tylko wymienię to przetestuję i dam znać.

Dodano po 3 [minuty]:

apropo silnika to nie znam się zabardzo na nich. Czy jestem w stanie za pomocą multimetru stwierdzić usterkę? Jeśli tak to gdzie dokładnie mam dokonać pomiarów? Może któryś z kolegów posiada schemat pralki z podanymi wartościami napięcia na stykach?
    User removed account
    Level 1