Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Margherita CD12TX nie kręci bębnem na początku prana

pitpol 17 Sie 2009 10:08 2601 8
  • #1 17 Sie 2009 10:08
    pitpol
    Poziom 8  

Witam!
    Posiadam tą pralke (jak w temacie) od ok 8lat. Problem polega na tym, że po wystartowaniu obojętnie jakiego programu nie kręci bębnem. Słychać tylko lekkie buczenie. Czasami zakręci się ale tylko w jedną stronę. Przy nastawieniu programu wirowania nie ma żadnych problemów. Bęben kręci się z różnymi prędkościami. Zdiąłem górną pokrywę i podczs startu buczenia pomogłem ręcznie obrócić bęben i pralka wykonała kilka samodzielnych ruchów niestety przy kolejnym cyklu sama nie daje rady. Luty na module wyglądają ok, zresztą były poprawiane przez serwisanta jakieś 2 mce temu (wtedy pralka nie prała i nie wirowała) Bardzo proszę o pomoc i wskazówki.
    Ps. Sprawdzałem szczotki, mają sporo ponad 1cm.

0 8
  • #2 17 Sie 2009 10:20
    zetfa
    Poziom 20  

To wygląda na problem z silnikiem.Szczotki powinny mieć min. ponad 1,5cm. Sprawdź jeszcze raz czy mają odpowiedni luz w oprawach,a szczególnie docisk.Doraźnie rozciągnij trochę ich sprężyny,ale musisz je wymienić.Polskie odpowiedniki kupisz za ok.15zł/ komplet.

0
  • #3 17 Sie 2009 13:05
    pitpol
    Poziom 8  

Szczotki rozciągnąłem ale nic to nie pomogło....

0
  • #4 17 Sie 2009 13:35
    zetfa
    Poziom 20  

Jeśli szczotki po poprawce nie iskrzą podczas pracy, to na razie jest o.k.W takim razie trzeba zająć się triakiem sterującym silnikiem na module.Jeśli luty z obu stron płytki na jego końcówkach są poprawne,trzeba wymienić triak,ale być może też że to któryś przekaźnik zmiany obrotów silnika(tam obok triaka są) - może mieć przypalone styki.

0
  • #5 17 Sie 2009 14:15
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wirnik silnika do przewinięcia.

0
  • #6 17 Sie 2009 14:32
    zetfa
    Poziom 20  

Skoro wirowanie jak pisze kolega odbywa się normalnie, na różnych prędkościach, to wirnik silnika musi być dobry.Przy zwarciu w uzwojeniu byłoby silne iskrzenie, kolektor przypalony na conajmniej 2 działkach i nie osiągał by wyższych obrotów.

0
  • #7 17 Sie 2009 14:57
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

zetfa napisał:
    Skoro wirowanie jak pisze kolega odbywa się normalnie, na różnych prędkościach, to wirnik silnika musi być dobry.Przy zwarciu w uzwojeniu byłoby silne iskrzenie, kolektor przypalony na conajmniej 2 działkach i nie osiągał by wyższych obrotów.

No niby tak,ale ja sprawdziłbym ten silnik poza pralką.:D

0
  • #8 17 Sie 2009 15:01
    pitpol
    Poziom 8  

Dzięki bardzo, rano grzeje po triaka. Jak tylko wymienię to przetestuję i dam znać.

Dodano po 3 [minuty]:

apropo silnika to nie znam się zabardzo na nich. Czy jestem w stanie za pomocą multimetru stwierdzić usterkę? Jeśli tak to gdzie dokładnie mam dokonać pomiarów? Może któryś z kolegów posiada schemat pralki z podanymi wartościami napięcia na stykach?

0
  • #9 17 Sie 2009 21:40
    skryn
    Admin grupy AGD

pitpol napisał:
    Może któryś z kolegów posiada schemat pralki z podanymi wartościami napięcia na stykach?

Tak; ja posiadam szkiełko, oko i lupę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic571469.html
    Temat zamykam.

0