Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szeroko pasmowy generator VFO

Adik 17 Aug 2009 11:17 12733 21
 • #1
  Adik
  Level 20  
  Witam
  Szukam jakiegoś sprawdzonego, rozwiązania generatora VFO o szerokim zakresie przestrajania.
  Chodzi mi o to żeby zmiana zakresu częstotliwości polegała na wymianie cewki w generatorze, bez wymiany elementów sprzężenia itp., na wyjściu generatora jakiś wzmacniacz ARW, ewentualnie ręczna regulacja żeby była możliwość aby sygnał wyjściowy był w całym zakresie na jednakowym poziomie. zakres pracy generator do 30MHz, dolna granica możliwie jak najniższa, nie niższa niż ok 1MHz.
 • #2
  rysta
  Level 21  
  Pon. nie da się zyskać przestrajania generatora LC w pojedynczym zakresie 1-30MHz, wypadałoby podać ile maksymalnie podzakresów może/ma być.
  Technicznie sensowny byłby układ Hartley'a (generator ze sprzężeniem autotransformatorowym), powszechnie zresztą stosowany w różnego rodzaju GDO itp charakteryzujący się dobrą czystością widma.
  Łatwo uzyskać przestrajanie w zakresie 2:1 a nawet lepiej jeżeli nie ma jakichś specjalnych wymagań co do jakości sygnału.
  Sugeruję skopiowanie jakiegoś GDO, schematy są dostępne.
 • #3
  Adik
  Level 20  
  rysta wrote:
  Pon. nie da się zyskać przestrajania generatora LC w pojedynczym zakresie 1-30MHz, wypadałoby podać ile maksymalnie podzakresów może/ma być.


  Ilość podzakresów nie jest ważna, tzn. nie jest ograniczona, jedyne co ważne żeby przełączanie podzakresów odbywało na cewce, bez przełączania, dzielników pojemnościowych, sprzężeń pojemnościowych itp.
 • #5
  sp9svn
  Level 20  
  Adik, budując VFO:
  - zakres pracy generator do 30MHz, dolna granica możliwie jak najniższa, nie niższa niż ok 1MHz.
  - Ilość podzakresów nie jest ważna, tzn. nie jest ograniczona, jedyne co ważne żeby przełączanie podzakresów odbywało na cewce,
  bez przełączania, dzielników pojemnościowych, sprzężeń pojemnościowych itp.
  nie za bardzo wyobrażam sobie modułu który zapewni Ci odpowiednią stabilność częstotliwości- przy VFO bardzo ważny parametr,
  czy wziąłeś pod uwagę poziom amplitudy ?? Przy Twoich założeniach będzie ciężko..
  Może pomyśl nad zmianą koncepcji, może jakieś VFO (np.5.0-5.5MHz) + premikser?? stara sprawdzona konstrukcja,
  robisz jedno VFO - dopieszczasz je, może termostat?? z premikserem też jest trochę zabawy ale całościowo
  wariant lepszy niż VFO o szerokości 29MHz.
  Może DDS...
  Pozdrawiam i życzę sukcesu
 • #6
  Adik
  Level 20  
  Jeżeli chodzi o stabilność to oczywiście jest jasne że czym wyższa częstotliwość tym stabilność częstotliwości jest gorsza, jeśli przy VFO jest tak ważny to powiedzmy że szukam generatora, nie koniecznie VFO :)
  Poziom amplitudy tzn. to żeby był jednakowy na wyjściu ma być rozwiązany przez jakieś ARW czy nawet ręczną regulację.
 • #8
  Adik
  Level 20  
  sq6ade wrote:
  A możesz napisać gdzie zaaplikujesz ten generator ?


  A mogę :), w "radiotesterze", jako sygnał do sprawdzania p.cz. , w.cz., filtrów, mieszaczy, itp. itd.
  W jednej obudowie z możliwością pomiaru częstotliwości, regulacją i pomiarem amplitudy.
  Również jako zewnętrzne VFO, oczywiście tu mam świadomość że w górnym zakresie częstotliwości ta możliwość już odpada ze względu na stabilność częstotliwości.
 • #9
  sq6ade
  Level 40  
  No to aż się prosi o DDSa albo przynajmniej coś z PLL. Taki płynnie strojony (z ręki) gen. jako tester do p.cz. to kiepski pomysł - chyba że się naprawdę przyłożysz do doboru elementów i solidnej konstrukcji mechanicznej ;)

  Może zainteresujesz się VNA od SP3SWJ - ma funkcję generatora. Mam takie coś i się spisuje dobrze jako generator i nie tylko.
 • #10
  rysta
  Level 21  
  Myślę, że jakaś synteza na AD9850, choćby (na tej samej stronie sp3swj) - "w stówie" się zmieścisz.
  Pozdr.
 • #11
  Adik
  Level 20  
  Witam

  Co do syntezy DDS to jestem za, najchętniej kupiłbym jakiś zestaw do samodzielnego montażu, sprawdzony i w przystępnej cenie.

  Mam jeszcze pytanie, tu chodzi mi bardziej o praktyczne rady - budując VFO, takie tradycyjne bez żadnej syntezy, do jakiej częstotliwości można uzyskać wymaganą stałość częstotliwości przy emisji SSB, oczywiście wiem że trzeba je "dopieścić", zimny termostat itd.
 • #12
  mpx-fm
  Level 19  
  Nie wiem czy ograniczyli strojenie do 25MHz , jeśli tak to możliwe że nie spełni twoich oczekiwań.
  śą dwie wersje AD9834 z zegarem max 50MHz i druga z 75MHz
  stosując tego drugiego można by uzyskać zamierzone 30MHz
  AVT5155
  albo od MJM Link Link
 • #13
  rysta
  Level 21  
  Na częstotliwościach generatora w granicach kilku MHz można uzyskać któtkookresową stabilność wystarczającą do SSB powiedzmy 200-300Hz/godz. bez większych trudności. Powyżej zaczynają się problemy. Zimny termostat, kompensacja temperaturowa będą nieodzowne. W dzisiejszych czasach łatwiej zbudować DDS (jeżeli nie ma specjalnych wymagań na czystość widmową sygnału) niż dobre, stabilne VFO.
 • #14
  Adik
  Level 20  
  rysta wrote:
  Na częstotliwościach generatora w granicach kilku MHz można uzyskać któtkookresową stabilność wystarczającą do SSB powiedzmy 200-300Hz/godz. bez większych trudności.


  Ok. to teraz mam pytanie ile to jest kilka, chodzi mi o konkretne wartości z praktyki.
 • #15
  rysta
  Level 21  
  4 - 10MHz. Oczywiście, im wyższa częstotliwość, tym stabilność gorsza. Stosując ogólnodostępne filtry kwarcowe, można pracować na 3 dolnych pasmach KF bez wstydu ;)
 • #16
  dipol
  Level 34  
  Mam wykonany generator do strojenia moich HM z odczytem cyfrowym w/w zakresie przełączane są cewki.Trzeba zwracać uwagę na rdzenie (nie stosuje) w cewkach generatorów.Stosować kondensatory z zerowym współczynnikiem-czarna kropka.Cewki nawijane na gorąco na korpusach kalitowych. Na rdzenie ma także wpływ rozproszone pole magnetyczne z transformatora i jego oddziaływanie jest największe im głębiej jest rdzeń wkręcony w cewkę. Wtedy modulacja jest skażona przydźwiękiem i szukamy w zasilaczu a problem jest w rdzeniach.
  W VFO podstawom problemem jest kondensator zmienny i jego współczynnik temperaturowy bo tu najczęściej dostajemy po łapach .Na ponad setkę przewalonych mam dwa !! tylko co do VFO się nadają.Sprawdzone w komorze klimatycznej od -20 do + 80 C
  W trx-preferuje VFO 5-5.5 mHz(po ok 20-30 minutach F +- 50-100hz.) i premikser kwarcowy.
  Do tej pory nie skaziłem się trx-em fabrycznym hi.
  Urządzenia fabryczne nic nie chciały być lepsze od mojej samoróbki.
  Z K2 nie sprawdzałem i się nie wypowiadam.ICOM i tym podobne co się z nimi spotkałem to szumofony i tyle pieniędzy hi. DDs ma swoje zalety ale tez prążków jest nie mało.
  Adik- zaczynałem w latach 70 tx G807 potem wzbudnica fazowa i Or Calypso i DX dało się robić
  Rysta -nie rozumiem twojego stwierdzenia bez wstydu?? ,
  daje się to zrobić tylko trzeba odrobinę poćwiczyć hi.
  Pozdrawiam jeszcze coś budujących i strojących , a tych coraz mniej i z pasma muszą uciekać żeby się nie narazić tym co mają na stołach błyszczące i świecące cacka z nie do końca przeczytana instrukcją obsługi hi.Młodzi z pogardą się odnoszą do tych co sami sobie coś wyklepali .Ale pozostała telegrafia i tu za nami nie nadążą choć są sympatyczne wyjątki i tu ich serdecznie pozdrawiam.
  ps.załączam zdjęcie mojej konstrukcji generatora z miernikiem częstotliwości oraz cyfrowym odczytem do trx-a z końca lat 70 pod spodem zasilacz serwisowy
  73!Szeroko pasmowy generator VFO
 • #17
  rysta
  Level 21  
  Kol Dipol, jak Ci nadajnik odjedzie 500Hz w czasie QSO trwającego kilkanaście minut, to chyba nie jest to powód do chwały(?)

  Btw, urządzenia piękne wykonanie; gratuluję. Możesz dać jakieś fotki jak wygląda to w środku?
 • #18
  Adik
  Level 20  
  dipol wrote:
  Mam wykonany generator do strojenia moich HM z odczytem cyfrowym w/w zakresie przełączane są cewki.Trzeba zwracać uwagę na rdzenie (nie stosuje) w cewkach generatorów.t wyjątki i tu ich serdecznie pozdrawiam.


  Pierwsze pytanie czy wykonany przez kolegę generator to generator bez żadnej stabilizacji cyfrowej itp.
  Drugie to cewki, czy wszystkie cewki, nawet na najniższym zakresie są wykonane bez rdzenia jako powietrzne, pod pojęciem najniższy zakres mam na myśli ok. 1MHz, a może być niżej.

  I bez wojny proszę :)
 • #19
  kondensator
  Level 36  
  Adik wrote:
  Szukam jakiegoś sprawdzonego, rozwiązania generatora VFO o szerokim zakresie przestrajania. Chodzi mi o to żeby zmiana zakresu częstotliwości polegała na wymianie cewki w generatorze, bez wymiany elementów sprzężenia itp.
  Nie wiem czy dobry, ale może się przyda "Szerokie VFO" znaleziony w http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=25
 • #20
  Adik
  Level 20  
  Kiedyś w jakimś miesięczniku, nie wiem na 100% ale chyba w Praktycznym Elektroniku taka okładka w kratę, albo Hobby Elektronik taka żółta okładka chyba, był właśnie opis i schemat generatora szerokopasmowego na dwóch fet-ach, coś takiego jak w linku podanym przez kol. kondensator wyżej, może ktoś posiada skan, albo chociaż wie gdzie to było rok/nr.
 • #21
  kondensator
  Level 36  
  Adik wrote:
  Szukam jakiegoś sprawdzonego, rozwiązania generatora VFO o szerokim zakresie przestrajania. Chodzi mi o to żeby zmiana zakresu częstotliwości polegała na wymianie cewki w generatorze, bez wymiany elementów sprzężenia itp.
  Nie wiem czy dobry, ale może się przyda: generatory VCO o dużym zakresie przestrajania z... "Poradnika Ultrakrótkofalowca" http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ppframe.html Rozdział 5.1.2.7...9 (str.423...425) i zastąpienie warikapów kondensatorami zmiennymi (oraz zmiana elementów LC dla innego zakresu pracy) - czyli już nie VCO a VFO :) - szukaj także innych schematów generatorów od wobuloskopów, analizatorów widma...
  Stałość napięcia wyjściowego i stabilność częstotliwości to już zupełnie oddzielna sprawa...
 • Helpful post
  #22
  Andrzej L.
  Level 31  
  Adik wrote:
  Kiedyś w jakimś miesięczniku, nie wiem na 100% ale chyba w Praktycznym Elektroniku taka okładka w kratę, albo Hobby Elektronik taka żółta okładka chyba, był właśnie opis i schemat generatora szerokopasmowego na dwóch fet-ach, coś takiego jak w linku podanym przez kol. kondensator wyżej, może ktoś posiada skan, albo chociaż wie gdzie to było rok/nr.


  Czy na pewno chodziło o Praktycznego Elektronika?
  W Radioelektroniku 6/1988 był taki szerokopasmowy generator VFO na dwóch FET-ach BF245
  Skan poniżej. O ten artykuł chodzi?
  Swoją drogą bardzo ładnie ten generator oscyluje przy generowaniu częstotliwości 77,500 kHz przydatnej przy zestrajaniu odbiorczej anteny ferrytowej odbiornika sygnału atomowego wzorca czasu DCF 77,5 kHz.

  Szeroko pasmowy generator VFO

  Szeroko pasmowy generator VFO