Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niepełnosprawny Maxtor 6Y060L0. Secondary master drive faile

17 Aug 2009 12:28 2188 7
 • Level 10  
  Witam Wszystkich,
  Proszę o pomoc...
  Mam dwa dyski
  I.MAXTOR 6L060J3 (60 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133) i
  II. Maxtor 6Y060L0 (60 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133).
  Pierwszy dysk jest najstarszy, ale działa poprawnie natomiast ten II ma jakąś wadę. Mianowicie nie przechodzi testu p.głównej ( secondary master drive fails) Winda odpala ze zdrowego dysku i normalnie go widzi i mogę zapisywać pliki na nim, ale bardzo wolno (tryb, pio 4) tryb DMA nie wykrywa a powinno być 6. Bios zatrzymuje się na tym dysku wywala komunikat i F1 kontynuacja DEL wiadomo. W czasie "POSTu" podaje nazwy dysków a po wejściu w BIOS jest tylko nazwa zdrowego dysku a na miejscu gdzie jest drugi dysk jest AUTO, (bo taki tryb mam) - co bym nie wybrał dysku nie widzi. Kombinowałem na wszelkie sposoby: Zamieniałem dyski miejscami (master, slave i CS, główny kanał i pomocniczy), ale skutek ten sam. Podmieniałem taśmy i to samo (po podmianie taśmy i przemieszczeniu dysku na kanałach bios przez chwile rozpoznaje dysk, ale gdy dopuszczę by POST przeszedł do końca to dysk znika z biosu - jest tylko w wykazie napędów planszy startowej POST jest jego nazwa), wsadzałem go w inną p.główną i to samo. Odkręciłem elektronikę i pod lupką sprawdziłem pady i połączenia cyny, wyczyściłem styki i to samo. Gdy podłączyłem samą elektronikę bez talerzy bios wykrył go, ale pod inną nazwą -coś na C... ale nie pamiętam i POST nie zgłosił błędu, puścił sprzęt do pracy. Co dziwne oprogramowanie producenta widzi dysk i jego dane szczegółowe, SMART nie dostępny - błąd. Mogę wykonać niektóre testy, ale wypadają OK, mogę go normalnie formatować. Co jest nie tak? Może ktoś ze chce pomóc? Szkoda mi, bo to 60GB a nie mam funduszy na nowy - Nie był poniewierany
  AMD Athlon XP 2000+
  Asus A7V8X-X
  512 MB (PC3200 DDR SDRAM)
  XP SP3
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • TermopastyTermopasty
 • TermopastyTermopasty
 • Level 10  
  Maxtor 6Y060L0 LBA: 120,103,200
  SN: Y2SYW8ME FW: YAR41VW0 CACHE: 2048KB
  Supports: HPA AAM DLMC LBA MS10 DMA (UDMA6, MWDMA2)
  SMART: Disabled SelfTest: Support ErrorLog: Supported
  Security: High, OFF Size = 58644MB

  Niestety polecenie SMART ON, SMART ATT, F8 - error


  A czy jak ewentualnie podepnę ten dysk przez adapter USB to będzie szansa że system go nie odrzuci? Dysk pracuje teraz na master na kanale II, odłączyłem nagrywarkę (UDMA2) i dysk pracuje pełną prędkością UDMA6 ale bios nadal zgłasza problem, SMART nadal nie dostępny.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Kolego Gyver4ever, mam dla Ciebie niezbyt dobre informacje. Ale po kolei:
  Gyver4ever wrote:
  Gdy podłączyłem samą elektronikę bez talerzy bios wykrył go, ale pod inną nazwą -coś na C.
  Podłączyłeś "samą elektronikę" więc nie można było wczytać strefy SA (Service Area) z dysku, co daje objaw wykrycia dysku z nazwą rodziny dysku (dlatego C... to zapewne było CALYPSO).
  Quote:
  Bios zatrzymuje się na tym dysku wywala komunikat i F1 kontynuacja DEL wiadomo.
  Bo w BIOSie jest tzw. opcja sprawdzania danych S.M.A.R.T. którą ten dysk "jak jest zdrowy" to normalnie obsługuje.
  Wynik EID z MHDD mówi sam za siebie "SMART: Disabled", czyli auto-diagnostyka dysku jest wyłączona, a najprawdopodobniejszą przyczyna będzie uszkodzenie któregoś z modułów SA odpowiedzialny za w/w funkcjonalność
  • 2F - S.M.A.R.T. thresholds (progi)
   30 - S.M.A.R.T. attributes (atrybuty)
   63 - Copy of S.M.A.R.T. attributes (kopia atrybutów)
   70 - S.M.A.R.T. Summary Log. (zbiorczy spis)
   71 - S.M.A.R.T. Self-Test Log. (samo diagnostyka)
  Bez powyższych modułów (lub gdy są uszkodzone) dysk nadal może działać, ale jak już zauważyłeś prędkość transmisji będzie ograniczona.

  Podsumowując - ten dysk nie jest już dyskiem, na którym można przechowywać ważne dane (bez ich kopii bezpieczeństwa na innym nośniku). Możliwe jest to, iż przy dalszym użytkowaniu "padnie" bez żadnego ostrzeżenia.
  Ewakuuj z niego ważne dla siebie dane, następnie polecam przeszukać forum pod kontem fraz "firmware, calypso, moduły SA"
 • Level 10  
  Zrobiłem test MHDD:
  <3ms - 249706
  <10ms - 226858
  <50ms - 671

  W dosie pracuje na PIO a w Windzie na UDMA6 :/
  Polecenie RPM nie działa, SMART nie żyje i nie mogę nigdzie znaleźć FW do tego "mięczaka". Druga sprawa nie czaję tematu z wgraniem nowego FW... PC3000 - emulator...

  Może HOTAIRem wygrzać płytkę elektroniki tego dyskacza? Bo prawda jest taka, że jak dysk ostatnio pracował jakieś 6 miesięcy temu to był pełnosprawny, później miał "bezrobocie" (leżakował w szufladzie). I teraz zgłasza błąd. Może szukam nie w tym, co trzeba błędu? Może bios mojej p.głównej ma coś nie tak. Mam niby najnowszą wersje bios, już resetowałem. Obie płyty, na których sprawdzałem dysk są na KT400 - bo do innych kompów nie mam dostępu.
 • HDD Recovery specialist
  Kolega dostał odpowiedź niech nie szuka tematu zastępczego .

  Bo jak chory ma raka to nie szuka się w nim grypy a leczy wygrzewaniem w piecu jak w Janku muzykancie.

  Albo kolega spróbuje naprawić S.A. dysku i S.M.A.R.T. albo da to komuś żeby to zrobił albo da spokój dyskowi . Dysk jedynie właściwie można próbować "naprawiać" w celu odzysku danych.

  to że dysk wcześniej działał no cóż .. kiedyś M.Jackson wydawał się sprawnym w świetnej formie człowiekiem dzisiaj już nie jest to takie oczywiste.
 • Level 10  
  Przyjąłem do wiadomości :). Dzięki za odpowiedź.
  Dysk jest pusty, nie ma co odzyskiwać - jest teraz magazynem danych mniej ważnych. Dam znać kiedy "zejdzie"

  Przepraszam za odbieganie od tematu ale lekko się uśmiałem:

  1. Trochę głupie porównanie "Janko muzykant" - jak pada mi końcówka mocy w telefonie to zazwyczaj wygrzewam ją ponownie do płytki i kontakt elektroniczny przywrócony, tym samym zasięg nie ginie. - z HDD moje pierwsze doświadczenie.
  2. "M.Jackson" - to najlepsze :) Zrobiłem swap obudowy dysku na inny kolor, talerzom zapewniłem prace w alkoholu, a głowice regularnie posypywałem jakąś używką by dawała rade :)

  Dziękuję Wam i pozdrawiam.
 • HDD Recovery specialist
  1) Janko muzykant leczony na zapalenie płuc przez wygrzewanie w piecu jak się skończyło ?
  2) M.J. Wyglądał jak by nigdy nic mu się nie działo nie mial żadnych problemów zdrowotnych tańczył szalał itp. Jak to się skończyło ?

  I w tym sensie pisałem

  Czyli to że dysk działał i nic się z nim nie działo nie oznacza że nie mógł mieć wad i problemów co spowodowało jego zejście.

  Lub leczenie w sposób nie adekwatny do choroby czyli zamiast naprawiać S.A. na powierzchni dysku (zapisy dane) bierzesz się za wygrzewanie elektroniki (Skutek może ale nie musi być opłakany)

  :)