Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWT-5088 problem z rozruchem

17 Sie 2009 15:44 2614 8
  • Poziom 18  
    Witam! W mojej starej AWT-5088 pojawił się problem z "pobieraniem wody". Pralka nie rozpoczyna cyklu prania, mimo, że programator się obraca. Po włączeniu prania zaobserwowałem buczenie z dołu pralki - okazało się że to silnik. Po zdjęciu paska silnik powoli się obraca, ale nie ma siły - jeżeli zatrzyma się go ręką to buczy. Co może mu dolegać? Czy jest to problem silnika, czy programatora, który ostatnio wymieniałem? Stawiał bym na kondestator ale ten silnik ma go chyba gdzieś zabudowany.
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator AGD i automatyka
    W tej pralce jest silnik komutatorowy, szczotki jakie są długie, ile cm węgla jest?
  • Poziom 18  
    Szczotki są OK, około 3 cm jeszcze zostaje do zjechania - tyle się chowa w szczotkotrzymaczu. Uprzedzając pytanie: rezystancja stojana: 2 Ohm, Rezystancja wirnika: 4,3 Ohm, rezystancja tacho: 70 Ohm.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista AGD
    Rezystancje mogą być dobre ale wirnik może być niesprawny.
    Sprawdź silnik poza układem.
  • Specjalista AGD
    Dobrze byłoby wiedzieć ile pobiera prądu silnik podczas próby ruszania.
    Duży prąd - oznaką, ze coś złego z silnikiem, mały prąd nawet przy próbie zahamowania silnika, to objaw uszkodzenia modułu (najczęściej triaka).
  • Poziom 18  
    Silnik kręci się lekko, bez oporów. Postaram się sprawdzić napięcia jakie dostaje silnik podczas ruszania. Pralkę użytkuje moja mamuśka, a ja kie kojarzę, czy w tym modelu przed pobraniem wody silnik kręcił bębnem czy dopiero po pobraniu wody. No i dziwne jest to buczenie silnika kiedy zatrzyma się go ręką.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    szypek72 napisał:
    Nie napięcia tylko prąd jaki pobiera silnik. Przede wszystkim podepnij go na krótko jak pisał kol. axxx.Instrukcja jak to zrobić oznaczona na tej stronie na niebiesko.

Nie za bardzo kumam co jest z tą stroną na niebiesko? Silnik sprawdzony poza układem - kręci bez problemu w obie strony. O dziwo po paru razach zakręcił się również w pralce z bębnem z wodą. Napięcie zasilające podczas normalnej pracy co okolice 180 V na stojanie i 60-80 V na wirniku. Niestety po paru próbach kręcenia programatorem praleczka rozpoczęła program tj. zaczęła pobierać samodzielnie wodę, zakręciła kilka razy bębnem i znowu zatrzymała się bucząc silnikiem. Napięcie zasilające to odpowiednio 60V i 18V. Pobór prądu na wirniku 1,8-4A niestety przy pomiarze na prądzie DC (AC nie mam w mierniku). poza tym zaobserwowałem jeszcze jeden problem: pralka, kiedy jeszcze silnik kręcił wykonywała jakiś cykl prania, kręcąc bębnem w obie strony ale bez wirowania i z nalaną do bębna wodą ale po skończeniu ostatniego cyklu rozpoczęła wypompowywanie wody i w tym miejscu programator zatrzymał się - pompa kręciła przez 15 minut aż jej odciąłem zasilanie.
  • Poziom 18  
    Na dzień dzisiejszy temat wygląda następująco:
    *wymieniłem ze starego programatora triaka i kondensator 1,5 uF - pralka ruszyła bez problemu, ale niestety po drugim cyklu prania klapa - maszyna się zatrzymała i zaczęła buczeć
    *ze schematu wynikało, że zasilanie na wirnik dochodzi z blokady otwarcia pokrywy (drzwi). Blokada została wyautowana - sukces - pralka ruszyła - po paru próbach wróciliśmy do punktu wyjścia. Co dziwne po przerwaniu obwodu tachometru silnik zrywał na maksa.
    * wymieniłem oba przekaźniki na stare, z drugiego programatora - kilka prób z przerywanymi programami i pralka chodzi - czekam teraz na serię porządnych prań mojej mamuśki. Jeżeli będzie bez kłopotu to temat zamknięty. Jeżeli nie będę truł dalej.
    1. Pytanie: dlaczego napięcie wirnika waha się w granicach 20-30 V?
    2. Dlaczego napięcie zasilania stojana waha się w granicach 120-180 V podczas normalnej pracy?
    3. Czy istnieją "serwisówki" dla tego typu Whirlpoola???

OK. Temat zamknięty. Po wymianie kondensatora i przekaźników pralka kręci od dwóch tygodni. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za rady.