Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie pompy głębinowej

17 Sie 2009 17:22 6159 10
  • Poziom 10  
    Witam
    Chcę w domu naprawić (zrobić) zabezpieczenie pompy głębinowej jednofazowej. W tej chwili jest bezpiecznik S191 B16 i przepuszczone przez wyłącznik silnikowy L N i "żółto - zielony". Wyłącznik to jakiś fael o zakresie 6,3-10A ustawionym na 9 A.

Niestety tabliczka znamionowa jest już nieczytelna - Ale widać wartości 1430 obr/min 50Hz 220V i 7,8 A

I tu moje pytanie: Jakie włożyć zabezpieczenia?
    Czy ten wyłącznik silnikowy jest konieczny (wydaje mi się że i tak nie jest prawidłowo podłączony).

Macie jakieś pomysły jak to poprawnie zrobić?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 18  
    Witam.
    Zabzpieczenie termiczne jest ustawione na prawidłową wartość 9A(1,1x7,8A=8,58A),ale na miłość boską NIE zabezpiecza się przewodów zerowych i ochronnych!!!.Przez zabezpieczenie ma przechodzić tylko przewód fazowy.Zerowy (roboczy) i ochronny idzie bezpośrenio na odbiorniki.Popraw to koniecznie i zostaw to zabezpieczenie - niczemu nie przeszkadza,a wręcz przeciwnie.Natomiast bezpiecznik ,,S,, wymieniłbym na 10A zwłoczny czyli ,,C,,.
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista elektryk
    Witam
    5bkera napisał:
    Witam.
    Zabzpieczenie termiczne jest ustawione na prawidłową wartość 9A(1,1x7,8A=8,58A),ale na miłość boską NIE zabezpiecza się przewodów zerowych i ochronnych!!!.

Pozwolę się nie zgodzić z kolegą. "Zera" czyli przewodu PEN nie należy przerywać w sieciach TN-C. Jeżeli jest wydzielony ( i oddzielony od przewodu ochronnego PE) przewód N i w dodatku jest on przewodem roboczym, to nie widzę przeciwwskazań do przerywania tego przewodu. Oczywiście przy zachowaniu ciągłości przewodu PE. Z równym powodzeniem można powiedzieć, że dla silnika trójfazowego należy przerywać tylko dwa przewody robocze. A to jest bzdura - i to niebezpieczna bzdura.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista Automatyk
    Do słusznej uwagi HeSza dodam, że przy zastosowaniu wyłącznika silnikowego trójbiegunowego należy L przepleść przez dwa bieguny wyłącznika, a neutralny przez pozostały trzeci biegun (lub odwrotnie) ważne aby prąd przepływał przez 3 bieguny- jest to podyktowane konstrukcją tego typu wyłączników.
  • Poziom 18  
    Tak...oczywiście macie rację.
    Kolego maroo25 czy masz instalację z przewodem ochronnym?,bo wiemy że jest doprowadzony,ale nie wiemy czy fizycznie spełnia swoją funkcję.Jest wyłącznik różnicowo-prądowy w zabezpieczeniu?
  • Poziom 10  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Reasumując :

1. Przewód L wpinam w zacisk 1 Wyłącznika
    2. Zacisk 2 i 3 łączę ze sobą
    3. Z zacisku 4 wychodzę z L do silnika.
    4. Przez zaciski 5 i 6 przepuszczam kabel N
    5. PE jest bezpośrednio wpięte do silnika.
    6. B16 wymieniam na C10

Dobrze zrozumiałem ?

PS. Instalacja ma przewód ochronny ale nie spełnia on swojej funkcji (nie ma na razie wstawionej różnicówki). To też chcę naprawić w najbliższym czasie. PS. Jak poprawnie dobrać różnicówkę?
  • Specjalista elektryk
    maroo25 napisał:
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Reasumując :

1. Przewód L wpinam w zacisk 1 Wyłącznika
    2. Zacisk 2 i 3 łączę ze sobą
    3. Z zacisku 4 wychodzę z L do silnika.
    4. Przez zaciski 5 i 6 przepuszczam kabel N
    5. PE jest bezpośrednio wpięte do silnika.
    6. B16 wymieniam na C10

Dobrze zrozumiałem ?

U mnie - ocena bardzo dobra:D
  • Specjalista elektryk
    maroo25 napisał:
    ...Instalacja ma przewód ochronny ale nie spełnia on swojej funkcji (nie ma na razie wstawionej różnicówki)...

Witam. To żeby przewód PE spełniał swoją funkcję to musi być RCD ? Kolego odrobinę zastanowienia zanim coś napiszesz.
    5bkera napisał:
    ...Natomiast bezpiecznik ,,S,, wymieniłbym na 10A zwłoczny czyli ,,C,,.
    Jasne, wymieniłbyś i pogorszyłbyś warunek ochrony przeciwporażeniowej Z*I=U. Pogratulować pomysłu! Policz Sobie co jest lepsze B16 czy C10 jeżeli impedancja pętli zwarcia wynosi przykładowo 2,5 Ω.
    Jak się mylę to mnie poprawcie. Pozdrawiam.
    Już nie wspomnę o tym, że popularne wyłączniki typu "S" posiadają człony zwarciowe bezzwłoczne. Obojętnie czy B,C czy D.
  • Poziom 18  
    maroo25 , a więc przewód ochronny z czym jest połączony... z ziemią czy może tymczasowo z przewodem zerowym?
  • Poziom 10  
    Z tego co się zorientowałem to w szafie rozdzielczej przewody ochronne są tymczasowo spięte z przewodami zerowymi.
  • Poziom 18  
    maroo25 napisał:
    Z tego co się zorientowałem to w szafie rozdzielczej przewody ochronne są tymczasowo spięte z przewodami zerowymi.

A więc wszystko dobrze było podłączone : 2 zera i przewód fazowy przechodził przez wyłącznik zgodnie z tym co napisał kolega atlantel :-).
    Do czasu założenia różnicówki połącz dodatkowo zero z przed wyłącznika z obudową pompy.