Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup migomatu-co wybrać??

17 Sie 2009 21:31 8132 4
  • Poziom 2  
    witam
    chce kupic migomat, zdecydowałem sie na bestera gdzyż chyba to najlepszy wybór z tego co tu pisza na tym forum, interesuja mnie dwa modele bester magster 220 oraz bester 2201 oba z wygladu sie niczym nie roznią parametry maja podobne, ten magster 220 jest troche mocniejszy
    nie spawam duzo ale chcialbym pożadny sprzet kupic, nie chce chyba raczej bestera 1801 czy 1613 bo slyszalem ze to słabe sprzety, slabe parametry maja, chce spawac rozne rzeczy cienkie jak i grube czasem typu bramy furtki, co sądzicie o tych modelach czy warte sa swojej ceny ( okolo 3 tys)czy warto je kupić??
    pozdrawiam i dziekuje za wszelka pomoc
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Tematów o migomatach jest sporo, nie chcę nowego zakładac wiec się podłącze pod ten który się nie rozwinął. Ja teraz mam dylemat jaki kupić większy migomat a mam Bestera 1800. Szukam coś co pociągnie 100% przy 300A z używek. Zdecydowany jestem na używany bo większość napraw sobie sam wykonam w razie czego, a i nawet mój bester na gwarancji się popsuł i jak pomyślałem ile będzie stał w serwisie to zdecydowałem się na utratę gwaracji i naprawę od ręki.

Czy zna ktoś migomaty Murex i Rowac ? Mieszczą się w przedziale cenowym autora tematu. Np rowac ks 41:

Zakup migomatu-co wybrać??

co on tam ma na wypasie tyle potencjometrów ?

Autorowi tematu powiem że bester 1801 ma mało zakresów i to czasem stanowi niezłe wyzwanie dla spawacza bo mi się zdarza że na 3 zakresie nie przetapia za dobrze a na 4 przepala blachę bez co chwilowego zatrzymania się aż metal ostygnie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 2  
    o wlasnie a powiedz mi jakie rzeczy tym besterem 1800 swoim spawasz? co konkretnie i jaka grubość tym migomatem mozna maksymalnie pospawac, wogole jak sie tym spawa?
    pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Ja niedawno nabyłem wynalazek Ozas DEP 401 z końca lat 80 (bez układu prostownika - 6 diod i radiatory) za śmiesznie niskie pieniądze. Obecnie buduję podajnik, prostownik już zrobiony.
    Przy 100% można jechać non stop 315A. Urządzenie jest dość proste: 2 styczniki, przekaźnik, transformator główny, transformator zasilający podajnik i podgrzewacz, prostownik, dławik, przełączniki zakresów napięcia i trochę za wielka obudowa (planuję zmniejszyć). W ten sposób niskim kosztem i trochę kombinując w wolnym czasie powstanie mały potworek :D

Próbowałem spawać i w porównaniu do migomatu 190A, zasilanego dwufazowo (400V) jest o niebo lepiej. Prawie nie występuje rozprysk (jak na argonie).
  • Poziom 19  
    emcio tym 1800 spawam 4mm i jestem pewien że jest spaw super, grubsze elementy spawam ale jakby to nazwać .... np przęsła ogrodzeń gdzie spawy wytrzymają bo tam nie ma dyżych obcążeń, ale potrzbuje większy migomat bo jak mam 5 przęseł to bester się 5 razy wyłączy z przegrzania.

Spawał ktoś tymi Rowac i Murex
    Edit :)
    Pojechałem dziś po ten migomat i nie zadziałał:D Po pomierzeniu okazało się że jeden z przeowodów sterujacych nie przewodzi z podajnika do wtycznki. Odpuściłem poszukiwania który to z ponad 20 we wtyczce bo źle na mnie patrzyli i kupiłem żeby nie jechać spowrotem 170 km pustym autem migomat migatronic 500A :)
    Szkoda bo po symbolach Rowac widac że ma dynamizację łuku i inne ustawienia.
    Oczywicie nie będe mógł z tej mocy 500A korzystać ze względu na mały przydział mocy ale zależało mi tylko i wyłącznie na cyklu 100% na mniejszych prądach. Zwykle spawałem do tej pory max 160A ale niestety ostatnio mam dużo spawania i bester się wyłanczał i to jest ból - kilkanaście minut czekania aż się wystudzi i włączy.
    To jest następna wada ten słaby cykl.

Testy szczegółowe zrobię jutro jak kupię drut to zdam relację, ale po tym co widziałem przy zakupie to micha mi się cieszy. Wygląda że ma 144 zakresy ale nie jestem pewien bo na przełącznikach ma 36 i dodatkowo ma 4 gniazda na przwód masowy które przekłada się zależnie od zakresu drutu. Przynajmniej nic innego nie wymyśliłem jak to że to 4 odczepy z trafa.

A jaki wogóle stosowac drut na ok 220A - czy 1,6 będzie ok. Migomat opisany jest do drutu 2.0 na ostatnim odczepie.