Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odtwarzacze CD

24 Dec 2002 22:35 1654 11
  • Level 2  
    Jaka jest przyczyna nieodtwarzania wszystkich płyt?
    Niektóre są odtwarzane bez problemów inne czasem zaskoczą a inne wogóle.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 2  
    laser jest czysty ale kłopoty nie znikły.
    :?
  • Level 15  
    No to sprawdź jaki masz stan płyt.
    Poszukaj powiązań między płytami które "zaskakują" zawsze, czasami i wogóle. Podejrzewam że to są powiązanie w stylu "stopień porysowania".
    Ewentualnie, może wiązka lasera jest zbyt słaba żeby czytać niebieskie i ciemnozielone płyty CDR (kolor świadczy o jakości. Im jaśniejsza strona nośnika tym lepsza. Aż do srebrnego) . Jeśli jest właśnie tak, to o odczycie CDRW nawet nie ma co marzyć.
    Wiąże się to ze zjawiskiem fizycznym towarzyszącym odbiciu światła. Tak się bowiem dziwnie składa, że ciemne kolory absorbują światło i zamieniają je w ciepło. Czarny mat ma współczynnik odbicia światła najniższy, a polerowane srebro (lustro) najwyższy.

Biorąc to pod uwagę, można wysnuć wniosek, że im bardziej zużyta i matowa soczewka oraz "wypalona" dioda lasera tym trudniej będzie odtworzyć dane zapisane na lichym nośniku.
  • Level 26  
    Albo laser nadaje się juz do wymiany :)
  • Level 11  
    jesli plyty sa w porzadku
    to stawiam dalej na brudny laser
    moze nie wszyscy wiedza co znaczy wyczyscic laser
    nie tylko z wierzchu........
  • Level 43  
    niektóre nie do końca dobrze nagrne płyty działają np u mnie ale nie można zmieniać na nastepne utwory. trzeba przewijać ręcznie. Sprawa nie odnosi się do czystości płyt i laserów niekiedy płyty prosto z nagrywarki nie wchodzą, a nowe ze sklepu wchodzą. TO taki chwyt na podświadomość.

Wszystko też zależy od starości CD-ka albo od tego na jakiej prędkości nagrywana była płyta audio
  • Level 11  
    popieram
    ja ngrywam maksymalnie x12
    i nie mialem problemow na zadnych sprzetach o ile byly czyste lasery
    a testowalem nawet na sprzetach ktore byly wyprodukowane dobrych kilka lat temu a moze i wiecej :-)
  • Level 28  
    Hmmmm to zależy też od jakości płyty. Na audio nie kupuj szmelców po 90 groszy. Jak ja nagrywałem płyte audio na płyce ESPERANZA to po parokrotnym przesłuchaniu płyty we wieży płyta zaczeła trzeszczeć. A co do płyt "MILLENIUM" to mam porównanie jeśli nagram jakiś film a np. na PLATINIUM ten sam to z płyty MILL... film mi się kopiuje jakieś 8 minut, a z PLAT... tylko 3 minuty :) Różnica w cenie to 10 groszy :)
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Cały problem sprowadza się do "jakości" sygnału z detektora w głowicy laserowej. Jeśłi płyta jest niskiej jakości, jeśli nagrywana była z dużą szybkości powstają czynniki osłąbiające odpowiedź PITu na płycie na promień lasera. Do tego może dojść zanieczyszczony ukł optyczny odtwarzacza (soczewka, pryzmat, kolimator...). Płyty tłoczone zawsze lepiej "odpowiadają", bo sam proces odczytu jest nieco inny (wygaszanie promienia następuję poprzez interferencję ze strumieniem odbitym, a nie jak na CD-R poprzez absorbcję barwnika!). Mogą być też inne przyczyny... błędy ogniskowania, śledzenia ścieżki... Jeśłi kilka takich niby nieznaczących czynników zaistnieje w odtwarzaczu jednocześnie - mamy problem z odtworzeniem. Najpierw zaczynają się problemy na CD-Rach kiepskiej klasy...potem na lepszych...potem musimy redukować prędkość palenia...aż w końcu mamy kłopoty i z tłoczonymi....taki los:(