Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podział internetu odbieranego z sieci wifi

MK1 02 Jun 2004 22:37 9654 33
    MK1
    Level 11  
    Mam pytanko
    Mam dostęp do internetu za pomocą karty pci wifi i zewnętrznej anteny kierunkowej. Na drugim kompie mój dzieciak ma net za pomocą kabla sieciowego którym są połączone nasze kompy ale tylko wtedy gdy mój jest włączony !!!. Jak to zrobić żeby dostęp do netu był na obu kompach niezależnie od tego czy ten z kartą pci wifi jest włączony czy też nie tzn. czym zastąpić tą kartę pci wifi ( access pointem ?) i czy da się doprowadzić sygnał do kompa dzieciaka bezprzewodowo instalując mu np. wyjętą z mojego kompa kartę wifi ?

Z góry Wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrowienia
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    kufel_
    Level 14  
    najprostrzym rozwiązaniem jest kupienie AP który by odobierał sygnał bezprzewodowo niezależnie czy jeden czy drugi komputer jest włączony, tylko że mysiałbyś wtedy zrezygnować z karty WiFi a oba komputery podłaczyć do AP który ma już w sobie Switcha za pośrednictwem zwykłych kart sieciowych które chyba już masz

Pozdrawiam
    MK1
    Level 11  
    Dzięki za info.
    Proszę jeszcze o radę jakej firmy AP kupić ( jaki model )
    I jeszcze jedno. Gdybym jednak chciał rozprowadzać dalej internet w domu drogą bezprzewodową ( karty pci wifi ) to czy mocno to komplikuje sprawę ?

Pozdrowienia
    grzesiox
    Level 19  
    nie mocno tylko musisz miec AP ktory moze obsluzyc dwie sieci radiowe naraz lub dwa najtansze apeki. Jeden tani apek do sygnalu zewnetrznego, a drugi na dom. Tylko wtedy twoj komp tez musi mies sieciowke z radyjkiem.
    MK1
    Level 11  
    Wielkie dzięki za wyjasnienia.

Teraz wiem że aby mieć internet odbierany z sieci wifi, rozprowadzony domu na kilku kompach bez kabli nie obędzie się bez kupienia dwóch AP.

I jeszcze jedno małe pytanko. Obecnie sieć rozpoznaje mój komp po adresie Mac karty pci wifi i przyznanym mi numerze IP. Jeśli zamienię kartę na AP to czy wystarczy powiadomić dostawcę internetu tylko o nowym numerze MAC apeka ? lub inaczej czy dostawca będzie u siebie widział tylko numer Mac AP a nie będzie wiedział że mam do niego dołączony router lub nastepnego AP aby mieć internet na innym kompie ? Pytam dlatego że nie wiem czy im się to bedzie podobało że dzielę łącze.

Pozdrowienia
    kondziub
    Level 21  
    MK1 wrote:

I jeszcze jedno małe pytanko. Obecnie sieć rozpoznaje mój komp po adresie Mac karty pci wifi i przyznanym mi numerze IP. Jeśli zamienię kartę na AP to czy wystarczy powiadomić dostawcę internetu tylko o nowym numerze MAC apeka ? lub inaczej czy dostawca będzie u siebie widział tylko numer Mac AP a nie będzie wiedział że mam do niego dołączony router lub nastepnego AP aby mieć internet na innym kompie ? Pytam dlatego że nie wiem czy im się to bedzie podobało że dzielę łącze.

Pozdrowienia

Pewnie nie bedzie im sie podobalo bo jakby nie patrzec z ich strony beda uwazali ze to kolejny uzytkownik, no chyba ze macie podzial lacza na stale (kazdy komp ma taki sam transfer) i beda wyrozumiali
    grzesiox
    Level 19  
    MK1 wrote:
    Wielkie dzięki za wyjasnienia.
    Teraz wiem że aby mieć internet odbierany z sieci wifi, rozprowadzony domu na kilku kompach bez kabli nie obędzie się bez kupienia dwóch AP.

wystarczy AP i roter lub jak chcesz radiowo po domu to dwa AP
    Quote:

Powiadomić musisz a co do podziału to jęsli zrobisz to jako wewnętrzną sieć (inne nry IP) to działą AP jako jeden użytkownik więc nie mogą się na takie cośnie zgodzić. Przejrzyj umowe - jeśli nie jest napisane że nie można sobie w domu podsieci zrobić to znaczy że wolno :)
    pzdr
    [/quote]
    MK1
    Level 11  
    Wielkie dzięki dla wszystkich za wyjaśnienia !!!!!!

Pozdrowienia
    kufel_
    Level 14  
    grzesiox wrote:
    nie mocno tylko musisz miec AP ktory moze obsluzyc dwie sieci radiowe naraz lub dwa najtansze apeki. Jeden tani apek do sygnalu zewnetrznego, a drugi na dom. Tylko wtedy twoj komp tez musi mies sieciowke z radyjkiem.

z tego co wiem, nie ma AP który obsługuje na raz dwie sieci , albo działa
    w trybie punkt - punkt albo punkt- wielopunkt , może mieć jeszcze funkcje repiter żeby dalej przkeierowywał sygnał ,
    a jesli taki tak jest jak mówisz to jak byś mogł to powiedz który bo szukałem czegoś takiego ale nic nie znalazłem ?
    adam_ha
    Level 12  
    Albo wszyscy którzy tutaj piszą nie mają o sieciach bezprzewodowych zielonego pojęcia i piszą aby mieć więcej postów, albo piszą takie bzdury z niewiedzy (pomijam już ogromną ilość błędów ortograficznych).
    Wracając do tematu:
    - po pierwsze: czy dostawca internetu korzysta z uwierzytelniania np. 802.1x, Radius lub czegoś podobnego?
    - po drugie: czy karta bezprzewodowa, którą posiadasz jest od tej firmy? Najprawdopodobniej stosują filtrację MAC adresów, czyli KAŻDA inna karta (nieważne, czy bezprzewodowa, czy zwykła) nie będzie pracować w tej sieci. Nie pomoże tutaj AP w trybie klient ponieważ nadal karty będą zgłaszać się swoim MAC (AP zresztą też :) )
    - po trzecie... i tak dalej
    Moim zdaniem NAJLEPSZYM sposobem jest przełożenie karty WIFI do jakiegoś słabego kompa (300,- zł) i uruchomienie na nim Linuxa z translacją NAT adresów lub maskaradą. Rozwiązanie to Kosztuje najmniej i jest najtrudniejsze w wykryciu przez dostawcę internetu.
    MK1
    Level 11  
    Dostawca stosuje filtrację MAC ale powiedzmy że powiadomię go o wymianie karty wifi na nową i podam mu nowy MAC tym razem APeka.
    Czy stosują filtrację Radius itp nie wiem.Postawienie serwerka na linux na starym kompie nie wchodzi w grę ( szkoda kasy na elektrownię no i z liunxem jestem na bakier ). Dlatego pytam czy AP pracujący w trybie klienta z podłączonym routerem będzie maskował (on albo router ) fakt podpięcia więcej niż jednego kompa ?

Pozdrowienia
    kufel_
    Level 14  
    adam_ha wrote:
    Albo wszyscy którzy tutaj piszą nie mają o sieciach bezprzewodowych zielonego pojęcia i piszą aby mieć więcej postów, albo piszą takie bzdury z niewiedzy (pomijam już ogromną ilość błędów ortograficznych).
    Wracając do tematu:
    - po pierwsze: czy dostawca internetu korzysta z uwierzytelniania np. 802.1x, Radius lub czegoś podobnego?
    - po drugie: czy karta bezprzewodowa, którą posiadasz jest od tej firmy? Najprawdopodobniej stosują filtrację MAC adresów, czyli KAŻDA inna karta (nieważne, czy bezprzewodowa, czy zwykła) nie będzie pracować w tej sieci. Nie pomoże tutaj AP w trybie klient ponieważ nadal karty będą zgłaszać się swoim MAC (AP zresztą też :) )
    - po trzecie... i tak dalej
    Moim zdaniem NAJLEPSZYM sposobem jest przełożenie karty WIFI do jakiegoś słabego kompa (300,- zł) i uruchomienie na nim Linuxa z translacją NAT adresów lub maskaradą. Rozwiązanie to Kosztuje najmniej i jest najtrudniejsze w wykryciu przez dostawcę internetu.

po co komplikować sprwę dokałdając następnego komputera do reszty , przecież można zgłosić adminowi sieci, żę chce rozbudować sieć w własnym domu i podać adres MAC AP w którym jest już wszystko a nie jeszcze linux na starym kompie który może sie wysypać tak jak mi kilkakrotnie
    grzesiox
    Level 19  
    No przecież to byłoby chamstwo ze strony operatora gdyby się nie zgodził na wymiane adresów MAC na nowe, jak już powiedziałem jak nie masz napisane że nie możesz dzielić połączenia to znaczy że możesz a czy je podzielisz przez router czy przez linuksa to już bez różnicy.
    @kufel_: ja też takiego jeszcze nie spotkałem a przydałby się dosćczęsto taki APeczek ;)
    MK1
    Level 11  
    Widzę że temat niektórych kolegów troszeczkę poruszył :D

Bardzo proszę o info jak to jest z tym widzeniem ( lub nie ) przez dostawcę internetu faktu podłączenia do APeka routera i następnych kompów. Chodzi o to czy jest on w stanie od razu zorientować się że dzielę łącze ( nie chodzi mi o jakieś zaawansowane metody monitorowania połączenia itp ale o to czy taki fakt widać u niego np. po pojawieniu się nowych nr IP ) Czy APek lub router maskuje nr IP urządzeń podłączonych dalej ?
    Sorry za pytanka z gatunku lamerskich ale sieci to dla mnie nowum :D

Pozdrowienia
    Nemo
    Level 31  
    A może sprzętowy router? Nie ma problemu z MAC'em - potrafią one klonować numer MAC. Wpiszesz mu stary numer i po sprawie. Tylko pozostaje jeden problem. Musisz znaleźć taki router, który będzie odbierał net poprzez WiFi. Zwykle routery muszą mieć kabelek sieciowy wpięty do gniazdka WAN, aby działały. Radiem potrafią tylko wysyłać sygnał - będąc dla niego serwerem, a nie klientem. Zatem musisz znaleźć router, który będzie pracował poprzez WLAN w trybie Client.
    Pozdrawiam.
    MK1
    Level 11  
    Rozwiązanie super !!!
    Tylko czy ktoś zna takie cudo i do tego nie kosztuje ono tyle co nowa beemka :?: :(

Pozdrowienia
    MK1
    Level 11  
    Witam ponownie.
    Kopałem dzisiaj po sieci cały dzień i niestety nic nie znalazłem w temacie APeka z routerem który może pracować w trybie klienta. Czy ktoś coś takiego produkuje :?:
    Pozostaje chyba kupić zwykłego AP ( praca jako klient ) i do niego dołączyć router :x

Dzięki dla wszyskich za zainteresowanie tematem i pomoc :!: :!:

Pozdrowienia
    grzesiox
    Level 19  
    Co do dostawcy to jak pisałem wcześniej, co nie jest zabronione to jest dozwolone.
    Zresztą jak masz porządnego dostawce i nie chce on się tylko jka najwięcej nachapać kasy i liczy się z opinią swoich klientów to bez problemu Ci na to pozwolą. Wiem bo sam pracuje w takiej firmie ;)
    Porozmawiaj z nimi jak masz problemy to kosztuje dużo mniej niż ładowanie kasy w drogi sprzęt, może Ci sami coś zaoferują, w końcu to sam podzielisz własne łącze na pół i tylko Tobie będzie gorzej to działało.
    Pozdrawiam
    pawlikowski_g
    Level 12  
    zastosuj AP w trybie klienta oraz router sprzętowy z możliwością klonowania MAC-a.
    Ja zrobiłem to na DWL 900AP+ oraz DI 614 . obydwa urządzenia firmy D-LINK..Proste i niezbyt drogie rozwiązanie .
    bat_s
    Level 11  
    Ja mam jeszcze jedno pytanie co do tego tematu. Czy jest mozliwe ukrycie tego drugiego komputera przed administratorem sieci? Tak aby on nie widział, że moja "działka" w sieci jest dzielona na dwa komputery w domu.
    Moze proxy, albo cos innego?
    piotrek141
    Level 2  
    Nalezy zakupic AP z trybem Access Point Client. Na nim ustawiamy MAC taki jaki miala karta sieciowa, mozna tez ustawic opcje Client DHCP. Potem nalezy podlaczyc Router sprzetowy kabelkiem od AP do gniazda WAN i skonfigurowac wejscie WAN tak jak byla kiedys skonfigurowana karta sieciowa (protokol TCP/IP). Potem to juz wystarczy podlaczyc do Switcha w Routerze komputerki domowe i odpowiednio skonfigurowac siec. Moj operator nie zalozyl blokady na MAC + IP, wiec do jednego MAC'a moge sobie przypisac 2 adresy IP wiec nie potrzebuje Routera. Nie wiem jak to jest u Ciebie. Dodam ze mam AP Planex GW11SP. Kosztuje tylko 200zl, do tego wystarczy kupic Router za 120 zl i wystarczy.
    bat_s
    Level 11  
    Wielkie dzieki, za informacje... Tylko, ze mnie nie stac narazie na zakup AP. Czy mozna to zrobic normalnie na polaczeniu komp-komp? Bez kupowania dodatkowego sprzetu?
    grzesiox
    Level 19  
    Łączysz dwa kompy i udostepniasz połączenie sieciowe za pomocą windowsa.
    Nikt tego nigdy nie zabronił bo niby czemu i myśle że nawet nie ma prawa.
    Koszt to dwie sieciówki o ile nie masz i kawałek kabla UTP, ewentulanie dwie sieciówki radiowe.
    daaanek

Level 17  
    MK1 wrote:
    Witam ponownie.
    Kopałem dzisiaj po sieci cały dzień i niestety nic nie znalazłem w temacie APeka z routerem który może pracować w trybie klienta. Czy ktoś coś takiego produkuje :?:
    Pozostaje chyba kupić zwykłego AP ( praca jako klient ) i do niego dołączyć router :x

Dzięki dla wszyskich za zainteresowanie tematem i pomoc :!: :!:

Pozdrowienia

a czytałeś o LinkSys WRT54G v.2.2 z alternatywnym oprogramowaniem?? czytałem na Elektrodzie i troche po necie i to jest chyba najlepsze rozwiazanie. zreszta sam dziś kupiłem i będe próbował tak zrobić, jak Ty masz zamiar..
    pozdrawiam!!
    daaanek

Level 17  
    tak, udało mi się go skonfigurować i działa w miarę poprawnie. jak potrzebujesz dokładne info, zapraszam na PW lub gg: 3722842
    mateusz lamparski
    Level 18  
    potrzebuje jakiegos speca od wrt54g mam uwalonego wrt-ka po nieprawidlowym flashu i nie idzie szukam albo dobrej instrukcji po jtagu albo fachowca pilneee!!!
    soldier41
    Level 15  
    Kolego zaproponowalem urzadzenie na ktorym mozna sprobowac zrobic cos takiego jak w temacie nie rozumiem twojej wypowiedzi. Dalem poprostu linka do specyfikacji urzadzenia. A ty moglbys byc troche mniej leniwy i stworzyc sobie nowy temat do twojego uwalonego urzadzenia.

Pozdrawiam.