Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Aluminiowa a Miedziana

harry88pl 18 Sie 2009 01:06 8488 6
  • #1 18 Sie 2009 01:06
    harry88pl
    Poziom 12  

Witam

Borykam się z następującym problemem:

Był u mnie w domu elektryk gdyś zakładał mi taryfę g12+ i patrzą na moją instalację powiedział że taka jak mam aluminiowa powoduje marnowanie się prądu o 30%... zastanawia mnie tylko czy chciał mnie naciągnąć na wymianę chcąc załapać się z fuchę czy taka jest prawda?

Jeśli można prosił bym o jakieś informację jak ma się zużycie prądu na aluminium a jak na miedzi na 1mb kabla

Jeśli jest tak jak on mówił - to dlaczego tak się dzieje?

Pozdrawiam
    Adrian

0 6
  • Pomocny post
    #2 18 Sie 2009 01:29
    Femen
    Poziom 16  

Biorąc pod uwagę rezystancje miedzi(17nΩ*m ) i rezystancje aluminium(28.2 nΩ*m) można łatwo obliczyć, że rezystancja drutu miedzianego o tym samym przekroju ma większą przewodność o 60% w stosunku do drutu aluminiowego. Trzeba również rozpatrzeć średnice, dla aluminium daje się większe niż dla miedzi.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #3 18 Sie 2009 02:02
    EAndrzej
    Poziom 21  

Skoro ten elektryk podał taki pseudo argument a innych nie podał to wystawił sobie sam ocenę swojej wiedzy czyli uwaga na naciągacza i dyletanta !

0
  • Pomocny post
    #4 18 Sie 2009 07:44
    mczapski
    Poziom 38  

Owe 30% dotyczy strat na przewodach, czyli w warunkach normalnych marginalnej wielkości. Gdyby straty ogólne były tak wielkie to po instalacjach aluminiowych byłyby jedynie wspomnienia. Tymczasem aluminium w dalszym ciągu jest stosowane przy budowie różnych (tańszych) urządzeń. A więc owszem instalacja z miedzi jest sprawniejsza, ale brak uzasadnienia dla wymiany na siłę (jeśli instalacja jest sprawna).

0
  • #5 18 Sie 2009 09:12
    harry88pl
    Poziom 12  

Dziękuje Wam za odpowiedzi :)

A już myślałem że będę płacił 90 a nie 120 :D no ale trudno :) teraz po założeniu taryfy będzie na pewno lepiej :)

Pozdrawiam
    Adrian

0
  • #6 18 Sie 2009 13:42
    ronwald
    Poziom 27  

Spadki napięcia na przewodach to raz, dwa to straty na rezystancji łączenia, które dla przewodów aluminiowych są większe ! Elektryk miał rację. Jestem w trakcie remontu domu, w którym jest instalacja elektryczna z lat 70 - siątych, postanowiłem wymienić wszystkie przewody na miedziane z powodów podanych jak wyżej.

0
  • Pomocny post
    #7 18 Sie 2009 14:14
    michcio
    Specjalista elektryk

Tak, ale straty energii są tak marginalne, że niemal żadne.

Ale oczywiście dostosowanie instalacji do dzisiejszych potrzeb jest jak najbardziej potrzebne.

1
  Szukaj w 5mln produktów