Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mobilne 12V na bateriach/ogniwach

Setesh 18 Sie 2009 09:29 2426 3
  • #1 18 Sie 2009 09:29
    Setesh
    Poziom 10  

Witam.

Mam mały problem z wyliczeniem więc jeżeli się mylę to proszę o poprawkę. (na forum nie znalazłem bo coś nawala w wyszukiwarce)

Chce mieć chwilowe napięcie 12V pod różne rzeczy - testowane ma być na wiatraczku z komputera bo tego mi najmniej jakby co szkoda :)

Chciałbym połączyć 3 baterie : 9V i dwa paluszki po 1,5V tak aby dało to około 12V (około bo pewnie nie będzie tak piękne że idealnie 12V :) )

Myślałem o połączeniu takim :

Code:

------------> ~12V ??? <------
              |                              |
              |                             [-]
     + ->   [ + ]__[-]---------_[+]_       __|__
           |          |       |     |     |     |
           |   9  V   |       |1,5 V|     |1,5 V|
           |__________|       |_____|     |_   _|
                                [-]         [+]
                                 v-----------^

Czy dobrze wymyśliłem ? ewentualnie mogą się różnić znaczki plusa i minusa na bateriach na "obrazku" ale ogólnie łączyło by się od plusa do minusa.

Będę wdzięczny za opinie pomoc a nawet krytykę :)

• #2 18 Sie 2009 11:04
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    "Teoretycznie" wszystko sie zgadza - będziesz miał 12V, ale tylko przy braku obciążenia.
    Bateryjki 9V mają bardzo małą obciążalność, ich "szczytem wydolności" jest ok. 50mA, więc jest logiczne, że z takiego "pociagu" wiecej uzyskać sie nie da, gdyż - zgodnie z regułą - wytrzymałość najsilniejszego łańcucha jest tylko taka, jak jego najsłabszego ogniwa.
    Sens ma łaczenie ogniw o możliwie zblizonej (jeśli nie takiej samej) wydolności.
    Jeszcze jeden pomysł: może być sensowne zbudowanie przetwornicy "step-up", która ci przetworzy np. 6V z 4 ogniw "R6" na 12V, tutaj możesz liczyć nawet na prąd 200mA, przy stabilnym napięciu.
    A wiatraczek od komputera pobiera ok. 100mA, lub wiecej ...

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Jeśli Twoja znajomość elektroniki nie pozwala na skorzystanie z prostego schematu, to sugeruję raczej wykorzystanie 8 szt ogniw "AAA", będzie to objętościowo mniej, niż 8 ogniw "AA" czyli R6.
    Ogniwa należy połaczyć lutowanymi kawałkami drutu, a potem całość owinąć taśmą klejącą.
    Zestaw 8 szt ogniw alkalicznych AAA w jednym opakowaniu kupisz w supersamie za 10zł.
    Jeśli nie masz doświadczenia w lutowaniu (trzeba lutować bardzo szybko, żeby nie przegrzać uszczelek w ogniwach), to poproś jakiegoś bardziej wprawnego kolegę. Lutować trzeba raczej "na pastę", a nie na kalafonię.

• #3 18 Sie 2009 14:25
    Setesh
    Poziom 10  

Dzięki.

Ogólnie potrzebuję aby wiatraczek "chodził" kilka do kilkunastu sekund za każdym razem jak go włączę.

Skoro bateryjka 9V nie da rady to pozostają paluszki - tyle że aby mieć 12 V muszę ich mieć teoretycznie 8 sztuk bo nie wiem z czego taką przetwornicę zrobić.

Miałbyś może gotowy przykład jak z 2 lub 4 baterii 1,5V (paluszki) wyciągnąć 12 V przez przetwornicę ? tzn z jakich elementów ją zbudować i schemat jak łączyć ?

Jakby co szukam czegoś na elektrodzie może coś się znajdzie to dam znać :)

// EDIT :

Znalazłem coś takiego ale nic z tego nie rozumiem poza tym że napięcie wchodzi 6V a wychodzi 12V - a jakie części nie wiem bo nie kojarzę elementów na schemacie :

Link do tematu : Link

Mobilne 12V na bateriach/ogniwach

tam też piszę że przetwornice step-up są drogie i można inne jakieś 555 wykorzystać ale nie kumam tego :(

Dodano po 28 [minuty]:

nic nowego nie znalazłem i jestem w kropce :(

kupić 8x1,5V paluszki zamiast tego ?

Dodano po 3 [godziny] 19 [minuty]:

znalazłem rozwiązanie - kupiłem baterię Duracell MN21/23 12V i działa - trochę słabiej ale daje możliwość sprawdzenia czy działa :)

PS : czy szeregowe/równoległe połączenie (nie pamiętam które - odwrotne do tego z "rysunku" powyżej) pozwala na zwiększenie amperażu ? Czy jak takie dwie baterie złączę to amperaż będzie większy ?

Będę wdzięczny za informację :)

• #4 19 Sie 2009 03:36
    Artur k.
    Admin grupy audio

Schemat który zamieściłeś nie przyda Ci się, to jest tzw podwajacz napięcia. Na wejście trzeba podać napięcie przemienne, a na wyjściu uzyskamy napięcie stałe.
    Problem w tym, że bateria daje napięcie stałe i układ działał nie będzie - na jego wyjściu uzyskamy 0V.

Najlepiej kupić dwa koszyczki na 4 ogniwa AA lub AAA, całość złożyć w ładną "kanapkę", połączyć i masz z głowy. Koszt koszyczków to jakieś 6-7zł i ma tą zaletę, że baterie można wymieniać :)
    http://www.prodin.pl/p,T3114,koszyk-4-baterie-r6-aa-s.html
    http://www.cnd.com.pl/produkt.php?produkt=2191&grupa=428
    Jak dobrze poszukasz to znajdziesz od razu z wyprowadzonymi przewodami.

Ta 12V bateria Duracell zbyt długo nie podziała, niestety.
    Wydajność prądowa zwiększa się przy równoległym łączeniu ogniw/baterii.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME