Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulator napięcia

arek13 03 Jun 2004 00:15 2541 2
    arek13
    Level 16  
    szukam schematu regulatora napięcia (od np. 100 - 230V sinus 50Hz) przy prądzie obciążenia do 25 A. Nie wiem czy zrealizować go na tyrystorze czy może w postaci przetwornicy (falownik). Zadaniem tego regulatora ma być zasilanie końcówki mocy w zgrzewarce ultradźwiękowej (Ucc=100-230V, Imax=20A, f=20kHz).
    Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł lub namiary to proszę o pomoc.
    miaro(malpa)interia.pl
    azibik
    Level 32  
    podaj więcej szczegółów
    może wystarczy zmodyfikowć układ zasilania zgrzewarki
    arek13
    Level 16  
    Owszem trzeba to zrealizowć w układzie zasilania generatora zgrzewarki. Problem jest tylko w tym, iż końcówka mocy zasilana jest bezpośrednio z napięcia sieciowego 220V, następnie jest ono prostowane i podawane na uklad przeciwsobny współpracujących tranzystorów. Więc aby sterować amplitudą drgań należy obniżyć wartość napięcia podawanego na mostek. Z praktyki wiem, że zakres regulacji powinien wynosić od 100-220V przy prądzie do 20A (dla odpowiedniej mocy wyjściowej). W nowoczesnych układach zasilania takich zgrzewarek stosuje się pólprzewodnikowe przekaźniki (solid state relay), ale jak je wysterować. Czym tam się dokonuje regulacji (kątem wyzwolenia przekaźnika), jeśli tak to jak to dokładniej zrealizować. Nigdy wcześniej nie używałem ich w takim celu poza normalnymi stanami włacz/wyłącz.
    Pozdrawiam i czekam na jakieś informacje.