Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta przepala procesory ?Jak zachowuje sie spalony procesor

03 Cze 2004 03:43 28028 21
  • Poziom 19  
    Sluchajcie dotychczas mialem amd athlonxp-tb 2200+ i plytke ecs k7s5a.
    I teraz tak po przeczyszczeniu od kurzu wszstkiego (przed czyszczeniem chulal jak nowka a mialem go 8 miesiecy bez zadnych napraw) po zlorzenu wszystkiego do kupy wlanczam i od co komp po 5 sek. sie wylanczal i tak z 5 razy go wlanczalem az spalil sie procek !! no nic niewrzne procka wymienilem i co dalej juz sam nic niegrzebalem tylko xanioslem do serwisu gdzie kupilem wszystko tylko ze przynioslem im procka kupego jako nowego bo ten przepalony juz nienadawal sie do jakiego kolwiek pokazywania nawet :D . przychodze po 5 godzinach do serwisu do ktorego owego dnia przynioslem plytke grafike ram i nowego procka z prosbą aby mi go zasadzili sparwdzili itp.. jak juz przyszedlem powiedzano mi ze plyta pali procki hehe i nowy procek zostal tez spalony niby przezmnie coprawda jak kupilem nowego procka (2200+ tego samoge co byl wczesniej) i sam zasadzilem go do plytki to komp sie uruchomil to ja zadowolony powsadzalem wszystkie karty wsadzilem wszstko w obudowe podlaczylem nagrywarke dysk stacje dyskietek itp.
    uruchamiam kompa ustawiam sobie biosik tak jak zawsze to robilem i co dalej daje na save bios y/n dalem yes i komp w tej chwili powinien automatycznie sie ruchomic ponownie a ty czarny ekran i migajacy punk na ekranie wylaczylem go szybko uruchamiam ponownie i wszstko dziala oprocz penych paru mankamentow jakimi byl carny ekran i co 3 sek komp sam sie resetowal ?? co sie stalo se mysle i wlasnie w tym momencie zanioslem do sprawdzenia ...

i teraz mam pytanie jesli procesor sie spali to czy wlasnie takie objawy wystepuja ? czy to poprostu plytka sie pojarala ?? i procesor widzialem procka ktorego kupilem i niewygladal tak jak tamten ze od dolu tam gdzie są nurzki jakiego kolwiek zaczernienia tak jak to bylo w procku nr.1 (spalonym) czy mozliwe ze jesli niema widocznych objawow uszkodzenia serwis mnie robi w jajco i spalil mi procka ?? mowiac ze powoduje zwarcie ? pomurzcie prosze bo teraz mecze sie na laptopie a kocham stacjonarne !!

JAK ZACHWUJE SIE SPALONY PROCEK ?? odpowiedzcie mi abym mial pewnosc czy oni mnie robia w jajco skoro sie krecą wiatraki a plyta wawiuje
    ??
    Przy pierwszym procku ktory chulal juz dlugi czas umnie przy spaleniu stanelo wszystko !! a przy kupnym wiatraki sie krecily !! wszystkie !!

PORAŻAJĄCE NIECHLUJSTWO. Proszę natychmiast poprawić błedy i zastosować się do zasad pisania w języku polskim - interpunkcja, znaki przestanowe, duże litery itd.
    [jankolo]
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 19  
    wydalem jak dlamnie durze peniadze na nowy procesor bo 275 zl i jeszcze nastepny mial mi pujsc ?? moze to cos z plytką ??
    skoro wiatraki sie wszystkie kręcą to czy moze on byc spalony ?(nowie tu o procesorku nr.2 nowym)
    wybaczcie ze tyle pisze ale strasznie sie zamartwiam :(:(:(:( :cry:
  • Poziom 15  
    Witam
    Sprawa jest taka - jak się zjara procek, to komp już nie wstanie... (to tak jakbyś odpalał kompa wogóle bez procka:))
    Twój problem to cosik z płytą główną (a może za dużo podkęcony był ten procek, lub wentyl nie działa) Możesz sprawdzić jeszcze zasilacz czy wszystkie napięcia są OK oraz jakie jest napięcie na rdzeń podawane.
    pozdro
    bolo16
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 19  
    a jak sadzisz czy ten proceslaw nowy tez mogl pujsc ?? przeczytaj dokladnie od poczatku do konca jesli mozesz moj post :) moze ty bedziesz wiedzial
    Wierze w was kochani "_
  • Poziom 13  
    Objawami spalenia lub złej pracy pocesora jest ukruszenie rdzenia (mały kwadracik na środku) szczególnie widoczne na brzegach rdzenia(nadpalenia,wżery). przyczyną tego jest zły sposób zakładania procesora.Można taki procesor spróbować odzyskać: umyć go w spirytusie lub innym rozpuszczlniku, wysuszyć pokryć silikonem (ważne: nieużywać silikonu zmieszanego z opiłkami metalu"srebrnego" ,bo przewodzi prąd i pogłębia się zwarcie,można także po wysuszeniu pokryć wżery klejem np."distalem"lub innym epidianem. Po takich zabiegach czasami udaje się odzyskać procesor. najważniejsze jest żeby przy zakładaniu węntylatora nieprzekrzywić go bo wtedy właśnie uszkadza się brzegi rdzenia szczególnie gdy sprężyna went.. jest bardzo mocna. niektóre wentylatory wręcz docisk mają na jedną stronę i to je dyskredytuje całkowicie. [/b]
  • Poziom 19  
    Rozumiem ale czy jak przy spalonym procku nic kompletnie niedziala nawet wentyl zasilacza a przy nowym wszystko dziala tylko ze nic sie niewyswietla to co w tym wypadku robic ? wziasc odnich ten procek ispradzic w innym serwisie ??
  • Poziom 15  
    Witam
    Masz rację mocvas, ale nie do końca. Profesor nie musi być wcale ukruszony, jak go za mocno podgrzejesz, to nic ci się nie ukruszy, tylko trochę zmieni barwę :).
    Nie ryzykowałbym z montowaniem kolejnego procka do tej płyty. Najlepiej oddać płytę do serwisu. Z twojego postu rozumiem, że kompa złożyli ci "fachowcy" w serwisie (oczywiście chodzi mi tu tylko i wyłącznie o tak zwanych "fachowców"). Jeżeli tak, to niech się oni teraz bujają z problemem. Ja w dalszym ciągu stawiam na awarię płyty głównej. Mam jeszcze tylko taki jeden pomysł: spróbuj zresetować BIOS (zworką lub zewrzeć styki baterii), może masz pochrzanione ustawienia (FSB czy napięcia).
    Najlepsze wyjście - zakup nowek płyty głównej (jakiś np ASROCK - tanie i nienajgorsze)
    pozdro
    bolo16
  • Poziom 19  
    zastanawiam sie tylko jesli mam gwarancje na nowy procek to czy jak go dzisiaj oddam to czy go wogóle przyjma niewidac ponim zadnych oznak uszkodzenia poprostu nowka no oprocz tego ze jest nanim troszke bialej pasty :) czy ja mam ta paste usunac czy wsadzic do pudelka i na podstawie gwarancji im go oddac ? a jak juz by mi dali sprawny to obiecuje sobie ze kupuje nowa plyte !!
  • Poziom 18  
    A może zacząć od wymiany zasilacza-może on jest winny za tą sytuację z paleniem procesora.Wstawiałem uszkodzony procek do dobrej płyty(metodą podstawiania) -ruszał tylko wiatrak na procku,można sprawdzić linie zasilania procka omomierzem przy odpietym kablu zasilającym płytę i porównać z drugą płytą -dobrą.
    A swoją drogą ciekawe że sprzątanie komputera może być takie kosztowne-Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Skoro wszystko działało przed to mam pytanie , czyściłes kompa sprężonym powietrzem czy odkurzaczem , i czy przy zakładaniu radiatora nie zjechał Ci śrubokręt i nie uszkodziłeś sobie płyty ?? są tam bardzo małe elementy bierne po obu stronach płyty . Bo o ile nie jest uszkodzony regulator napięcia na płycie to samospalenie procka nie jest raczej możliwe . Dlatego pytanie o dkurzacz bo podczas wsysania kurzu generują sie duże ładunki elektrostatyczne które mogą uszkodzić elektronikę .
  • Poziom 29  
    Jak możesz to sprawdz procka na innej plycie, posprawdzaj tez napięcia w zasilaczu, zobacz tez czy radiator równo przylega do procka, jezeli nerowno dolega bardzo szybko nagrzewa się rdzeń procka i nie nadąża oddac ciepła na radiator, włącza sie zabezpieczenie termiczne i komp się resetuje.

pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Rocky24 napisał:
    zastanawiam się tylko jesli mam gwarancje na nowy procek to czy jak go dzisiaj oddam to czy go wogóle przyjma niewidac ponim zadnych oznak uszkodzenia poprostu nowka no oprocz tego ze jest nanim troszke bialej pasty :) czy ja mam ta paste usunac czy wsadzic do pudelka i na podstawie gwarancji im go oddac ? a jak juz by mi dali sprawny to obiecuje sobie ze kupuje nowa plyte !!

jo

jak nic w tym sklepie nie mówiłeś ze ci się poprzedni procek spalił i ze masz cos z płytą to powinni przyjąć (o ile tez na procku nic nie widać) bo nie są w stanie sprawdzić czy to ty go spaliłeś czy to wada fabryczna, a pasta na rdzeniu niech będzie bo mogą się przy...nic ze pasty nie stosowałeś i ze przez to procka przegrzałeś.

danshi 8)
  • Poziom 12  
    Cytat:
    mocvas Wysłany: 03 Cze 2004 04:36 Temat postu: Re: Plyta przepala procesory ???? Jak zachowuje się spalony

--------------------------------------------------------------------------------

Objawami spalenia lub złej pracy pocesora jest ukruszenie rdzenia (mały kwadracik na środku) szczególnie widoczne na brzegach rdzenia(nadpalenia,wżery). przyczyną tego jest zły sposób zakładania procesora.Można taki procesor spróbować odzyskać: umyć go w spirytusie lub innym rozpuszczlniku, wysuszyć pokryć silikonem (ważne: nieużywać silikonu zmieszanego z opiłkami metalu"srebrnego" ,bo przewodzi prąd i pogłębia się zwarcie,można także po wysuszeniu pokryć wżery klejem np."distalem"lub innym epidianem. Po takich zabiegach czasami udaje się odzyskać procesor. najważniejsze jest żeby przy zakładaniu węntylatora nieprzekrzywić go bo wtedy właśnie uszkadza się brzegi rdzenia szczególnie gdy sprężyna went.. jest bardzo mocna. niektóre wentylatory wręcz docisk mają na jedną stronę i to je dyskredytuje całkowicie. [/b]

po przeczytaniu tego posta chcialbym sie dowiedziec jednego:
    mam procka bartonka 2500 i ukruszyl mi sie rdzen (ten prostokącik na środku) dziala ok :o , ale podkrecam go i sie troszke grzeje. szlifowalem i polerowalem radiator. temp nieznacznie zmalała. :roll: pomyślałem ze zastosuje jakas dobra paste , aktualnie mam arctic cooling chyba- czyli poprostu silikonowa sperma.
    A WIEC CZY MOGE UZYC NP. PASTY ARCTIC SILVER ??? :?: :?:
    , KTORA ZAWIERA SREBRO, SREBRO NATOMIAST PRZEWODZI PRAD,
    CZY TA PASTA NIE ZEWRZE MI MI RDZENIA W TYM MIEJSCU GDZIE JEST UKRUSZONE?? :?: :?:
    rdzen jest ukruszony w rogu, czekam na konkretna odpowiedż!!
  • Poziom 18  
    witam i podziwiam za pomyslowosc, ale w/g praktyki nadmierne grzanie procecora rownoznaczne jeste z jego uszkodzeniem i cokolwiek bys nie robil to zawsze uszkodzony procesor,tymbardziej z ukruszonym rdzeniem.Jezeli mam byc szczery to w obecnej dobie tanich podzespolow nie kombinowal bym nadmiernie,ale sprobowac warto jedynie w kontekscie leprzego odprowadzania ciepla z procesora jak zwrocic bacznie uwage na napiecie procesora i bez podkrecanie co w konsekwencji daje wyzsza temperature.
    zyczyc powodzenia i pomyslnosci
  • Poziom 12  
    nie zrozumialem , twej odpowiedzi!! napisz mi to jasniej
  • Poziom 31  
    boże co za glupoty!!!!!
    mocvas:
    połatasz procka klejem i co zyskasz???będzie nadmiar kleju to założy ci się nierówno radiator i gwarantuje że ukruszy się z drugiej strony albo będzie miał z 15 stopni więcej....a jak do tego nie działa to napewno nie zacznie....takie bzdury zostaw sobie do filozofowania.....

rtvom:
    nadmierne grzanie procka znaczy o braku pasty,słabym wentylatorze lub za małym radiatorze....gdyby procesor był uszkodzony to by zawieszał kompa w bardzo dziwnych momentach albo by wogóle nie startował...tym bardziej że teraz co seria procków to inne temperatury.....

normaklnie powinniescie nobla dostać za pomysłowość........

do autora:
    sprawdź(choć moze być trudne) czy nie urwałeś żadnego elementu,sprawdz kondensatory....
    mialem taka płyte - procek przetrwał ale płyta poszła z dymem(zasilanie)
    rzecz w tym że gdybys mial uszkodzony procesor nic bys nie zobaczyl na ekranie a jesli udaje ci sie wejsc do biosu i pozniej zwiecha to lepiej wymien ta plyte(to raczej nie zasilacz ale tez go sprawdz moze byc niestabilny)poki jeszcze dzialaja ci inne elementy......
  • Poziom 37  
    A ja mam pytanie do kolegi Zbynia. MAm kompa po grzmocie. Padl zasilacz i twardziel. Natomiast mam dylemat czy walnieta jest plyta czy procek .Po wlaczeniu na ekranie ciemnosc, glucha ciemnosc - noc nadchodzi (grafika ok.); ale wentylatorek na procku sie kreci ,no i nie wiem co jest. Moze jakas porada :) Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Jezeli procek jest spalony to raz ze nic nie zobaczysz na ekranie a dwa ze lampka od power'a na obudowe bedzie mrugac co okolo 1 sek oraz nie uslyszysz pikniecia z glosniczka w obudowie. Sprawdzone na p3 550.
  • Poziom 37  
    A wlasnie ten procek to P3 500 . Lampka sie swieci a w glosniczku cisze slysze :)
  • Poziom 31  
    Golota napisał:
    Jezeli procek jest spalony to raz ze nic nie zobaczysz na ekranie a dwa ze lampka od power'a na obudowe bedzie mrugac co okolo 1 sek oraz nie uslyszysz pikniecia z glosniczka w obudowie. Sprawdzone na p3 550.

zgadzam sie - to samo na xp1600+ z tym ze power led swiecil normalnie, u mnie objawy takie same jakby nie bylo procka.
  • Poziom 10  
    witam.mam podobne pytanko.latalem po necie i nagle pojawil mi si eczarny ekran , a nastepnie jakby rozmazane literki ale nic niemozna bylo odczytac.po czym uslyszalem dziwny dzwiek , takie brzeczenie. kompa wylaczylem.po ponownym uruchomieniu monitor niedostaje sygnalu , lampki na klawie sie niezapalaja, po krotkim czasie znowu zaczyna brzeczec. sprawdzilem na innym kompie pamiec , dyski , monitor -- sa ok. grafika na innym kompie po probie przelaczenia z 32 bitow na 16 pokazuje niebieski ekran i zrzucanie fizycznej pamieci. co sie stalo. spalona grafika , procesor czy plyta ?? gg 7701773
  • Poziom 10  
    Witam :)
    Chciałbym się podzielić podobną sprawą jaka jest poruszona w tym temacie. Dostałem kompa od znajomego, który się włączał ale był ciemny ekran monitora i po około 5 sek. resetował się i tak w kółko. Po dokładnych oględzinach doszedłem do wniosku, że to procek, ale nie byłem na 100% pewien. Z uprzejmości znajomego udało mi się dostać się do płyty głównej, która obsługiwała procesor. Okazało się, że wszystko jest ok z procekiem. Wyrok tym razem padł na pamięć, ale tez była ok i tak dalej. Aż w końcu została tylko płyta główna. Nie myślałem, że przy uszkodzeniu płyty głównej wogóle ona odpala, a jednak. Po odkręceniu jej od obudowy okazało się że jest ona lekko przypalona od spodu. Zostało mi tylko kupić nową płytę główną i zmontować od nowa kompa. Wszystko śmiga jak marzenie.

P.S.

Moderowany przez jankolo:

Traktuję ten post jako naturalne podsumowanie starego tematu. Zamykam

Przez mój wywód chciałem tylko uświadomić Wam, że to nie zawsze procek jest wszystkiemu winien, nawet po OC.