Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A300 - nie działa klawiatura po zalaniu

diodak_ 18 Sie 2009 22:11 9161 10
  • #1 18 Sie 2009 22:11
    diodak_
    Poziom 15  

Witam,
    Klawiatura tego laptopa została zalana jakimś brązowym płynem(Herbata?). Komputer po włączeniu startuje, pojawia się ekran powitalny biosu i zaraz po tym w momencie gdy powinno rozpocząć się ładowanie systemu migający znak "zachęty" zaczyna świecić ciągle a z głośników wydobywa sie ciągły pisk z krótkimi przerwami.
    Dodam jeszcze, że przy pomocy klawiatury nie można wydać żadnych poleceń(nie reagują klawisze f2 do przejścia do setupu) a klawisz caps lock jest cały czas włączony(podświetlony).

Odłączyłem klawiaturę myśląc, że błąd ustąpi ale bez niej jest tak samo.
    Na płycie gł znalazłem 2 miejsca gdzie dostało sie kilka kropel tego płynu(jedno przy gnieździe od taśmy klawiatury), wyczyściłem je izopropanolem ale efekt jest nadal ten sam. Podejrzewam też układ kontrolera klawiatury ale nie mogę go znaleźć, czy jest on wbudowany w Chipset?. Może to jednak tylko klawiatura?
    Proszę o radę

0 10
  • #2 19 Sie 2009 00:17
    zbyszq
    Poziom 18  

Możliwe że jednak klawiatura, komputer bez niej się nie włączy. Spróbuj wymienić, jak nie pomoże to zostaje płyta główna ew. ram.

0
  • #3 19 Sie 2009 01:00
    lpm11
    Poziom 22  

Bios piskami informuje o krytycznych błędach.

Jaka to sekwencja? Tak przykładowo:
    Dla biosów AWARD: 3 krótkie 1 długi - Błąd inicjalizacji karty graficznej - jej brak, złe zamontowanie w złączu, nie podłączony monitor itp.

0
  • #4 19 Sie 2009 01:18
    ictorn
    Poziom 20  

WITAM
    Też mam Toshibę, ale P300-133 i ratowałem klawiaturę z słodkiej kawy UWAGA:
    0,5 l SPIRYTUSU LUBELSKIEGO.
    Moczyła się cały dzień - działa.
    W Twoim przypadku może być to kontroler. Dostałem parę dni temu FS Amilo Pa1510 z wyrwanymi klawiszami. Odłączyłem jego klawiaturę (pikał niemiłosiernie) i podłączyłem klawę USB - działa, więc po odłączeniu (fizycznym) swojej, podłącz tą USB (jak masz).
    Pozdrówko

0
  • #5 19 Sie 2009 09:11
    diodak_
    Poziom 15  

Witam,
    Dzięki za porady, klawiatura na pewno jest nieźle zalana bo klawisze sie kleją , na początek będę ja próbował wyczyścić, możliwe że to ona jest głównym problemem. Czy tając notę katalogową jednego z chipów Intela który znajduje się na płycie gł. dowiedziałem się, że bez klawiatury lokalnej komputer nie będzie działał prawidłowo(brak możliwości przejścia do uruchomienia systemu , błędy..), więc myślę że to może być klawiatura.

0
  • #6 04 Paź 2009 19:06
    amper46
    Poziom 1  

Mam ten sam problem z moim laptopem. Jeżeli chcesz wejść w system to musisz wcisnąć kombinacje klawiszy jak zacznie ci to pikać
    Obok klawisza Ctrl powinieneś mieć klawisz FN
    Wciśnij FN + Esc i po jakiś 10 sekundach powinno przestać a system powinien wystartować.

0
  • #7 27 Paź 2009 21:53
    fafal03
    Poziom 2  

mam prawie identyczny problem, i ten sam laptop. tylko ze zalany został piwem. tez te pikniecia z glosnikow w tym samym momencie. Nie wiem co robić. HELP ;p

diodak jak zyjesz jeszcze na tym forum to daj znac jak sie skonczyla ta sytuacja u ciebie ;).

0
  • #8 28 Paź 2009 07:57
    diodak_
    Poziom 15  

U mnie niestety wymiana klawiatury nie pomogła(choć wyglądała na uszkodzoną)
    Uszkodzony jest prawdopodobnie kontroler klawiatury WPCE775LA0DG
    Pozdrawiam

0
  • #9 28 Paź 2009 09:08
    fafal03
    Poziom 2  

a mozliwe ze te pikniecia oznaczaja ze sporo klawiszy jest naraz wcsinietych ??, bo jak te pikniecia wystepuja, to jak zaczynam troche wciskac ta klawiature to przechodzi do systemu i normalnie działa, system, wszystko ok. tylko ta klawiatura wariuje. kilka klawiszy działa, kilka jak sie nacisnie to cały czas tak jakby sie przycisnely i nie chcialy sie odcisnac, niektore wogole inna literke pokazają, moze po prostu klawiatura jest zabrudzona od tego piwka, i trzeba ja przeczyscic dokladnie. Kompletnie sie na tym nie znam;/, moze jakies opinie ? Piwka sie wylał dosłownie łyk mały. Toshiba A300

A co do tego kontlorera, to jest wielki koszt aby go wymienić czy coś ? Laptop nie mój, to jest największy problem ;p

Pozdrawiam.

0
  • #10 28 Paź 2009 10:52
    diodak_
    Poziom 15  

W tym wypadku to raczej tylko wina klawiatury,
    Wymontuj klawiature z laptopa i wymocz ja w izoprpanolu lub spirytusie 95%
    Jesli nadal nie pomoze to wymien klawiature na nowa- koszt nowej to ok 100pln

0
  • #11 28 Paź 2009 11:18
    fafal03
    Poziom 2  

tak to chyba tylko klawiatura. podpialem normalna przez usb i działała czyli kontroler chyba nie moze to byc. dzieki za porade, sprobuje reanimowac a jak sie nie uda kupie nowa, bardzo droga na szzczescie nie jest, widze ze mialem sporo szczescia :)

0