Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SGI33E15EU-uszkodzony moduł programatora

18 Aug 2009 22:37 21635 16
 • Level 23  
  Witam.
  Uszkodzenie powstało, po burzy, gdy zmywarka po zakończonym cyklu zmywania była w funkcji END. Objaw był taki, że nie dawała żadnych oznak. Po dostaniu się do programatora (LT 5560 003516_C - procesor MLT 22527) było wystrzelonych kilka ścieżek w obrębie zasiania płytki. Po odbudowaniu ścieżek i wymianie jednej zlokalizowanej zwartej diodzie SMD typu 1N4148 zmywarka włącza się i pobiera wódę, natomiast zauważyłem, że jej nie podgrzewa, a tylko coś w niej co parę minut "pyknie".

  Nie wiem czy tak powinno być, ale mogę podczas tych wykonywanych czynności otworzyć drzwiczki zmywarki, a chyba przed awarią nie można było tego zrobić podczas cyklu mycia? Co zrobić, kto by się ewentualnie podjął naprawy tego modułu, albo gdzie niedrogo taki moduł można kupić?
  Pozdrawiam
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Home appliances specialist
  Zmywarki nie mają blokady drzwi. Nie wiem jaki w niej jest moduł ale najczęściej w nich grzałkę załącza przekaźnik.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 23  
  Witam na module od tej zmywarki są napisy: LT 5560 003516_C . Jest tam procesor MLT 22527. Gdzie szukać takiego modułu?
  pozdrawiam
 • Moderator
  Witam.
  Proponuję jednak zamieścić kilka bardzo dobrej jakości zdjęć z obu stron płytki PCB.
  Może coś na niej zobaczymy do sprawdzenia i obędzie się bez zakupu nowego modułu.
  Pozdrawiam Brać lutującą.
 • Level 23  
  Witam.
  Znalazłem jeszcze uszkodzonego jumpera w zasilaniu pierwszego od lewej przekaźnika, załączam fotki. Może ktoś naprawia te moduły, albo ma schemat tej płytki. Na małej płytce są dwa mikroschwitze, są one niedostępne dla użytkownika-do czego one służą?
  Zmywarka Bosch SGI33E15EU-uszkodzony moduł programatoraZmywarka Bosch SGI33E15EU-uszkodzony moduł programatora
 • Level 23  
  Witam
  może po takim przepięciu trzeba zresetować moduł, ale jak o się robi, może slużą do tego te dwa switze co o nich pisałem. Proszę o pomoc.
 • Home appliances specialist
  Zrób lepsze zdjęcia z dwóch stron z tych nie idzie nic zobaczyć.Aparat na najwyższej rozdzielczości i nie może zadrzeć bo wyjdzie zdjęcie rozmazane.Muszą być widoczne napisy na elementach SMD.
 • Level 23  
  Witam, walczę nadal z tą zmywarką, w tej chwili zmywarka pobiera wodę, daje się resetować(czyli spuści wodę). Po pobraniu wody nie rozpoczyna zmywania wstępnego, nie uruchamiają się ramiona (pompa sprawna). W płycie elektronicznej już niemalże wszystko sprawdziłem. Wątpliwość budzą tranzystorki smd, które siedzą w liniach zasilania cewek 4 przekaźników. Mają one oznaczenie W25. Mierząc je miernikiem cyfrowym,mają różne przejścia względem wyprowadzeń i to mnie dziwi, bo wszystkie mają te samo oznaczenie. Katalogi kodów smd wskazują na jakiś regulator smd, ale 4-nóżkowy i tu jest problem bo te tranzystorki mają typowe obudowy dla smd. Może ktoś miał ktoś z tym do czynienia. Co można za nie podstawić??
  A najchętniej to bym kupił nowy moduł , może ktoś z Panów serwisantów taki posiada do sprzedania za przystępną cenę, nie taką oczywiście wygórowaną, jak w magazynie głównym serwsu Boscha-zdjęcia modułu wyżej.Pozdrawiam.
 • Level 23  
  Dodaję jeszcze zdjęcia tego modułu w obudowie.
  Zmywarka Bosch SGI33E15EU-uszkodzony moduł programatora

  napis na module to:
  Siemens
  typ n/o
  25.08.05 01 53
  9 000 077 709
  EPG54103 AL 3.2.02
 • Moderator
  Witam.
  Pisałem już powyżej chcesz aby ktoś udzielił Ci pomocy zamieść jak najwyższej jakości zdjęcia!
  Zamieściłeś, że tak powiem coś co tylko można nazwać szkicem poglądowym dla wyglądu, kształtu płytki PCB...
  Czy w dzisiejszych czasach jak Ci na czymś zależy to tak trudne jest do zrealizowania (idź do osoby, która posiada odpowiedniej jakości aparat)?
  Te dane jakie zamieściłeś tylko mogą sugerować, że struktura tranzystora to NPN lub PNP i jest to tranzystor zwany: digital transistor
  Natomiast oznaczenia kodowe do rozwikłania zagadki to już wyższa szkoła jazdy (ja mam swoją koncepcję), ale oczekuję zdjęć tej płytki z obu stron w rewelacyjnej wręcz jakości... :D
 • Level 23  
  Witam, po przerwie, wklejam dobrej jakości zdjęcia, jak pisał przedmówca i proszę o pomoc. Elementy oznaczone jako 1 i 2 były uszkodzone, natomiast te tranzystory, co wcześniej o nich wspominałem W25 oznaczyłem jako nr 3.
  Zmywarka Bosch SGI33E15EU-uszkodzony moduł programatoraZmywarka Bosch SGI33E15EU-uszkodzony moduł programatora
 • Moderator
  Witam.
  Miernik daj na zakres 20K i rób pomiary, a sugeruję, iż może to być tranzystor:
  PDTA114TK. Oczywiście ja tylko sugeruję nic więcej, a jeśli to są takie same tranzystory wszystkie trzy sztuki to można je jednak wylutować choćby po to aby zrobić pomiary porównawcze na nich.
  Pozdrawiam Brać lutującą. :D
 • Level 23  
  Moduł ten posiada 4 takie same obwody z takimi tranzystorkami. Sterują one cewkami przekaźników. Z racji tej, że są te tranzystory są takie same, to już w chwili robienia pomiarów i zauważenia, że są to jakieś nietypowe elementy dokonałem ich zamiany miejscami, ale to nic nie zmieniło w działaniu zmywarki. Dlatego też należy chyba stwierdzić, że tranzystorki chyba sa dobre. Może podać sygnał z innej gałążi z procka na ten obwód i wtedy będzie widać czy wina leży po stronie procka??
  A może pamięć się wysypała i jakiś BIN z niej uleciał??
 • Moderator
  W takim razie skłonny jestem przychylić się do powyższych wniosków (niestety)... :cry:
 • Level 23  
  Witam, TONI_2003 twoja sugestia chyba jest trafna. Pisałem wcześniej, że te tranzystory W25 są jakieś dziwne przy pomiarach, więc zamieniłem je miejscami. Trafił się chyba ten uszkodzony bo teraz, po jeszcze jednej zamianie pompa ruszyła. Więc potrzebuję dowiedzieć się co to za tranzystor ten W25, ten co wskazałeś PDTA114 też nie wiem gdzie go kupić?
 • Helpful post
  Moderator
  zebro wrote:
  Więc potrzebuję dowiedzieć się co to za tranzystor ten W25, ten co wskazałeś PDTA114 też nie wiem gdzie go kupić??

  Zapewne jest ciężko dostać, ale nie Masz prawie, że innej możliwości oprócz rozwiązania rysunkowego na PW.
  Pozostaje Ci tylko tak spróbować nic nie stoi na przeszkodzie by tak to wykonać. :D
 • Level 23  
  Moje zmagania z tą zmywarką zakończyły się (żonka szczęśliwa). Winne były tranzystorki W25 ( oznaczone na zdjęciu jako 3). Początkowo sądziłem, że jeden z nich był uszkodzony, bo w porównaniu z pozostałymi miał inne rezystancje pomiędzy wyprowadzeniami. I to była zmyłka okazało się, że to on był sprawny, a te pozostałe mające podobne rezystancje były właśnie uszkodzone.
  Wymieniłem je na tranzystorki SMD o kodzie 24 (DTC114ECA - SOT23 - NPN dtr 50V /100mA 10K + 10K), które pozyskałem z płyty radia samochodowego Sony. Po zamontowaniu ich wszystko śmiga aż miło.

  Dziękuję szczególnie koledze TONI_2003, jego informacja o tranzystorach przyczyniła się w rozwiązaniu problemu.