Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kabel teleinformatyczny bez izolacji

tsr_v2 18 Sie 2009 23:46 3092 21
  • #1 18 Sie 2009 23:46
    tsr_v2
    Poziom 9  

Witam,
    mój pierwszy post ok nie ważne :

Pytanie
    potrzebuje zakupić kabel UTP lub FTP bez zewnetrznej ochrony(izolacji) na obrazku to coś szarego (dla laików). Gdzie takie coś można kupić? Szukam po necie i nie za bardzo mi wychodzi. aha i czy to ma jakąś swoją nazwę taki rodzaj kabla ? (tak wiem skrętka itp) ale bez izoalcji!?

kabel teleinformatyczny bez izolacji

Bo obieranie 300m kabla z osłony mnie nie ratuje... :/
    pomożecie ?

0 21
  • #2 18 Sie 2009 23:58
    KSRhaziel
    Poziom 36  

W każdym sklepie ze sprzętem sieciowym dostaniesz, pewnie też w większości sklepów komputerowych mają. Pytasz po prostu o kabel sieciowy i każdy powinien zrozumieć.
    Na allegro jest cały dział z kablami - https://ssl.allegro.pl/4441_kable.html.
    I na koniec pytanie - w czym Ci przeszkadza izolacja?

0
  • #4 19 Sie 2009 00:22
    lpm11
    Poziom 22  

W sumie to nie wiem jak z zakłóceniami.. w takiej rurce 12 kabli?

Ale..Wiedz o tym że w każdym kablu sieciowym tylko 4 kabelki są wykorzystane. zobacz na wikipedię Wykorzystywane są tylko styki 1,2,3,6
    A co do izolacji jak pociągniesz na siłę jedną parę to izolacja się urwie i bardzo łatwo odchodzi.
    Mój drugi pomysł(nie sprawdzany) jest taki żeby puścić kabel do wifi.

0
  • #5 19 Sie 2009 00:29
    KSRhaziel
    Poziom 36  

Toż to przecie zwykłe kabelki miedziane. Możesz zastąpić je dowolnymi. Aczkolwiek puszczanie takiej wiązki kabelków (dla 12 klientów) nie jest dobrym pomysłem. Przemyśl to lepiej.

0
  • #6 19 Sie 2009 07:57
    tsr_v2
    Poziom 9  

spoko, chce tylko znalesc taki kabel gdzies w jakimś sklepie np.: internetowym, pomysl jest sprawdzony i wszystko śmiga. także skupcie się :P

ja wykorzystuje po 1 parze do klienta 1,2,3,6

0
  • #7 19 Sie 2009 08:55
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Istnieje coś takiego jak jednoparowy kabel telefoniczny.

0
  • #8 19 Sie 2009 09:16
    piter3
    Poziom 15  

A do czego masz zamiar do stosować?
    Bo przy tym co opisujesz mam nadzieję że nie do budowy sieci. :!:

0
  • #9 19 Sie 2009 12:02
    marcin1700
    Poziom 17  

Cytat:
    Norma ISO/IEC 11801:2002 opisuje sposób oznaczania kabli. Norma mówi, że kable powinny posiadać opis w składni xx/yyTP, gdzie yy-opisuje pojedynczą parę kabla (np. UTP - para nieekranowana), a oznaczenie xx odnosi się do całości kabla.

Przyjmowane przez xx i yy oznaczenia to:

* U - nieekranowane (ang. unshielded)
    * F - ekranowane folią (ang. foiled)
    * S - ekranowane siatką (ang. shielded)
    * SF - ekranowane folią i siatką

Spotykane konstrukcje kabli

* U/UTP (dawniej UTP) – skrętka nieekranowana
    * F/UTP (dawniej FTP) – skrętka foliowana
    * U/FTP - skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii.
    * SF/UTP (dawniej STP) – skrętka ekranowana folią i siatką
    * S/FTP (dawniej SFTP) – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z siatki
    * SF/FTP (dawniej S-STP) - skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z folii i siatki

0
  • #10 19 Sie 2009 13:09
    gnomtijo
    Poziom 11  

Z tego co udało mi się doczytać to masz zamiar podłączyć 12 klientów w sieci do jakiegoś urządzenia - switcha np. Więc jeżeli zmieścisz w swojej rurce 6 przewodów z izolacją to jest ok bo wykorzystywane są tylko 4 drutki z każdego przewodu (polecałbym min. 7 dla świętego spokoju i ew. przerwy). Jeżeli zastosujesz inny przewód np. "sieciówka z TPSA" to przy 3 metrach odcinka klient-urządzenie będą problemy. Kupisz tani przewód i podczas wkładania do swojej rurki przetniesz gdzieś izolacje to max po 2 latach będą problemy. Dostępne obecnie na rynku przewody kat.5 w cenie poniżej 200 zł netto za 305m (na dzień dzisiejszy) są strasznie kiepskie.

0
  • #11 19 Sie 2009 18:30
    tsr_v2
    Poziom 9  

nie rozpisujecie sie jak mam wykonac budowe sieci! ja mam z groy zlecone takie cos i pytam sie tylko gdzie taki kabel mozna kupic. znajomy kupil kiedys 4 rolski(po 305 m) wlasnie taki kabel jaki ja szukam (był to firmy BLACK BOX) także nie piszcie to jest zle a co dobre.

0
  • #12 20 Sie 2009 11:43
    piter3
    Poziom 15  

Koledzy próbują Ci uświadomić, że są pewne zasady dotyczące budowania sieci. Ktoś kto to zlecił ma prawo tego nie wiedzieć ale Ty skoro robisz takie rzeczy powinieneś uświadomić mu jak to wygląda w praktyce. A z tego co widzę albo nie masz o tym pojęcia albo chcesz odwalić hałę a później niech się martwi ktoś inny.
    Dobrze że nie pracujesz w budowlance - chociaż jak pokazujwe życie tam takich ludzi tez nie brakuje :|

0
  • #14 20 Sie 2009 16:35
    sq9cwd
    Poziom 27  

Po tylu wywodach chciałbym podsunąć jeszcze jeden pomysł. Jak już koledzy wcześniej zauważyli w normalnej skrętce 4-parowej wykorzystana jest jedynie połowa przewodów. Lata temu właśnie ze względu na dość ograniczoną ilość miejsca w rurkach stosowałem skrętkę 2-parową. Sprawdzała się tak samo dobrze, a zajmowała mniej miejsca.
    W wyszukiwarce na allegro szukaj frazy MADEX 305m KAT.5E DRUT 2PARY 2x2x24AWG. Skopiowane dokładnie z portalu, więc nie powinieneś mieć kłopotu z odszukaniem. Szukałbym jeszcze po hurtowniach elektrycznych, sklepach a nawet hurtowniach komputerowych.
    Odpowiedź chyba wyczerpuje zagadnienia.
    Pozdrawiam.

0
  • #15 20 Sie 2009 17:07
    KSRhaziel
    Poziom 36  

sq9cwd napisał:
    Po tylu wywodach chciałbym podsunąć jeszcze jeden pomysł. Jak już koledzy wcześniej zauważyli w normalnej skrętce 4-parowej wykorzystana jest jedynie połowa przewodów. Lata temu właśnie ze względu na dość ograniczoną ilość miejsca w rurkach stosowałem skrętkę 2-parową. Sprawdzała się tak samo dobrze, a zajmowała mniej miejsca.

Taka skrętka dwuparowa to "zwyczajny" kabel telefoniczny (http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=kabel+telefoniczny). Owszem płaski kabel zajmuje około 1/3 "zwykłej skrętki". A sprawdzała się tak samo dobrze, bo jak wspomniałem wszędzie ta sama miedź.

0
  • #16 21 Sie 2009 09:55
    piter3
    Poziom 15  

Skrętka dwu parowa którą przedstawił sq9cwd nie jest zwyczajnym kablem telefonicznym. W kablu telefonicznym żyły nie są poskręcane a co zatym idzie nie nadaje się do sieci zwłaszcza w przypadku dalszych odległości. Także "ta sama miedź" o której piszesz to nie wszystko.
    Pozatym chyba nie wolno zamieszcząć linków do allegro :?:
    A temat faktycznie już wyczerpany.

0
  • #18 21 Sie 2009 18:27
    KrzysztofS
    Poziom 18  

"W kablu telefonicznym żyły nie są poskręcane" Jak to nie ?? Słabiej ale są. No chyba że mówimy o jakimś psełdo kablu. Jednak się doczytałem że mówimy....... to przewód płaski do podłączenia ściana telefon ..........

0
  • #19 22 Sie 2009 14:32
    sq9cwd
    Poziom 27  

Stardard Fast Ethernet, bądź jak kto woli 100Base-TX jako medium transmisyjne przewiduje miedzianą skrętkę nieekranowaną UTP kategorii D. Kable telefoniczne według wg europejskiej normy EN 50171 to skrętka kategorii A. Vampire86, nie wiem dlaczego chcesz do szybkiej transmisji używać przewodu marnej jakości, zaprojektowanego do przenoszenia głosu. Na krótkie odległości może nawet zadziałać, ale raz, że możesz mieć kłopoty z uzyskaniem pełnej prędkości (przećwiczone), a dwa, że z każdym metrem spada szansa na poprawną pracę takiego rozwiązania.
    Nie wyważajmy otwartych drzwi-standard opracowano po to, aby producenci zarówno sprzętu, jak i okablowania mogli zapewnić wymagane parametry. Pseudooszczędności tego rodzaju prędzej, czy później zaczynają się mścić. Mówię to z pozycji osoby, która podłączyła ponad 500 osób do swojej sieci.
    Pozdrawiam.

0
  • #20 22 Sie 2009 15:10
    Tommy82
    Poziom 39  

Wsadź w tą rurę 2 skrętki dla bezpieczeństwa i kable zasilające i wsadź po drodze switcha. Inna opcja to właduj tam światłowód

0
  • #21 22 Sie 2009 17:30
    lopr_pol
    Poziom 22  

KrzysztofS napisał:
    "W kablu telefonicznym żyły nie są poskręcane" Jak to nie ?? Słabiej ale są. No chyba że mówimy o jakimś psełdo kablu. Jednak się doczytałem że mówimy....... to przewód płaski do podłączenia ściana telefon ..........

Kabel telefoniczny jest skrecany ale inaczej, czworkami. W utp do sieci komputerowych parami a to nie to samo :)
    W czasach kiedy skrętka kosztowała 15zl/mb a sieciówka 10Mb tyle co 1/4 kompa uruchamiałem sieć 10Mb (sąsiedzką) na 4 zyłowym kablu telefonicznym. Po wybraniu odpowiednich żył na pary chodziło na jakieś 70-80m bez problemu parę lat.

0
  • #22 23 Sie 2009 01:21
    Yasiek_N
    Poziom 14  

lpm11 napisał:
    Wiedz o tym że w każdym kablu sieciowym tylko 4 kabelki są wykorzystane. zobacz na wikipedię Wykorzystywane są tylko styki 1,2,3,6.

Ale AFAIR Gigabit Ethernet wykorzystuje wszystkie cztery pary i to w obie strony. Więc jeśli w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości planuje się wymianę sprzętu na szybszy, należy się nad tym zastanowić...

0
  Szukaj w 5mln produktów