Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

syriusz TC502

tomtele1 03 Jun 2004 10:18 1915 10
    tomtele1
    Level 14  
    Uszkodzenie było złożone: Brak wizji, fonia jest.
    - przepalony bezpiecznik B502 w gałęzi 142V. Przyczyna transformator Tr018 (wymieniony). Po uruhomieniu przepala się potencjimetr R618 (ograniczenie Jk). Przyczyna powielacz TPN31 (wymieniony). Po kolejnym uruchomieniu wysokie wchodzi na chwilę i uszkodzeniu ulega BU 208A. Przyczyną chyba był R597 zamiast 33 om miał 0,5 om. Po wymianie jest bez zmian. Dalej uszkadza się BU. Wymieniłem elki, kostki w układzie odhylania H i efekt jest taki że załącza wysokie jest wizja na ok. minutę następnie zwęża się obraz z prawej strony stopniowo coraz bardziej (bardzo się przy tym grzeje BU i wyłączm bo szkoda kolejnego BU.
    Czy ktoś może mi podpowiedzić co jest przyczyną przegrzewia BU i takiego jego zachowania. ???
    Limi
    Level 18  
    Musisz sprawdzić sterowanie BU, trafko sterujące(oscyloskop).
    Ps.Oczywiście BU masz z pewnego żródła.
    jangiere
    Level 19  
    sprawdź przetwornicę na żarówce- chyba przetwornica się rozpędza
    Fazii
    Level 32  
    Wymień diody D519, D520, podstaw C571 i jeszcze raz C563.

Pozdrawiam
    Fazii
    tomtele1
    Level 14  
    Zabawę z żarówką zrobiłem odrazu po spaleniu pierwszego BU. Pod sztucznym obciążenie było wszystko OK!. Zrobiłem jak pisze fazii i dalej jest tak samo.
    Fazii
    Level 32  
    Ooooo to nie dobrze!sprawdź R595 (w bazie BU) Wypni C571 i załącz, sprawdź czy jest wysokie i czy BU się nadal grzeje, jak tak to trafo jak nie to cewki.

Pozdro
    Fazii
    tomtele1
    Level 14  
    Sprzęt naprawiony ! okazało się że źle odczytałem wartość R597. Było napisane na schemacie R33, a ja zinterpretowałem to błędnie jako 33 omy zamiast 0,33. Po wstawieniu właściwej wartości i wymianie elek w układzie gen. H przestał palić BU i sprzęt działa OK.
    Fazii
    Level 32  
    tomtele1 wrote:
    Przyczyną chyba był R597 zamiast 33 om miał 0,5 om. Po wymianie jest bez zmian. Dalej uszkadza się BU. [/u] ???

To ja to przesaję rozumieć ! To z tego wynika, że telewizor był dobry

Pozdro
    Fazii
    tomtele1
    Level 14  
    nie był dobry, wstawiałem co prawda złą wartość rezysrora ale jak wspomniałem trafione były też elki w gen. H. Powodowały to, że rozpędzał się generator.
    chudek
    Level 14  
    proszę wymienić kondensatory w modulatorze