Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora Menuet 6204 - przesterowany sygnał

Ptolek 19 Aug 2009 09:56 5163 7
  • #1
    Ptolek
    Level 36  
    Witam,
    mam na stole takie radyjko, odbiór jest na wszystkich falach, wymieniłem kondensator sprzęgający przed EBL21. Poskutkowało to zmniejszeniem się prądu anodowego z 53mA do 32mA. Norma to chyba ok. 35mA.
    Napięcie na anodzie stopnia poprzedzającego lampę EBL21 to tylko 46V, tak ma być?
    Napięcie anodowe 285V, za opornikiem 1k 250V.
    A usterka jest taka, że po podaniu sygnału (na pewno dobrego) na wejście gramofonowe, są duże zniekształcenia, dopiero przy bardzo małej mocy są znośne. Z radia tak samo oczywiście.
    Sama lampa EBL21 wygląda podejrzanie o tyle, że od góry nie jest cała zasrebrzona tylko w 60% i trochę prześwituje.
    Co teraz pomierzyć?
    Schemat jest tu:
    http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1962_07_1.htm
  • Helpful post
    #2
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Link - ten schemat jest przydatniejszy, zawiera prądy i napięcia, a układ niewiele się różni.

    Jeśli masz dostęp do miernika o wysokiej (10MΩ i więcej) rezystancji wewnętrznej, sprawdź co się dzieje na siatce sterującej triody m.cz. (nóżka 4 na ECH21) i siatce sterującej EBL21 (nóżka 3). Zobacz jeszcze, co się dzieje po wymianie kondensatora 5,1nF - równolegle do pierwotnego uzwojenia transformatora głośnikowego. Sprawdź także sam głośnik na innym wzmacniaczu.
  • #3
    Ptolek
    Level 36  
    Przyznam się, że sprawdzałem na głośniku 8-omowym, bo oryginalne (razem 10 omów) są przykręcone do obudowy i byłoby niewygodnie.
    Sam już nie wiem, może to ma tak zniekształać, z niezbyt dużymi zniekształceniami na oporniku 10 omów 5W osiąga moc ok. 1,5-3W, zależy jak ustawię potencjometr (o tym poniżej).

    Co ciekawe, jeżeli w radiu dam potencjometr glośności na maksimum, a na generatorze zmniejszę poziom, to zniekształcenia są mniejsze, a jak sciszę na radiu i zwiększę na generatorze, to są większe. Widać to wyraźnie na oscyloskopie, i oczywiście to jest przy tej samej mocy wyjściowej.

    Na rezystorze "automatycznego minusa" jest ok. -5,4V, na siatce EBL21 jest -4.5V. Na razie wymieniłem tylko C32. Albo mi się zdaje, albo do wymiany jest jeszcze C38? (C30 na schemacie Mazura).
    Zastanawiam się jeszcze, skąd się bierze ujemne napięcie na siatkach ECH21? I to aż -8V na siatce tej pierwszej lampy.
    Na siatce triody z ECH21 jest -1V do -1,3V.

    1. Tętnienia 7Vpp na kondensatorze głównym C40 są w normie?
    2. Okazuje się, że kondensatora równolegle z uzwojeniem pierwotnym w ogóle nie było. Wstawiłem na razie 3nF ale niewiele to zmieniło. Na schemacie Mazura jest 5100pF, na schemacie Menueta jest 3000pF. Jaki wstawić?
    3. Jak sprawdzić, czy czułość wzmacniacza jest odpowiednia? Na krótkich falach gra za cicho, nie wiem czy to wina odbioru czy wzmacniacza.

    Schemat Menueta z wartościami elementów:
    Diora Menuet 6204 - przesterowany sygnał

    Mam miernik 10MΩ i oscyloskop.
  • #4
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To radio ma moc wyjściową rzędu 2W i ma święte prawo zniekształcać przy wyższych mocach - przyczyną jest nieduży transformator głośnikowy. Jest to ponadto stopień pojedynczy w klasie A, zatem na przyrządzie możesz obserwować wiele (ale niesłyszalnych) zniekształceń. Katalog podaje zniekształcenia na poziomie 10%. Zatem polegać tu można - moim zdaniem - na własnych uszach i empetrójce :)

    Siatka triody m.cz. bierze ujemne napięcie z generatora heterodyny. Do pierwotnego uzwojenia TG daj 5,1nF, aczkolwiek nie jest on tam niezbędny.

    Jeśli zatem prądy i napięcia nie są podejrzane (nie wydają się być podejrzane) - podłącz dobry głośnik ośmioomowy i posłuchaj kilku znanych Ci przebojów.
  • #5
    Ptolek
    Level 36  
    Wymieniłem gumki w gramofonie, w sumie dwa kondensatory w radiu, zestroiłem jak się dało i nie jest źle. No, może nie całkiem zestroiłem, nie chciało mi się ruszać cewek heterodyny, żeby ustawić dobrze zakresy, bo coś jest przesunięte, ale niedużo.
    Do transformatora przylutowałem kondensator 4,7nF/1kV, nie miałem 5,1nF.
    Temat prawie zamknięty, mam jeszcze jedno pytanie - obraz na magicznym oku odchyla się nieco z powodu pola magnetycznego magnesu głośnika. Tak było od nowości, czy mogła być jakaś osłona na lampie?
  • Helpful post
    #6
    pepitto
    Level 18  
    Ptolek :) Problemy o których mówisz może powodować zużyta(lecz nie do końca) lampa EBL21 (jeśli getter jest już "prześwitujący" świadczy to o pogorszeniu prózni) Na oczku w swoim menuecie mam tylko "plastikopodobną" osłonę i pole magnetyczne głośnika nie wpływa w żadnym stopniu na EM84 (wiem ma być EM80 ale zdobyłem radio z EM84 więc zostało) 4,7nF to nawet za dużo, 5,1nF troche zawężało pasmo przenoszenia od góry więc zmniejszyłem do 2,2nF, ponadto miałem spalone TG więc wsadziłem TG2,5 (co zresztą tez może wpłynąć na zmniejszenie zniekształceń) pamiętaj o tym że wkładka granofonowa daje mizerniutki sygnał (kilka mV) a mp3 koło 0,7V więc nic dziwnego że się przesterowuje. Należy także wziąść pod uwagę moc wzmacniacza m.cz. w tym odbiorniku, a nie jest ona powalająca.
  • #7
    Ptolek
    Level 36  
    Podstawiałem inną EBL21 i nie było specjalnej róznicy, chyba za dużo chciałem od tego radia. Niby katalogowo lampa oddaje te 4W, ale transformator głośnikowy jest mały... druga sprawa to taka, że zniekształcenia narastają przy zwiększaniu mocy w inny sposób, niż we wzmacniaczach tranzystorowych klasy AB i B.
    Wkładka gramofonowa (Uk-3) daje wyjątkowo duży sygnał, raczej kilkadziesiąt mV.
    Co do magicznego oka, może sprężynka, którą przymocowałem lampę, jakoś na nią wpływa. To już sobie sprawdzę.
    Kondensator na pierwotnym dałem 4,7nF i tak zostanie, głośniki i tak nie mają powalającego pasma.
    Na dniach oddaję radio właścielowi. Dzięki za zainteresowanie.
  • #8
    studisat
    Tube radio receivers specialist
    To nie jest odbiornik wysokiej klasy. nie ma w nim rozwiązań pozwalających na poszerzenie pasma p.cz. (i pasma otrzymanego syngału m.cz.).

    Ponadto zestaw lamp typowy dla taniego prostego radia popularnego. Nie ma we wzmacniacz m.cz. ujemnego sprzężenia zwrotnego - nie może być z racji niewielkiego wzmocnienia triody z drugiej ECH2 1pracujaćej jako przedwzmacniacz m.cz.

    Powyższe skutkuje m.in.:
    tanim trafem głośnikowym - pasmo powyżej 8kHz to i tak za dużo na tej klasy radio AM, również moc nie najwyższa a szczególnie brak zapasu w tymże trafie dla basów.

    O ile przy odbiorze radiowym nie można się spodziewać istotnego poziomu sygnałów m.c.z poniżej 100Hz to podłączając np. MP3 z modnym obecnie 'basiorem' plus podbicie pasma w dolnej części sygnału zaoowocuje kiepskim odtwarzaniem. Po prostu przy nawet niewielkiej mocy dla średniej części pasma m.cz. (gdzie ucho jest najczulsze) dla niskiej części nastąpi głębokie przesterowanie stopnia mocy.

    Głóśniki zapewniłyby dobre brzmienie (no chyba zę ktoś upiera na cykanie tak powyżej 12kHz dla większości dorosłych niesłyszalne) - ale by to wykorzystać należałoby przebudować wzmacniacz - dodać USZ, dodać jeszcze jeden stopień na triodzie (można pokusić się o przełączenie triody z pierwszej ECH21 - heterodyna - stpoień m.cz. - jedna to wymaga odpowiedniej staranności). No i inne trafo głośnikowe albo ograniczenie pasma od dołu nie niżej niż 80Hz. (większość małych współczesnych kolumienek i tak nie przenosi poniżej 70 - 90Hz).

    Pozostaje pytanie czy warto. Według mnie chyba łatwiej zdobyć wyższej klasy radio z porządna skrzynką - owszem kasa itd. a dla odtwarzania w stylu 'umcyk' niestety zadowolić się co najwyżej hybrydą - półprzewodniki - para MOSFET'ów na wyjściu. Wtedy ograniczenia trafa głośnikowego nie będą miały miejsca jak i generalnie bylejakość współczesnych kolumn gdzie nie zważa się na ich impedancję dla każde z odtwarzanej częstotliwości (stponei tranzystorowe radzą sobie z badziewnymi kolumnami). Stopień mocy lampowy - porządne (drogie) trafo głośnikowe plus porządnie zaprojektowane kolumny o łaskiej charakterystyce impedancji w całym zakresie odtwarzanego pasma (nie znajdziesz ich w większości sklepów - teraz dominuje tandeta).

    Musisz to przemyśleć o sam zadecydować. Albo przywyknąć do innego brzmienia - porzucić tą idiotyczna modę na umcyki. Odkryjesz wiele z muzyki co znikało przed Twoim słuchem za sprawą regulatorów barwy dźwięku, equalizerów - tyle że nie w obecnej sieczce lansowanej przez RMF, Zet, MTV, Vivę... Możesz być zdumionym jak głęboki może być bas bez potrzeby jego 'podbijania'. no ale wiem , moda presja otoczenia...

    Przepraszam za off-topic.


    P.S. Było lokalne USZ dla lampy EBL21 - opornik R20. Ale i tak głębokość tego USZ jest niewielka. Poprawka naniesiona w stosunku do układu z odbiorników Pionier by nieco poprawić jakość odtwarzania.