Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NeoTEC model X3800 piszczy i za wysokie napięcia linii +5V.

salat25 19 Sie 2009 10:08 2339 5
  • #1 19 Sie 2009 10:08
    salat25
    Poziom 11  

Witam.
    Mam problem z zasilaczem Neotec X3800.
    Komputer stał około 2 miesiące nieużywany, a po próbie jego uruchomienia zaczął piszczeć zasilacz, a komputer i zasilacz wcale nie wystartowały (nie kręcą się wentylatory ani na procesorze ani w zasilaczu).

Uruchomiłem zasilacz bez obciążenia i o dziwo wystartował i nie piszczał.
    Pomierzyłem napięcia na wszystkich liniach i oto wyniki:

żółty +12V -> +12.18V
    pomarańczowy +3.3V -> +3.37V
    fioletowy +5VSB -> +9.12V
    czerwony +5V -> +9.11V

niebieski -12V -> - 12.01V
    biały -5V -> - 4.87V

Przerażające są napięcia na obu liniach +5V.
    Czym to może być spowodowane? Kondensatory w środku nie wyglądają na napuchnięte, a płytka nie jest przypalona.
    Dodam tylko, że przy obciążeniu zasilacza nagrywarką CD napięcia nadal są takie same.
    Poprawiłem TONI_2003

0 5
  • #2 19 Sie 2009 11:33
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Zasilacz NeoTec model X3800nie był za wiele razy naprawiany na Elektrodzie, a co za tym idzie nie jest tak dobrze rozpracowany pod kątem typowych uszkodzeń...
    Poniżej podaję przykłady jakie są mi znane, a sam jeszcze nie miałem tego zasilacza na swym warsztacie.
    :arrow: Zasilacz NeoTec model: X3800 piszczy, trzeszczy po zwarciu na +5V
    :arrow: Zasilacz ATX NeoTEC model: X3800 pali się dioda 5V STB?

Proszę podać dokładnie co kolega już zmierzył i sprawdził w tym zasilaczu i na ile znajomość tego tematu jest koledze znana?

Podając wartości napięć nie podał kolega wartości napięcia na linii PG (pin nr. 8 – kolor przewodu zwykle szary czy popielaty czasami pomarańczowy).

Wydaje mi się, że główna przyczyna to być może przetwornica pomocnicza (na jakim tranzystorze jest ona zrobiona) ?
    Na tym zdjęciu poniżej, a jedynie takie posiadam jest pokazana okolica jaka nas interesuje (strona pierwotna i wtórna zasilacza) w tym miejscu proszę o zamieszczenie kilku zdjęć tego zasilacza w jak najlepszej jakości (będzie to potrzebne nam jak i dla potomności) …
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D

0
  • #3 19 Sie 2009 14:21
    salat25
    Poziom 11  

Witam

Na pinie nr 8 napięcie wynosi tyle samo co na liniach fioletowej i czerwonej = 9.12V

Co do pytania o moją znajomość tematu, to mogę powiedzieć, że nie znam się za bardzo niestety. Potrafię rozróżnić elementy i pomierzyć wartości jak mi ktoś powie gdzie i w sumie tyle... Wiem, że przy mojej wiedzy to jak porywać się z motyką na słońce, ale jakoś trzeba się tego wszystkiego nauczyć :)

Zdjęcia (zrobiłem wszystko, jakość niestety nie najlepsza, jak dorwę normalny aparat to wrzucę nowe):

NeoTEC model X3800 piszczy i za wysokie napięcia linii +5V.NeoTEC model X3800 piszczy i za wysokie napięcia linii +5V.NeoTEC model X3800 piszczy i za wysokie napięcia linii +5V.

NeoTEC model X3800 piszczy i za wysokie napięcia linii +5V.NeoTEC model X3800 piszczy i za wysokie napięcia linii +5V.NeoTEC model X3800 piszczy i za wysokie napięcia linii +5V.

Dodatkowo teraz zauważyłem jakby rozlany kondensator (widać na ostatnich zdjęciach, mały niebieski), nie przypominam sobie, żeby to było wcześniej.
    Czy to może być powodem takiego zachowania?

0
  • #4 19 Sie 2009 16:16
    TONI_2003
    Moderator

Jak zobaczę to co Ty na nowych zdjęciach to mogę dyskutować...
    Wiem tylko tyle, że to podstawa aby wymienić odpowiednie kondensatory elektrolityczne, a Ty masz za zadanie przeczytać te tematy jakie Ci dałem w poprzednim poście.

0
  • #5 22 Sie 2009 21:39
    TONI_2003
    Moderator

:arrow: ATX
    Zasilanie TL494 to dość szeroki zakres napięcia zasilania układu, który bodaj dla not katalogowych wynosi od 7- 40V (maksymalnie 42V), ale nie można tego tak traktować jak to potraktował kolega, który ma tylko naprawionych 50 sztuk zasilaczy...
    Natomiast gdy się do tego dołączy jeszcze stabilizację +5V na układzie LM7805 co już dość dawno nie jest prawie, że stosowane to tylko potwierdza jak mało ich kolega naprawiał.
    Proszę zostawić poprawki dla tych, którzy konstruują mniej lub bardziej udane konstrukcje zasilaczy ATX.
    Zresztą nie o to chodzi w tym wszystkim i nie w tym temacie... :D

0
  • #6 22 Sie 2009 23:05
    ATX
    Poziom 11  

TONI_2003 napisał:
    Proszę zostawić poprawki dla tych, którzy konstruują mniej lub bardziej udane konstrukcje zasilaczy ATX.Zresztą nie o to chodzi w tym wszystkim i nie w tym temacie... :D

Szanowny kolego TONI_2003 Chyba niedokładnie przeczytałeś co napisałem. Wspomniałem wyraźnie o dwóch rodzajach przetwornic:
    1. Ze stabilizacją zwrotną (obecnie stosowany układ w większości zasilaczy) np. na układzie optycznym ET1109
    2. Na LM7805
    Rozumiem, ze kolega TONI_2003 może ze pochwalić tysiącami naprawionych zasilaczy??, ale to nie jest powód, aby zmieniać w taki sposób czyjeś posty i oceniać kogoś doświadczenie! Każdy ma prawo napisać to co wie na podst. własnych doświadczeń. Proponuje pozostawić poprawki dla tych, którzy praktycznie - na co dzień zajmują się elektroniką, a nie siedzą przed wirtualnym komputerem.

Tak wracając do tematu:
    na 100% będą do wymiany kondensatory filtrujące w pierwszej przetwornicy. Zresztą kolega tam napisał, ze jest "kondensator rozlany".
    Kolego salat25:
    Potrzebne byłoby zdjęcie okolicy tych małych żółtych transformatorków-tak żeby było widać płytkę z góry.
    Pozdrawiam

0